Wpis z mikrobloga

#terytorialsi
#obronaterytorialna #wojna #obowiazkowecwiczeniawojskowe #wojskaobronyterytorialnej

Ktoś jest/był w WOT i może odpowiedzieć na kilka pytań?

1. Jak wygląda służba w WOT, w sensie czy termin szkolenia 16-dniowego jest ustalony z dużym wyprzedzeniem ? Jeżeli tak to z jakim?

2. Czy reszta szkoleń (tych 2 dni miesięcznie) jest według jakiegoś harmonogramu podawanego na początku roku czy dowiadujemy się o nich na 2 dni przed. Co jeżeli nie możemy/ nie chcemy w nich uczestniczyć w danym terminie czy można wybrać inny termin ?

3. Jak wyglądają wezwania do odbycia służby w przypadku takim jak np. w zeszłym roku na granicy. To znaczy tylko dla chętnych czy jest się powołanym i nie ma gadania bo to psi obowiązek członka WOTu ?

4. Czy można się wypisać przed ukończeniem tego 3 letniego szkolenia ?

5. Kiedy właściwie zostaje się żołnierzem WOT, od razu po tym szkoleniu 16 dyniowym i przysiędze?

6. Co po tych 3 latach szkolenia, automatycznie przenosi się do rezerwy czy podpisuje się jakiś kontrakt na dalszą służbę ? Co to znaczy że po szkoleniu 3-letnim uzyskuje się status "combat ready" o którym piszą na stronie WOT-u ?

7. Czy w razie mobilizacji będzie się traktowanym na równi żołnierzami zawodowymi przeniesionymi do rezerwy ?

Zdaje sobie sprawę że nie na wszystkie pytania uzyskam zapewne odpowiedź bo cześć może zahacza o sytuację teoretyczne ale liczę na społeczność wykopu.

Pozdro i nie przeziębijcie się myjąc te okna ;)
  • 24
@penseta:

Czy w razie mobilizacji będzie się traktowanym na równi żołnierzami zawodowymi przeniesionymi do rezerwy ?

Wątpię. Będziesz traktowany jak zwykłe mobilki. Najlepiej popatrzeć jak są używani wot'owcy na ukrainie. Generalnie armię ukrainy i rosji można podzielić na 3 grupy:
- Specialsów
-zawodowych żołnierzy
- cała reszta (wot + mobilki)
  • 0
@lubie_moderacje_2: bardziej miałem na myśli czy będę pierwszy po zawodowych do powołania po takim przeszkoleniu. Jak uważasz że są używani na Ukrainie, walczą chyba normalnie na froncie nawet w takim Bahmucie nie ?
@penseta:

bardziej miałem na myśli czy będę pierwszy po zawodowych do powołania po takim przeszkoleniu

Tak, moim zdaniem to jest jeden z głównych celów wot.
Z tego co się orientuję, po odbyciu szkolenia masz do wyboru podpisanie kontraktu na x lat i bycie gotowym na wezwanie + plus ćwiczenia wzamian za kasę co miesiąc, albo nie i rozstanie się z wotem.
Z punktu widzenia armii obie opcje są korzystne, bo albo
@lubie_moderacje_2: Dlatego powołuje się, tak jak na Łotwie ludzi od 18 do 27 lat. W kolejności od najmłodszych (bo no co tutaj oszukiwać są teoretycznie najbardziej sprawni i łatwowierni, skłonni do manipulacji). Inaczej by sprzęt nie wyrobił :)
W Polsce jeżeli wejdzie to będzie od 18 do 30 lat. Więc jak ktoś w tym roku ma 31 lat może być póki co spokojny.
@Luqart: Nie wiem w jakim kontekście ty to mówisz.
W przypadku wojny wezwanie dostanie każdy, a następnie zostanie podjęta decyzja w zależności od sytuacji ilu się stawi, czy front się zawalił etc.
@56632:

jedyną jednostką atakującą teraz jest " prywatny" Wagner

To jest narracja prigożynia który stara się utrzymać resztę swoich wpływów.
Ostatnio wagner walczył jedynie na północy Bahmutu, Soledarze i terenach wokoło linii Bahmut Soledar. Wszystkie pozostałe kierunki natarcia były obsługiwane przez regularną armię.
@penseta: ok, sorry za opóźnienie z odpowiedziami. Jestem tylko szeregowym, ale odpowiem najlepiej jak potrafię.

1 i 2) Szkolenie podstawowe (16 dni) jest organizowane cyklicznie. Nie wiem skad jestes, ale w duzych miastach jest ich kilka w roku. Mi proponowali, żebym przyszedł za tydzień, ale ja zgłosiłem się na za 2-3 miesiace. Nie było problemu. Pozniej dostajesz spis szkolen rotacyjnych (1 weekend w kazdym miesiacu). Od razu bedziesz wiedzial kiedy dokladnie