Wpis z mikrobloga

Mam pytanie może ktoś wie.

Co wpływa, jaka własność fizyczna, bądź chemiczna, że obiekt jest czerwony lub niebieski. Wiem, że długość wali, że czopki wyłapują te fale światła odbitego, ale dlaczego plastikowa nakrętka Coli jest czerwona i ta sama plastikowa nakrętka Pepsi jest niebieska. To i to plastik, więc ma te same właściwości fizyczne, ale co wpływa na długość fali?

#kiciochpyta #fizyka #chemia #grafika #grafikakomputerowa #biologia
Pobierz loczyn - Mam pytanie może ktoś wie.

Co wpływa, jaka własność fizyczna, bądź chemic...
źródło: comment_1667392505SnVSg3SovF4QaFE53zYUhi.jpg
  • 16
barwnik


@severh: Czyli barwnik, a co sprawia, że jedna sypka maź z Marocco odbija na niebiesko, a druga na czerwono?
Gęstość upchania atomów ich ułożenie czy co?
@loczyn: Cząsteczki barwnika w plastiku. Wbrew temu co widzimy plastik nie jest jednorodną masą tylko tworzywem gdzie w skali mikro masz pojedyncze cząsteczki różnych rzeczy. Jak rodzynki w cieście. Fala dociera do takiej cząsteczki. Cześć zostaje pochłonięta w wyniku właściwości cząsteczki, część zostaje odbitą w firmie światła widzialnego o określonej długości fali, część jak ciepłe etc
Co wpływa, jaka własność fizyczna, bądź chemiczna, że obiekt jest czerwony lub niebieski.


@loczyn: Na wszystko pada światło głównie białe, które możesz rozumieć, jako miks wszystkich kolorów. Gdy to światło pada na jakiś obiekt, to część jest odbijana, a część pochłaniania. W zależności od tego, co jest pochłaniane, taki kolor widzisz.

Najłatwiej sobie to wyobrazić na przykładzie zachodu słońca. Wieczorem, gdy słońce jest nisko nad horyzontem, promienie światła muszą przebyć dłuższą
Gęstość upchania atomów ich ułożenie czy co?


@loczyn: raczej to jaką długość fali najlepiej odbija, ale przyznam że się aż tak nad tym nie zastanawiałem ( ͡º ͜ʖ͡º)
ale w atmosferze działa to trochę inaczej bo światło się zwyczajnie rozprasza i nie ma jego pochłaniania (a przynajmniej jest w niewielkim stopniu)


@niegwynebleid: Pochłanianie jest również, jak najbardziej.

a tu pytanie jest, czemu jednomikronowa warstwa pochłania takie, a nie inne fale


@niegwynebleid: No to inne spojrzenie na problem. Nie wiem tutaj, czy korpuskularna natura światła coś zmienia, ale mogę się wypowiedzieć na podstawie analogii do dźwięku. I tak, jak
@loczyn: @niegwynebleid:
To trochę skomplikowane i nie wiem do jakiego poziomu trzeba tłumaczyć. Fizyko-chemicznie patrząc, cząsteczki posiadające kolor mają w swojej budowie fragmenty pochłaniające część światła, tak zwane chromofory. Mogą to być: pierścień aromatyczny, wiązanie podwójne C=C, grupa nitrowa, grupa azowa N=N, atom bromu i wiele innych. Sama obecność takiej grupy powoduje, że cząsteczka będzie pochłaniała część światła. Reszta budowy cząsteczki może w tym pomagać i wpływać na intensywność oraz