Wpis z mikrobloga

Nepal. Na filmie widok ze szczytu Gokyo Ri, ok 5350 m n.p.m., można stąd zobaczyć 4 ośmiotysięczniki. Patrząc od prawej są to: Makalu, Lhotse, Everest i Cho Oyu. W dole widać jedno z jezior Gokyo oraz ogromny lodowiec Ngzumba.

Na szczyt Gokyo Ri wchodzi się z wioski Gokyo, położonej na ok 4800 m, wejście jest czysto trekkingowe, bez żadnych trudności technicznych, chociaż dosyć strome i ze względu na wysokość idzie się dosyć powoli i długo.

Dotarłem tam w ramach trzytygodniowego trekkingu w rejonie Everestu, z którego niedawno wróciłem. Robiłem trasę przez Trzy Przełęcze: Kongma La (ok 5550m), Cho La (ok 5450 m) i Rejno La (ok 5350 m), oraz dodatkowo jeszcze Everest Base Camp (ok 5300m). Gokyo leży pomiędzy przełęczą Cho La i Renjo La, ale można też tam dojść bez przechodzenia przez przełęcze. Trekking przez 3 przełęcze jest niesamowity, chociaż wymagający, przede wszystkim ze względu na wysokości i towarzyszące temu zimno. Idąc całą trasę spędza się w sumie kilkanaście dni powyżej 4000m, co jest dosyć męczące, ale widoki rekompensują wszelkie niedogodności. Idzie się od wioski do wioski, w których się nocuje i stołuje, więc nie trzeba ze sobą targać sprzętu biwakowego ani jedzenia. Cały wyjazd można sobie bez problemu ogarnąć we własnym zakresie, nie jest potrzebna żadna agencja ani biuro podróży. Najlepszy termin to listopad, ze względu na stabilną pogodę.

W komentarzach kilka fotek z trasy.

#gory #nepal #himalaje #trekking #podroze #podrozujzwykopem

#raindogwdrodze  <-- mój tag, pod który rzadko coś wrzucam
Rain_Dog - Nepal. Na filmie widok ze szczytu Gokyo Ri, ok 5350 m n.p.m., można stąd z...
  • 191
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@sofa_king: akuart zeby zobaczyć super niebo nie trzeba jechać do Nepalu. W Bieszczadach jest rezerwat Gwiezdnego Nieba który ma jedno z najmnijszych zanieszczeń światłem. Po 21 wszystkie światła uliczne są wyłączane, plus tam są specjalne lampy ktore nie świecą do góry. Jak nie ma księżyca i chmur to widać kolorową drogrę mleczną i każdą gwiazdkę i planetę. Można się też wybrać na obserwacje nieba przez teleskopy do obserwatorium na świeżym powietrzu.
@defoxe: nie widziałem. nie jestem pewien czy tam wolno latać na paralotni, ze względu że jest to park narodowy. lata dużo helikopterów, ale nie widziałem ani jednego paralotniarza.
lata dużo helikopterów, ale nie widziałem ani jednego paralotniarza.


@Rain_Dog: Wiem, że latają w innych miejscach ale właśnie ciekaw jestem czy na terenie parku można.

@Rain_Dog: Gratki, robiłem three passes w marcu 2020. Niestety bez pierwszego szczytu (od wschodu), bo były wtedy fatalne warunki tam i przejście było niebezpieczne, więc poszliśmy dookoła. EBC w porównaniu do Three passes to jak pójście do żabki xd chociaż w Marcu nas bardzo męczył ogrom śniegu po pas i zamarznięte skały i pewnie była ta trasa troche trudniejsza niż w listopadzie. Ale widoki topka totalna, dzięki za fotki, fajnie było
@Rain_Dog: po pierwsze to szacun i jesteś nadczłowiekiem jak dla mnie!

Mam kilka pytań nie wiem czy są głupie czy nie:
1. Udało Ci się zobaczyć z dołu szczyt Mt. Everest?
2. Okulary na taki h wysokościach już są konieczne zeby nie dostać ślepoty?
3. Co gdyby wydazylby się jakiś wypadek, ktoś by Cię mógł znieść na dół?
4. Były jakieś drabinki na szczelinami, do góry, albo jakieś inne hardcorowe odcinki?
@QUANTUM-DICK:

po pierwsze to szacun i jesteś nadczłowiekiem jak dla mnie!


Dzięki, ale bez przesady, co roku przechodzą tam pewnie dziesiątki tysięcy ludzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mam kilka pytań nie wiem czy są głupie czy nie:

1. Udało Ci się zobaczyć z dołu szczyt Mt. Everest?


Tzn z samego Base Campu nie widać szczytu Everestu, najlepszy widok na szczyt jest ze góry Kalapathar (ok 5600m), która
Rain_Dog - @QUANTUM-DICK: 
 po pierwsze to szacun i jesteś nadczłowiekiem jak dla mni...

źródło: comment_1670846733DC0io4Z0iygpbwIkMdRHDU.jpg

Pobierz