Wpis z mikrobloga

Ty ale wiesz, że Jezus to postać historyczna? XD


@Fookingalien: Zasadniczo większość się z tym zgadza, jednak jednoznacznych dowodów to żadnych nie mamy. Ot chociażby żydowskie źródła z tamtego czasu o nim nie wspominają, a wspominali o wielu innych "mesjaszach". Rzymskie kroniki mówią o nim też już sporo lat po rzekomej śmierci.
  • Odpowiedz
@innv:

No chyba, że zostały "dodane" by podkreślić range osoby ( ͡º ͜ʖ͡º)


no tak, tak było i co? Jak sam pisałeś Biblia nie jest księgą historyczną w dzisiejszym znaczeniu, takie zaczęły się pojawiać pewnie z 1500 lat później.
Wiele wydarzeń z Nowego Testamentu koresponduje z legendami i szerzej kulturą tamtych czasów, więc dodanie fragmentu o odwiedzinach 3 mędrców/królów na pewnie sens symboliczny a nie jest
  • Odpowiedz
  • 38
O kurde ilu historyków tutaj :D #!$%@?, że nie ma jasnych dowodow na to że zapiski historyczne o nauczycielu Jezusie dotyczą jednej i tej samej osoby :D jedni mówią że żył, drudzy że nie i #!$%@? :D

Nauka i #!$%@?! ;)
  • Odpowiedz
@innv ty ale nawet w moich oczach robisz z siebie błazna koleś XD a nie jestem wierzący.

Przyjąłeś podejście automatycznej negacji zapisków że Jezus mógł faktycznie żyć, jednocześnie przyjmując wszystkie zapiski potwierdzające istnienie innych postaci XD

A co do istnienia, to jest kilka źródeł które wskazują na jego istnienie, czyli że ktoś taki żył, ale nie od razu że miał te skille healingu
  • Odpowiedz
  • 82
@innv uwierz że ludziom zindoktrynowanym za młodu nie jest łatwo oczyścić umysł. W ciągu całej edukacji byli przekonani że Jezus istniał i nie dadzą rady tego wyprzeć. Sprzed 2000 lat mamy z rejonu Palestyny zapiski o tym kto ile od kogo zboża kupił, wiele inny blachych zdarzeń, no ale o gościu co chodził po wodzie, wskrzeszał zmarłych i robił inne cuda no nikt akurat nie napisał. Pewnie cenzura, obajtek im zapłacił.
Jesus
  • Odpowiedz
@innv: Najwcześniejsze źródło traktujące o Jezusie uznawane przez historyków za prawdziwe to listy Pawła z Tarsu. Zostały napisane kilkadziesiąt lat po śmierci Jezusa i z nich można wywnioskować, że wtedy istnieli jego wyznawcy uważający, że ktoś taki faktycznie żył. Biorąc to pod uwagę, jedyna sytuacja w której ktoś taki nie istniał, to zmyślenie jego istnienia przez przywódców jego kultu. Czy było to możliwe? Ciężko wykluczyć taką opcję, ale są bardziej prawdopodobne
  • Odpowiedz
via Android
  • 4
@szuineg wiem miałem kiedyś ten sam problem (ponad 15 lat temu). Potrafiłem nawet wyzywać kogoś podobnie jak mnie teraz xD. Najprawdopodobniej nigdy nie istniali żadni Bogowie.
  • Odpowiedz
O Jezusie nie wiemy nic - bo nie istniał ( ). Nie ma historycznych zapisków.


@innv: jeśli podważamy istnienie Jezusa, musielibyśmy podważyć istnienie ogromnej części postaci ze starożytności, nie istniała wtedy przecież historiografia we współczesnym znaczeniu tego słowa

Napisało o nim 2 Żydów (ta sama religia i pochodzeniem)


@innv: to chyba jeden z mocniejszych argumentów za, gdy przedstawiciele religii nieprzychylnej chrześcijaństwu nie podważają istnienia
  • Odpowiedz