Wpis z mikrobloga

Kartka z kalendarza - 23 października 42 r. p.n.e. zmarł Marek Juniusz Brutus, słynny zabójca Juliusza Cezara.
Brutus doprowadzając do klęski oddziały republikańskie w bitwie pod Filippi nie chcąc dostać się do niewoli, popełnił samobójstwo.
Na drugim zdjęciu złoty aureus wybity w 42 r. p.n.e. właśnie dla upamiętnienia śmierci Cezara w 44 r. p.n.e.. Numizmat został sprzedany za ponad 3,5 miliona dolarów amerykańskich i jest to obecnie najdroższa moneta rzymska. Na jego awersie umieszczono właśnie podobiznę Brutusa, jednego z głównych spiskowców, który zasztyletował rzymskiego dyktatora. Szacuje się, że do czasów współczesnych zachowało się ok. 60 srebrnych egzemplarzy monety oraz trzy egzemplarze złote, co czyni ja sporą rzadkością na rynku numizmatycznym.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#historia #rzym #monety #rocznicanadzisiaj #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #zainteresowania #wojna #numizmatyka #zloto #starozytnosc
Zwiadowca_Historii - Kartka z kalendarza - 23 października 42 r. p.n.e. zmarł Marek J...

źródło: comment_1666560910LlmNkcaJ2xNMVqdeAxRtYB.jpg

Pobierz
  • 7
@dzester: na bank nie był w "obiegu" 2000 lat, widziałeś monety obiegowe? Często wielcy władcy i bogaci ludzie posiadali różne liczne kolekcję i nadal posiadają i będą posiadać. Twoim zdaniem jak nie przetopią tego co mają ich potomkowie to powinni to zakopać? XD
@Zwiadowca_Historii: No interesuje mnie jak do czasów współczesny złote monety przetrwały. Niechce mi się wierzyć ze w czasach rzymskich inny ceszarz nie wpadł na przetopienie innych monet? Późniejsze zawirowania polityczne upadki dynastii, rodów, państw, królestw, wojny. Niechce mi się wierzyć ze przez 80 pokoleń takie monety były w rodzinie jako kolekcje.