Wpis z mikrobloga

Czy jest tutaj ktoś na #jdg kto ma zarejestrowaną działalność w Polsce ale pracuje dla zagranicznego kontrahenta najlepiej w #it ?
Rozważam taką formę zatrudnieniam jednak chciałbym większą część czasu spędzać za granicą, niekoniecznie w Państwie, w którym mam głównego klienta. Pracuje zdalnie, więc chciałbym zwiedzać i pracować z różnych lokalizacji, czy muszę przedstawiać to w urzędzie skarbowym? Załóżmy, centrum interesów życiowych to Polska, ale jednak spędzałbym tam np. tylko 10% czasu w roku. Jaki podatek płacę będąc na ryczałcie jako UX/UI designer?

#b2b #ux #ui #programowanie
  • 12
@Vantrilio
Czemu JDG? Przecież obecnie to za #!$%@? się nie opłaca.

Rozważyłbym pójść do jakiegoś doradcy podatkowego, żeby Ci doradził i zoptymalizował dochód ;)
@Yakooo: Rozwiniesz? Aktualnie jestem na etacie w #holandia i place liniowo 32% i 50%+ podatku dochodowego, to też sie nie oplaca...

W polsce, na jdg i ryczałcie miałbym 8,5%, jeśli dobrze rozumiem?

@pitu120 Mam wrażenie, że vat nie oplaca sie freelancerom, ale popraw mnie jeśli sie myle proszę
@Vantrilio: Opłaca się, możesz zawsze VAT odliczać. Jeżeli nie będziesz VATowcem to tego nie zrobisz. U ciebie pewnie jedynym minusem będzie to, że faktury pewnie będziesz miał z 0% VAT od zagranicznych kontrahentów więc będziesz musiał odzyskiwać ten VAT który odliczysz od US, a nie będzie ci pomniejszać wartość do zapłaty.
@Vantrilio: To że VATu nie ma to nie znaczy że nie możesz go odzyskac od zakupów na firme które mają VAT. Poprostu musisz co jakis czas złożyć wniosek i US zwraca Ci ten Vat który zapłaciłeś w kosztach w sklepach.(US truje zeby podsyłac jakieś dokumenty i robi kontrolę czasem w takim wypadku)

VAT nie opłaca sie tylko gdy sprzedajesz rzeczy kowalskiemu bo tylko nieVATowcy płacą VAT. I wtedy taki zwykły człowiek