Wpis z mikrobloga

Mirki, zawsze tutaj znajduje dobrą radę, to zapytam i tym razem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mam taki regał https://www.e-regaly.pl/product-pol-25802-Regal-magazynowy-Hard-II-220x120x50-5P-2500-kg.html, z którego wykorzystuje tylko dolną część, tj jest wysoki na 120cm. Chcę na nim postawic kilka akwariów, tj na jednej półce 200l + na drugiej 3 mniejsze akwaria, w totalu 150l, do tego jeszcze trzecia półka ale na jakieś pierdoły. No i mam dylemat - o ile w teorii to bez problemu to powinna wytrzymać (max 300kg na jednej półce będzie, a udźwig ma 500+), o tyle mam sporo walki się z wypoziomowaniem tego na krzywych panelach i chyba dla świętego spokoju wolałbym go przywiercić do ściany. Mam w zanadrzu dwie lewe ręce i jestem wiertarkowym prawiczkiem, a tu trzeba wiercić w ścianie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Nie mam pojęcia, jak i czym to miałbym zrobić - wiertarkę z udarem sobie wypożycze, ewentualnie komuś zapłacę, żeby mi to zrobił, o tyle nie mam pojęcia, w jaki sposób to miałoby być przytwierdzone do ściany. Jakieś kołki? Co powinno być w ścianie? Regał stoi jakieś 5-6cm od ściany, powinien stać bliżej? Internet nie daje jasnych odpowiedzi, a wolałbym nie zalać wynajmowanego mieszkania ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#akwarystyka #budownictwo #majsterkowanie nie wiem w sumie jak otagować nawet
  • 35
@fiku_miku: Regał najlepiej maksymalnie blisko do ściany, co do kołków to im dłuższe i grubsze tym lepiej, a jakie to oczywiście zależy od materiały ściany. Możesz dać np. ze 4-6 takie kołki https://allegro.pl/oferta/fischer-kolki-kolek-duopower-10x80-10sztuk-wkrety-11946983038

kołki mocujesz przez te otwory w słupkach, ewentualnie możesz potrzebować podkładki, zależnie jak duże one są.

Ale aby równo zrobić przystawiasz regał tam gdzie ma stać, ołówkiem zaznaczasz otwory (nawet możesz sobie końcem kołka zrobić mały otwór aby
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@fiku_miku: mam dokładnie ten sam regał (i dwa inne), na dole 210 litrów, na środkowej 180. Przy takim rozkładzie mas, bez niczego cięższego na górze, można się obyć z kotwiczeniem do ściany, choć ja dałem porządne kołki, bo może i na górę trafią zbiorniki. Ważniejsze jest podłożyć pod nogi coś mocnego, ja mam paski sklejki 18mm, i nimi powinno być łatwo wypoziomować. A regał jest bardzo porządny, dwa inne mam delikatniejsze,
@Xargo1: @lobo: dzięki! Czyli w czystej teorii - kupuje 4 (koniecznie tyle? Nie wystarczą dwa, na samej górze, po jednym z lewej i prawej strony?) takie kołki, wkręcam wiertłem i przez te dziurki wkręcam te wkręty na maxa i tyle zabawy?
@Taurus85: No właśnie cały czas kminiłem, że aaa po co przywiercać, nie jestem nawet blisko limitu wagi i tak dalej, ale z drugiej strony chyba lepiej mieć spokój, tym bardziej, że właściciel mieszkania nie robi problemu z wierceniem w ścianie. Czy jebnie jak @Wychwalany pisze to nie wiem i widziałem już kilka opinii, że nie - to nigdy nie wiadomo, a nuż coś źle przykręciłem albo jakaś wada, której nie widzę,
@fiku_miku: Pamiętaj ,że te 300 kilo obciążenia to na całą powierzchnię półki równomiernie ma być ( ͡° ͜ʖ ͡°) a raczej nie będziesz mieć tam akwaria o podstawie 120x50.
@fiku_miku: im dasz więcej tym bezpieczniej ogólnie musiałbyś sprawdzić w karcie technicznej jaka jest siła wyrywająca policzyć ile łącznie wagi jest na półkach. Ciężko mi powiedzieć na jaki procent tej wagi się przygotować, ale 4 prawidłowo wkręcone wkręty 10x80 powinny dać radę bez problemów.

Ja bym mniej niż 4 wkręty przy takich dużych ciężarach nie ryzykował.
@19ludwik91: Regał total będzie ważył max 500kg, więc 125kg na nogę (chyba, że to się inaczej liczy :c), więc jak przywiercę, to chyba będzie to już bardzo bezpieczne :c 150l to słyszałem, że ludzie na kallaxach z ikei trzymają ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Apropo tej ściany (@lobo @Xargo1) - to jest nośna ściana w bloku, z tego co mówił właściciel "ma lekko te 40cm grubości, w
Czy jebnie jak @Wychwalany pisze to nie wiem i widziałem już kilka opinii


@fiku_miku: zapytaj producenta czy 500 kg to dla regału wolnostojacego czy przykręconego. Nieprzykręcony może skręcić się wokół własnej osi. Pchniesz go w narożniku i się obkreci.

Pół regału co prawda bedzie stabilniejsze niz cały, ale dla pewnosci dopytaj producenta dla jakich warunkow wyznaczyl 500 kg, bo raczej dla przykreconego