Wpis z mikrobloga

#naukaswifta
Dzień 100/100 kursu 100 days of SwiftUI

Dobrnąłem do ostatniego dnia kursu.
Tym razem nie ma już nic do napisania, a dostajemy test 100 pytań A/B
Aby zdać test i dostać wirtualny certyfikat należy mieć minimum 70% poprawnych odpowiedzi.
Test zrobiony, ja miałem 84/100
Popełniłem kilka głupich błędów, pytania czasem były podchwytliwe, czasem czegoś rzeczywiście nie pamiętałem. Czy to dobry wynik? Uważam, że tak - jeszcze kilka miesięcy temu nie wiedziałbym w ogóle o czym są te pytania.

CO DAŁ MI KURS?
Codzienne obcowanie z kodem oraz poznawanie poszczególnych elementów składni dało mi pewną wiedzę, umiem dzięki temu czytać i rozumieć kod. Na pewno po tych 100 dniach nie jestem w stanie pisać samodzielnie całych aplikacji i nie jestem jeszcze kandydatem do podjęcia się pracy zarobkowej.

CO DALEJ?
Przede wszystkim nie zamierzam poprzestać w nauce.
Muszę mieć portfolio do pokazania, bez tego ani rusz do aplikowania do firm.
Plan na teraz jest taki, żeby zbudować aplikację, która będzie później mogła być pokazana jako moje portfolio. Prosta budowa - u góry zdjęcie, poniżej przyciski z odnośnikami do informacji o mnie, wykształceniu, wizytówka oraz wszystkie projekty które wykonam w najbliższym czasie.
Mam kilka pomysłów na to, co mógłbym wrzucić do tego portfolio.
Nie wiem jak będzie z wpisami na tagu, pewnie nie będą się pojawiały codziennie, ale postaram się co jakiś czas coś napisać.

CO JESZCZE MÓGŁBYM ZROBIĆ?
Z moją aktualną wiedzą widzę dwie opcje, co mógłbym zrobić:
A. Pójść na staż/praktyki - nawet darmowe - jestem w stanie się poświęcić i dać od siebie dużo zaangażowania, aby zdobyć jeszcze więcej wiedzy, szczególnie tej praktycznej, którą w ten sposób byłoby mi najłatwiej zdobyć. Wie ktoś czy istnieje gdzieś opcja takiego zahaczenia się?
B. Pójść na jakiś kurs/bootcamp, ale już na poziomie średniozaawansowanym/zaawansowanym, gdyż nie muszę tracić czasu na naukę absolutnych podstaw, co to jest Int, String, Vstack, struct, class i tym podobne. Nie znalazłem do tej pory takiego kursu iOS/Swift w Polsce, a zagranicznych nie szukałem. Jeśli ktoś jest w stanie coś odpowiedzieć o powyższym to chętnie posłucham.

Podsumowując: nie poddaję się, robię teraz co napisałem powyżej - postaram się przygotować portfolio, aby z nim ewentualnie móc aplikować na oferty. Uczę się swifta dopiero od 4 miesięcy, a pisałem że daję sobie na to 6-24 miesięcy, więc jeszcze nie mieszczę się w tym zakresie. Jak to się mówi - pożyjemy, zobaczymy. Muszę się skupić na portfolio, niech inni zobaczą co potrafię.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w tag, za czytanie, plusy i komentarze. Miło było zobaczyć jakąś interakcję z drugą osobą.

#naukaprogramowania #ios #swift
  • 6
@hebato: Gratulację z okazji ukończenia kursu :D
Jeśli chodzi o praktyki/staż, wiem że czasami Neptis ogarnia staże dla studentów, ale możesz spróbować się nich odezwać, czy może by Cię zgarnęli.
Chociaż tutaj może się faktycznie przydać jakieś portfolio, aby można było chociaż jedną apkę pokazać.
I na takie staże, to raczej bym starał się uderzać w jakieś większe firmy. A jak poczujesz się trochę pewniej(np. napiszesz jakąś działającą apkę samodzielnie, nie
@hebato: Dobra rada jak będziesz sam jeszcze siedział to byś siadł do UIKita bo czasem wciąż w wielu projektach jest używany. Bo SwiftUI dla niektórych wciąż to jest production ready. Druga sprawa to RxSwift często w wymaganiach więc warto się nauczyć.
Co do opcji to opcja A jest możliwa czasem na grupie z ofertami pracy dla iOS dev widzę oferty że ktoś szuka stażu czy oferuje staż. Jak stworzysz portfolio fajne
@hebato: Hej, masz chyba zablokowane PW więc pisze tutaj. Czy gdybyś miał teraz zaczynać od nowa to dalej robiłbyś 100 days of SwiftUI? Chyba mnie natchnąłeś i spróbuje też się nauczyć dlatego pytam.