Wpis z mikrobloga

Mirki, jak to jest z pracą #programista15k w Japonii na takim "bazowym" gruncie? Mam tu na myśli kasa do łapy minus koszty życia i najem.

W skrócie: nihil novi. Jak jesteś parą dwa razy programista15k na swoim i bez miniratki - to wyjazd się niezbyt opłaca, a zwłaszcza do Japonii. [Prawda/Fałsz]

Wersja dłuższa:
Najpierw to, co zaczynam dostrzegać: jeżeli nie jesteś "hehe, Japonia, supeeer" to wcale nie wygląda kolorowo, ba, można nawet powiedzieć, że jest mega średnio.

Mamy ofertę, dostajemy 11 milionów jenów rocznie. Ja przestaję pracować - ewentualnie zdalna przez miesiąc na wypowiedzeniu, ale jestem w procesie, powiedzmy, że razem dociągniemy do 18 milionów, obszar Tokio.

Wynajem? To będzie ze 3, 4 miliony rocznie (niech mnie ktoś poprawi, dlatego zakładam wątek) za dwa pokoje.
Czyli netto koło trzynastaka minus mieszkanie, no niech zostanie nam dziewiątka, a nawet dycha.

Wezmę 110 (a niech stracę!), 125 jenów za Jerzego jako klasyczny, nieco historyczny poziom USDJPY. Obecny poziom uznajemy za "odklejkę" jak to mawia młodzież.

No to zostanie nam może z 80 tysięcy Waszyngtonów do dyspozycji. I to pod warunkiem, że wszystko pójdzie po naszej myśli.

Koszyk dóbr - szybko risercz - o 145% droższy, znowu - niech stracę - drugie tyle (trele morele). Na utrzymaniu córeczka, planujemy kolejne.

W Polsce żyjemy za 4 tysiące miesięcznie, kochamy inwestycje, wspólne gotowanie, autarkię i "nie daj innym na sobie zarabiać".
Ot, życie we własnej, diogenejskiej beczce. Powiedzmy, że ekwiwalentem niech będą te 2, może 3 tysiące dolarów miesięcznie w Japonii.
Czyli zostanie nam 50 tysięcy dolarów w kieszeni (na inwestycje).

Tyle co nic. Downgrade.

Powalone.
I nie, żebym była jakaś super zdziwiona. Mam wrażenie graniczące z pewnością, że widziałam artykuł parę lat nazad w stylu "na japońskim rejonie nie jest kolorowo".

No i w Polsce 8 godzin i mnie nie ma, home office 95%. Tam ciul jeden wie jak to z tym jest.

#japonia #pracawjaponii
  • 10
@Sovelissek: Jeśli chcesz wyjechać żeby zarobić pieniądze to Japonia nie jest najlepszym wyborem chyba że firma amerykańska z oddziałem w Japonii, pensja w JPY przeliczana z dolarów -np. Indeed
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sovelissek: problem jest taki że choć temat ciekawy ciężko zrozumieć co piszesz a jak ktoś się nie posługuje jenami na codzien to jest jeszcze trudniej to przeliczyć. Ale widzę że zakładasz zarobki dla rodziny rzędu 130-150k USD i że oszczędzasz z tego 50k USD. Oczywiście że jakbyście w Polsce zarabiali tyle samo lub niewiele mniej to można więcej odłożyć niż w Japonii, a w Bangladeszu czy innym Wietnamie jeszcze więcej, generalnie