Wpis z mikrobloga

@Aqvis: Przyznam, że pierwszy raz o czymś takim słyszę. Nie widzę też powodu, dla którego, wartość jednej próbki mogła coś zmienić.

Jedyne sensowne wytłumaczenie, jakie przychodzi mi do głowy, to że po prostu musiałeś zadbać, żeby liczba próbek była potęga dwójki.
@Aqvis: Widmo fazowe też się rozmazuje (przynajmniej w Octavie, nie mam teraz MATLABa pod ręką) jeśli liczba próbek nie jest dokładną wielokrotnością częstotliwości próbkowania.
Jestem w pracy i mam ważniejsze rzeczy do roboty, ale wieczorem postaram się to policzyć na kartce.
via Android
  • 0
@groman43 w kazdym razie tak jak wspominalem wyzej probowalem z czestotliwoscia sygnalu, ktora nie jest liczba calkowita i wtedy widmo( przy zachowaniu reszty parametrow) tez sie rozjezdza
@Aqvis: Chyba (słowo klucz) w końcu skojarzyłem o co chodzi. Od razu jak zobaczyłem Twoje pytanie, to ta odpowiedź przyszła mi do głowy, ale nie pamiętałem szczegółów.

Najprawdopodobniej to jest typowy przykład spectral leakage. DFT (a więc również i FFT) ze względu na swoją dyskretną naturę, może reprezentować tylko skończony zbiór częstotliwości. Bardziej konkretnie, częstotliwości, które możemy obserwować „bez problemu” muszą być wielokrotnością fs / L (L reprezentuję długość wektora zwróconego