Wpis z mikrobloga

Obiecywał euro dlatego ludzie brali kredo we frankach bo kurs miał się zmniejszać po wprowadzeniu euro.


@pokyw123: Niby czemu kurs CHF miałby spaść po wprowadzeniu EUR? Ta teoria ma potwierdzenie w jakichś prawach ekonomicznych, czy w przepowiedniach baby wangi?
@PDCCH: Nie uratowało Euro a Europejskie instytucje pożyczając kasę na spłatę pilnych zobowiązań i założenia limitów na wydatki państwowe. Po tym ruchu Grecja jest warkiem europejskim który długo będzie się odbijał od dna.
@merciless85: typie z xD pisałem co sugerowało, że śmieje się, że pokazuje się na wykresie, że oprocentowanie hipotek spadło tylko zapomina się o wzroście cen większości produktów przy przyjęciu euro. Oczywiście, że wiem, że wzrosły ceny mimo tego, że oczywiście obiecywali, że nie wzrosną. Sam jestem przeciwny euro w PL
@interpenetrate: poważnie. Mam hipoteczny w Niemczech i to są pieniądze prawie za darmo. Do tego stałe, niskie oprocentowanie nawet na 15 lat, bez łaski. To jest niepojęte jak p0laczki dają się #!$%@?ć - nie dość, że oddają 2x tyle co pożyczyli, to jeszcze z miesiąca na miesiąc rata może się zmienić.
@olasty: Nie tylko. Frankowe kredyty dotyczyly też tych którzy dużo zarabiali. Swoją drogą to twoje słowa potwierdzaja moje. Masz niska zdolność do weź franki bo założenie jest takie że przyjmiemy euro i będzie to do spłaty. Jak widzisz nawet branża finansowa była tego pewna. Przecież ten mistrz Petru radził kredyty we frank
@pokyw123: Przewróć stronę i czytaj:

Tusk przyznał jednak, że dla wprowadzenia euro potrzebny jest konsensus polityczny. Podkreślił, że w rządowymi planami zgadza się jedna z partii opozycyjnych - Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD), natomiast druga, Prawo i Sprawiedliwość (PiS), pozostaje sceptyczna. Ponownie zadeklarował chęć "budowy mostu" w tej kwestii. Kolejna runda spotkań z opozycją w sprawie euro zaplanowana jest na środę.

No, PO bylo za, PIS przeciw i #!$%@? wyszlo. Ale jak
założenie jest takie że przyjmiemy euro i będzie to do spłaty.


@pokyw123: To były klamstwa naciągaczy, tzw "doradcow kredytowych". Na przestrzeni ostatnich 10 lat EUR do CHF spadlo z 1.2 do 0.8. Jakieś 20%
( ͡° ͜ʖ ͡°)
@PDCCH: A co powiesz mirku na sytuacje, w których wprowadzenie euro w krajach postkomunistycznych doprowadziło do wywindowania cen produktów, przy braku takiego samego zjawiska wobec płac? Czy jesteś w stanie poświęcić gwałtowny spadek siły nabywczej społeczeństwa i niepokoje społeczne kosztem przepchnięcia euro, bo może i stopy procentowe kredytów spadną? No może i spadną, ale pozycja i specyfika polskiej gospodarki różnią się od Europy Zachodniej, co pokazuje jak wysoka inflacja jest np.
@Kazach_z_Almaty: Zasadne pytanie. Ciekawe co ma gorszy efekt: nadciagajaca widlka inflacja na PLN i krach waluty czy jakas tam inflacja w EUR, bez upadku waluty, przy stopach procentowych w granicach dostepnosci. Nie chodzi mi tylko o hipoteke ale o kredyty ogolnie, dla biznesu w szczegolnosci. Nadal obstawiam EUR
Platforma zapewniała ze się uda i dlatego ludzie w dużej mierze wzięli franki. Logiczne prawda?


@pokyw123: Co xDDDDD

Jedyną i wystarczającą przyczyną do brania we frankach była wyższa zdolność kredytowa. Nic więcej.

Nawiasem mówiąc, poza grupką spóźnialskich z Getinu to się te kredyty ZAJEBIŚCIE opłaciły - o ile ktoś miał dwa neurony i nie był pijany.
@PDCCH: Skąd przeświadczenie o "krachu waluty"? Słyszę takie głosy od 10 lat odkąd euro zaczęły przejmować ościenne kraje młodej UE, Polska zdążyła w tym czasie dobrze skorzystać z pomyślnej koniunktury gospodarczej i przekuć własną walutę w atut, pomimo nieudolności pisowców. Teraz problemem jest brak przyjęcia KPO, rozbieżności w polityce NBP i kretyna Morawieckiego, ale to nie oznacza, że czeka nas "armagedon i wenezuela", bo są już tylko i wyłącznie emocje wynikające
Nie przypominam sobie tez przyjecia euro jako postulatu PO.


@PDCCH: było o tym mówione przez Tuska nie raz. Próbował to wprowadzić do debaty publicznej, ale zostało to zakrzyczane. Pomysł umarł wraz z wyjazdem Tuska do Brukseli. Ale pamiętam, że były hasła przygotowujące polakow typu - trzeba będzie wprowadzić kiedys Euro, żeby mieć stabilna europejską walutę, albo że podpisując traktat lizboński zgodziliśmy się na wprowadzenie w Polsce Euro, ale jeszcze czekamy na
Skąd przeświadczenie o "krachu waluty"?


@Kazach_z_Almaty: Patrz na zadłużenie, budżet, wydatki, inflację. No i kretynów w rządzie / NBP którzy gaszą pożar dorzucając kostki trotylu.