Wpis z mikrobloga

Takie pytanie do #allegro #januszeolx i #alipaczka jako specjaliści od wysyłek zagranicznych: znajomy sprzedaje dość egzotyczny i dość drogi (wystawiony za kilka tysięcy PLN) amplituner. Odezwał się do niego gość z Australii, że kompletuje dokładnie ten zestaw, tego amplitunera szuka już od dawna, a szuka po portalach aukcyjnych Europy, bo bliższy dla niego rynek USA ma zasilanie 110V. Chce go kupić, pokrywa wszystkie koszty, żeby tylko mu podać koszt wysyłki.
Tak, wiem, na 99% jest to scam, zapewne jak znajomy się zgodzi, otrzyma podrobiony przekaz z Western Union i informację, że "twoja wypłata została wstrzymana" do momentu otrzymania potwierdzenia wysyłki, opłacenia cła, czy czegoś takiego. To też znajomemu napisałem.
ALE: pokazał mi tą wiadomość, wygląda dość wiarygodnie, gość pisze jakie elementy tego zestawu już ma... nie wygląda to na typowy scenariusz wałka nigeryjskiego, a raczej faktycznie na hobbystę, który kompletuje klasyczną wieżę konkretnej linii. I w sumie czemu nie, jeśli faktycznie jest taki zdesperowany, że jest gotów zapłacić około 1000zł za wysyłkę, to niech płaci :) Oczywiście sprzęt byłby wysłany dopiero po otrzymaniu kasy, nie wcześniej.
Zatem pytania:
1) czy jest możliwość wykonania wałka nawet przy trzymaniu się scenariusza, że wysyła, jak dostanie kasę? Nie wiem, jakaś reklamacja ze strony kupującego z zarzutami dupy, powodującą uruchomienie procesu chargebacku?
2) a jak wygląda sprawa opłat celnych, kto je płaci? Załóżmy, przyjdzie kasa, równowartość sprzętu i kosztów wysyłki, sprzęt zostaje spakowany w pudełko i wysłany. I tyle, sprzedający zapomina o temacie, czy ma się spodziewać korespondencji od urzędu celnego z nakazem zapłaty opłat jakichśtam?
  • 7
@Jarek_P jedyny problem jaki widzę to co się stanie gdy odbiorca nie odbierze paczki.

w handlu ustala się na jakich zasadach incoterms przebiega dostawa. definiuje to kto i do/od jakiego momentu ponosi koszty i odpowiedzialność.

Najlepiej umowic się na EXW czyli znajomy odpowiadac będzie tylko do swoich drzwi.
@Jarek_P paypalem to na pewno nie przyjmuj kasy, tylko T/T

jeśli nie odbierze to wraca do nadawcy co generuje koszty. co z tego ze ma kase jesli towaru nie dostarczyl.

dlatego ustalenie w umowie warunków incoterms będzie najbardziej przejrzyste
@Jarek_P: jak zapłaci paypalem z opcją friends & family (znajomi i rodzina), to w żaden sposób nie będzie mógł tego odzyskać, paypal nie daje ochrony tym typem wysyłki pieniędzy. więc nie odbierze Ci ich po przelewie