Wpis z mikrobloga

Kiedy Waszym zdaniem takie frameworki jak Laravel i Vue albo React które są obecnie najpopularniejsze odejdą w zapomnienie? Kiedyś to były na topie takie frameworki i biblioteki jak CI, Kohana (przynajmniej w Polsce), jQuery i Knockout.js a teraz to już praktycznie nic o nich nie przeczytam, bo wszyscy tylko wciąż gadają o Laravelu i Vue. Podejrzewam że ich popularność nie przekłada się aż tak bardzo na ilość ofert pracy i wdrożeń w komercyjnych projektach a może być w dużej mierze zasługą szkół programowania i promowania płatnych materiałów w stylu Laracasty. Nie wiem czy w ogóle warto teraz wchodzić w Laravel 9 (podobno już ma wyjść 10), Vue jako że jest bardzo prosty i o wiele przyjemniejszy i mniej problematyczny od Knockpout.js można go opanować bardzo szybko. Ale z Laravelem jako że to teraz prawdziwa kobyła w porównaniu np. z 4.2 sprawa nie jest taka prosta. Jak długo będzie jeszcze ten hype? Tak z 5 lat a potem wejdzie coś innego? Nawet nie wiem czy sam HTML nie zostanie wyparty przez coś innego jak XML został wyparty przez JSON.

#programista15k #programowanie #laravel #vuejs #react
  • 13
  • Odpowiedz
@daro1: Tego podejrzewam nie wie nikt, technologia się zmienia. Ktoś zrobi coś lepszego, szybszego, wygodniejszego prędzej czy później - to może być za rok, a może być i za dziesięć lat.

Dlatego proponuję uczyć się programować, a nie uczyć się języków czy frameworków.
  • Odpowiedz
@wozlow: Wiem, po stronie serwera w PHP Laravel a przeglądarki w Javascript Vue. Ale ta ich popularność jest ciekawa, bo chyba nie ma bezpośredniego związku z ilością wdrożeń.
  • Odpowiedz
  • 2
@daro1 tak jak napisał przedmówca, lepiej nauczyć się wykorzystania języka a w konsekwencji, po zdobyciu doświadczenia można dojść do wniosku że te wszystkie frameworki tak na prawdę opisują kilka powtarzających się wzorców. W każdym języku, przy użyciu dowolnego framweroka można napisać gówniany kod :)
  • Odpowiedz
@daro1: Moim zdaniem szybko nie, bo jak to ostatnio czytałem to jest kwestia utrzymania projektu. Jeśli masz coś w Laravelu to lepiej go w nim utrzymywać, aktualizować itd. niż przepisywać np. na CakePHP, czy Symfony. Do tego jeszcze dochodzi to, że większość internetu stoi na PHP i to się szybko nie zmieni, więc lepiej przy tym zostać i płacić programiście, który umie w tym programować niż teraz kazać mu się uczyć
  • Odpowiedz
@wozlow: Ale ja znam PHP i JavaScript fundamentalnie. Ale jak parzę na ten Laravel 9 to nie wiem co to jest. Tylko pozornie prosty i to że jest najpopularniejszy pozostaje dla mnie zagadką. Bo chyba programiści nie zainteresowali się nim na tak masową skalę tylko że niby to jest łatwy i przyjemny. Samodzielnie widzę że jest bardzo ciężki do opanowania. Coś mi się wydaje że to niezły biznes dla szkół programowania
  • Odpowiedz
@daro1: siłą #laravel jest jego ekosystem. Tu już nie chodzi wyłącznie o sam framework, ale o narzędzia, projekty i społeczność jaka się wokół niego zbudowała. Pod tym względem Laravel i Symfony już dawno przegoniły całą resztę i moim zdaniem to się już raczej nie zmieni, bo za tym idą pieniądze.

Z vue się nie wypowiem bo frontend to u mnie jest raczej sporadyczny. Używam vue bo wydaje mi się z tych
  • Odpowiedz
@Ekscentryczny_obserwator: To pewnie jakieś nieskomplikowane projekty w jakichś mniejszych firmach. Robiłem migrację z KO 3.5.1 na Vue 2.7.14 i jest to stosunkowo prosta sprawa w czymś co nie jest typowym SPA a podstrony są generowane w PHP, na korzyść dla Vue bo to co w KO może wkurzać to zabawy z ko.observable ale architektura View Model jest mniej więcej podobna. Tyle że w Vue jest to może bardziej uporządkowane i poprzedzone
  • Odpowiedz
@Ekscentryczny_obserwator: Robiłem migrację kodu po stronie przeglądarki z Knockout.js na Vue a backend pozostał w PHP w oparciu o Koseven, bo w tym pracuję od lat. Wiem że Kohana jest w zasadzie trupem ale to samo by dotyczyło chyba i Knockout.js, też jakby odszedł w zapomnienie. Ostatnia wersja 3.5.1 jest z tego co widzę z 2019r. Chciałem spróbować czegoś nowego w JavaScript ale tak prawdę mówiąc zbyt wiele mi to nie
  • Odpowiedz