Wpis z mikrobloga

Hej,
jakiś czas temu wykonałam przelew na zły numer telefonu BLIK. Zgłosiłam sprawę w banku niestety gościu kasy nie odesłał. Dostałam jego dane by móc założyć mu sprawę o bezprawne przywłaszczenie sobie majątku. wiem, że obowiązuje go
Art. 405. Definicja bezpodstawnego wzbogacenia
Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

zauważyłam, że jest jeszcze taki artykuł

Art. 409. Wygaśnięcie obowiązku wydania korzyści lub zwrotu jej wartości
Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu.

co to oznacza ? jeżeli gościu powiedzmy kupił sobie za to jedzenie i je zjadł to już nie musi tego oddawać ? Jak w takich sytuacjach na sprawę patrzą banki? kto zazwyczaj wygrywa odbiorca czy nadawca?

#prawocywilne #prawo #przelew #bezprawie
  • 3
@AKINN wzięłaś pod uwagę że ktoś może ma konto ale go dawno nie używa? I np wogole nie wziął stamtąd tych pieniędzy? Po drugie nieźle świństwo z twojej strony narobić człowiekowi problemu bo wielka królewna się pomyliła
@inzynier_robert a jak numer jest nieaktywny pisze się list później szukać znajomych co pojadą pod ten adres itp. Najlepiej do sądu xd oby cię obciazyli kosztami procesowymi jak sąd uzna że on nie korzystał z konta i nie wiedział że jest tam przelew od ciebie.