Wpis z mikrobloga

Kończę 26 lat, więc znika mi ulga podatkowa - przez co na zleceniu nie będę już mógł brać 100% piniądza, więc zakładam JDG i mam kilka pytań:

1. Czy konto bankowe "Dla firm" faktycznie się przydaje i czy takowe konto w PKO daje rade, czy lepiej wybrać inny bank (czego wolałbym uniknąć o ile różnice są znikome)? A może jest zbędne?

2. Jak to jest w końcu z tym VAT-em (bo już zgłupiałem), że spotkałem się z kilkoma głosami (głównie tutaj), że teraz "nie opłaca" się nie być vatowcem. Z kosztów na nadchodzące 12 miesięcy to miałbym może telefon i monitor, więc jak do cholery może nie opłacać się nim być..

3. Księgowość. Mam ciotkę (xD) która jest główną księgową w dużej firmie, i powiedziała mi, że może rozliczać mnie za fryte. Będzie to ryczałt 12% jeden kontrakt, więc raczej cudów tam nie ma. Myślicie żeby wybrać ją czy ryzykować (o ile to ryzyko) i wynająć sobie księgową z jakichś polecanych źródeł tutaj?

Tak, wiem że powinienem pogadać z jakimś radcą a nie pytać na wykopie i zapewne to zrobię, jednak najpierw chce poznać wasze zdanie bo w tym siedzicie i macie w tym doświadczenie.

Dzięki

#programowanie #programista15k
  • 11
@pionas1337:
1. Jeśli nie masz kosztów za prowadzenie konta, to bez różnicy. Warto mieć w tym samym banku co prywatne, wtedy przelewy między kontami będziesz miał natychmiastowe.
2. Jeśli nie masz kosztów i nie będziesz czegoś sprzedawać to bez różnicy dla programisty, ten VAT który przelewa Ci klient przelewasz dalej do US. Oczywiście jak coś weźmiesz na firmę to VAT możesz odliczyć.
3. Jeśli z nią dobrze żyjesz to jak wolisz,
@RdestowyKsiaze: Dobra, w sumie źle sformułowałem to pytanie i tak naprawdę palnąłem głupotę bo dopiero teraz uświadomiłem sobie jak to działa.. Skoro u mnie nie płacą mi VATu bo to idzie na spółkę w UK to w tym przypadku mi się to nie opłaca, jak zmienie robotę i będą mi płacić VAT to wtedy jak najbardziej.
@perfumowyswir: Jak prowadzisz odpowiedni tryb życia? Dajesz wspólnika żeby ZUS się nie przyczepił, płacisz CIT 9% + zatrudniasz się na 1/8 etatu i za 200 z hakiem masz zdrowotne i jakieś grosze na emeryturę.
@pionas1337:
1. Jak prowadzisz działalność to konto firmowe to mus. Na 99,99% na normalnym w regulaminie masz napisane, że nie można go używać do prowadzenia działalności gospodarczej. Chcesz, żeby Ci to kiedyś zablokowali? Dodatkowo do białej listy płatników VAT jest potrzebne konto. Ja bym tam prywatnego nie dawał.
2. Jak coś kupisz na firmę i jesteś płatnikiem VAT to urząd skarbowy Ci ten VAT odda nawet jeśli ty wystawiasz faktury za