Wpis z mikrobloga

@tanie_wino: Masz 7 nut które powtarzają się co oktawę, do tego masz flaty i sharpy(zależnie w jakim kluczu grasz. Podsumowując: dasz radę się tego nauczyć na pamięć, to niewiele. Ale jeśli Ci łatwiej z naklejkami, to naklejaj. Żaden wstyd, graj jak chcesz, chyba ze aspirujesz do konkursu chopinowskiego ;)
  • Odpowiedz
No nie wiem, uczę się nut ponad dwa lata i dalej ich nie umiem czytać, uczę się utworów z nut ale to nie jest czytanie a raczej odszyfrowywanie xD
  • Odpowiedz
@Cerbin91: @tanie_wino: polecam aplikacje Vivace do nauki nut na początek. No i granie z nut właśnie z rozszyfrowywaniem. Żeby osiągnąć poziom: "patrzę i gram" to już raczej lata praktyki i znajomość teorii (akordy, akordy w przewrotach, tercje, kwinty itp.., gamy, pasaże, koło kwintowe, skalę, obycie z pewnymi schematami) - po poznaniu teorii i odrobinie praktyki widać że to wszystko nie jest trudne i jest matematyczne i po czasie tak proste
  • Odpowiedz
@Vendetta0511: ja widzę zależności i schematy w nutach, zwyczajnie mózg mi świruje jak odczytuję wysokość dźwięku i za każdym razem muszę liczyć. Ale widocznie potrzebuję lata praktyki więcej niż inni ;)
  • Odpowiedz
@Cerbin91: no ale każdy utwór trzeba trochę jak to napisałeś "odszyfrować". Jak chcesz błyskawicznie czytać nuty to apka Vivace jest imo najlepsza. Ja miałem problemy z basowym kluczem i mi pomogła. starałem się zapamiętać jak najwięcej kluczowych pozycji. Np na basowym dolne E, nominalne F, i D, górne C, żeby nie liczyć za duzo. Na wiolinowym wszystkie C, A, E (te mi było najłatwiej)
  • Odpowiedz
No nie wiem, uczę się nut ponad dwa lata i dalej ich nie umiem czytać, uczę się utworów z nut ale to nie jest czytanie a raczej odszyfrowywanie xD


@Cerbin91: zacznij od mega prostych i graj z nut, codziennie te 10 minut. Kawałki tak proste, że zagrasz je sobie bez problemu nawet teraz i będzie słychać, że to to, każdy graj tylko raz i odkładaj na bok, ewentualnie wracaj do niego
  • Odpowiedz
@tanie_wino: Ja zawsze zaczynam od prawej ręki i ułożenia rąk, żeby było mi wygodnie (nazwijmy to rozszyfrowaniem ;P) Potem jak prawa ręka nie myli się to dokładam lewą i utwór gram wolniej niż powinno się przeważnie tylko w forte. Później dokładam całą dynamikę itp. i powoli przyspieszam. Wg mnie najważniejsze jest grać utwór na swoim poziomie, powoli progressować i poznawać teorie. Granie od razu 1 raz widząc nuty raczej trzeba to
  • Odpowiedz
jak tak robię, to po jakimś czasie dany utwór gram z pamięci, i w sumie nie umiem tak na prawdę grać z nut :/


@tanie_wino: no i dlatego napisałem

każdy graj tylko raz i odkładaj na bok, ewentualnie wracaj do niego jak już 500 innych stron z nutami przelecisz
  • Odpowiedz