Wpis z mikrobloga

  • 7
2513 + 1 = 2514

Tytuł: Kwantechizm, czyli klatka na ludzi
Autor: Andrzej Dragan
Gatunek: nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788365411310
Wydawnictwo: Fabuła Fraza
Liczba stron: 280
To moja pierwsza styczność z profesorem Draganem i jestem całkowicie zadowolony z przebiegu spotkania.

Kwantechizm opowiada o współczesnej fizyce i próbie pogodzenia dwóch światów - świata kwantów w postaci mechaniki kwantowej i świata makro reprezentowanej przez teorię względności. Autor w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska które trapiły dwudziestowiecznych fizyków - teleportację kwantową, dylatację czasu, obecność antymaterii i wiele innych tematów.

Fizyką interesowałem się od dawna, przy czym chyba bardziej w gimnazjum i liceum niż na studiach czy też obecnie. I o ile część zjawisk dało się zrozumieć lepiej lub gorzej, to ciągle brakowało jakiegoś zgrabnego przykładu, "z życia wziętego", który jeszcze bardziej obrazowo opisałby takie zagadnienia jak chociażby horyzont zdarzeń. A profesorowi Draganowi udało się to znakomicie i rzucił na wiele teorii nowe światło. A to wszystko opisane jest w przyjemnym stylu, pełnym anegdotek i cytatów naukowców, niejednokrotnie w towarzystwie humoru który naprawdę jest zabawny a nie na siłę jak to często bywa w tego typu pozycjach.

Jedyne do czego mogę się przyczepić to częściowe powtórzenia niektórych myśli i cytatów w różnych rozdziałach. Niestety nie poczytamy w książce o ciemnej energii i ciemnej materii, ale są to zagadnienia bardziej kosmologiczne niż dotyczące kwantowej teorii grawitacji, więc nie będę się tak czepiał. No i momentami za dużo było tego rysu autobiograficznego, no ale co kto lubi.

Godne polecenia zarówno dla zupełnych laików ciekawych świata, jak i dla osób nieco bardziej zorientowanych.


Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #naukiprzyrodniczebookmeter #fizykabookmeter #chemiabookmeter #biologiabookmeter
spinel - 2513 + 1 = 2514

Tytuł: Kwantechizm, czyli klatka na ludzi
Autor: Andrzej Dr...

źródło: comment_1667344333zLzic63gbw8rHz6q9pjvPw.jpg

Pobierz
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-12-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: książki naukowe i popularnonaukowe
Liczba stron książki: 190
Gatunek książki: książka popularnonaukowa

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-10-02 - Użytkownik Czlowiek_i_ludz_zarazem ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne