Wpis z mikrobloga

@Fix: Nie przeczytałem "dobrowolnie" żadnej książki fabularnej poza Harrym Potterem i od zawsze chwalono mnie za bogate słownictwo, albo ma się tą smykałkę do wypowiadania w głowie albo nie. Nie mówię, że nie można tego wyćwiczyć ale książki nie są tego gwarantem.
  • Odpowiedz
@Ayessare: widzisz, mowa o czasach szkolnych.
Nie chodzi tutaj o dorosłych.
Daj dzieciom wyłącznie seriale, bez jakichkolwiek książek ever, to zrozumiesz rezultat.
Mimo wszystko czy w życiu dziecka, czy dorosłego, rozwój intelektualny jest znacznie większy przy książkach niz serialach.
A różnica pomiędzy czytaniem a oglądaniem jest podstawowa. Rozwój wyobraźni.
  • Odpowiedz
tu nie chodzi o żadną wyższość intelektualną ale o swobodę w formułowaniu zdań i słownictwo.


@KotBojowy: znam osoby, które pięknie formułują zdania po przeczytaniu ton harlekinów i innych 365 dni ( ͡° ͜ʖ ͡°), aż kukle swędzą
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Fix: #!$%@? o szopenie. Ludzie nie czytają książek, a jeśli już to jakieś debilne romansidła czy kryminały pisane na jedno kopyto gdzie praktycznie od początku wiadomo kto z kim, jak i dlaczego. Jak to się ma do mitycznej inteligencji czy mądrości nabywanych od tego nie wiem
  • Odpowiedz
Rozwój wyobraźni.


@Cryptonerd_io: tu się zgodzę książki rozwijają wyobraźnię, ale nie wyobraźnia czyni osobę inteligentną, nie obrażając artystów nie bez powodu jest to inna grupa niż "umysły ścisłe".

Również nie uważam żeby wiek i etap rozwoju miał tu znaczenie. Nie liczy się forma a treść, nie chodzi o to żeby dać 8latkowi jakąś książkę która jest w kanonie lektur licealisty tak jak i porownujesz do pewnie jakichś bajek.
  • Odpowiedz
Nie czytam prawie w ogole książek i nie mam problemów z formułowaniem zdań czy z zasobem slow. Moja dziewczyna co wieczor cos czyta i tak kolorowo to nie wyglada xd


@wicked93: Pewnie ma tak bogate słownictwo, że zanim coś powie, to musi się zastanowić nad słowami, bo byś jej prawopodobnie nie zrozumiał.
  • Odpowiedz
Cymbały myślą, że w serialach czy grach używa się tak samo bogatego słownictwa jak w książkach i dlatego czytanie książek nie ma sensu.


@Hatespinner: cymbały to robią cherry picking i myślą że w każdej książce jest bogate słownictwo a gry i seriale be, wypowiadają się krótkimi zdaniami po 3 słowa w prostej formie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@KotBojowy zupełnie się z tym nie zgodzę. Da się normalnie formułować zdania i posiadać dobre słownictwo bez czytania książek.

Nie oglądam filmów ani seriali. Jedyne co oglądam to vlogi na YouTube, zarówno po polsku i jak w języku angielskim.
  • Odpowiedz
Przeczytałem w życiu w cholerę książek, taka sama forma spędzania czasu jak oglądanie serialu.


@Patol0g: no, jeżeli czytasz gówno książki to pewnie tak. Ale to też nie do końca prawda: czytanie mimo wszystko bardziej stymuluje mózg niż oglądani seriali. Poszerza też słownictwo i wyrabia nawyk poprawnego pisania. To na poziomie by nie być orkiem z zasobem pięciu słów.

Jeżeli chcesz się rozwijać, powinieneś obcować z różnymi dziedzinami kultury. Porządne książki są
  • Odpowiedz
@KotBojowy: ja przeczytalem moze z 5 ksiazek i to raczej lekkie pioro jak jakis Woloszanski czy cos i nie narzekam na zasob slownictwa. Poza tym czy czytanie ksiazek serio rozwija mowe bardziej niz np czytanie napisow w filmie?
  • Odpowiedz
książki biją na głowę oglądanie filmu czy serialu, czytanie realnie spowalnia proces starzenia się mózgu, zmniejsza ryzyko demencji, a to tylko wierzchołek góry lodowej.


@ImYourPastClaire: Dokładnie to samo można powiedzieć o grach komputerowych - które według mnie są najwyższą formą sztuki (oczywiście nie wszystkie - tak samo jak większość książek to gówno, tak samo większość gier to gówno), nieporównywalnie bardziej angażującą umysł niż książki czy seriale.
  • Odpowiedz
@Patol0g: No nie jest taką samą formą. Żeby czytać książki to trzeba minimum chociaż skupienia a seriale to można oglądać praktycznie wyłączając mózg. Zresztą wielokrotnie zbadane, że czytanie w pozytywny sposób wpływa na zdolności poznawcze w przeciwieństwie do pasywnego konsumowania seriali.
  • Odpowiedz
taka sama forma spędzania czasu jak oglądanie serialu


@KotBojowy: Tak to sobie tłumacz skoro pomaga Ci to poczuć się lepiej po godzinach spędzonych na oglądaniu odmóżdżających seriali ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz