Wpis z mikrobloga

Pompa ciepła powietrze woda z nadmuchem nagrzewnicy olejowej.
Wpadłem na taki pomysł, czy głupi okaże, się jakich udzielicie odpowiedzi.
Stoi sobie pompa powietrze-woda na zewnątrz i w momencie kiedy ma się ona uruchomić przy temp 0 stopni, uruchamia się nagrzewnica olejowa powodując nadmuch gorącego powietrza na wymiennik pompy. Jak bardzo wzrośnie jej COP ? Patrzyłem na wykresy pomp, przykładowy wykres (od +7stopni) dał mi takie dane: przy temp powietrza zasilającego 35 stopni, pompa ma przy poborze mocy elektrycznej 400W moc cieplna 3100W czyli COP ponad 7,5. Tutaj mamy dużo większą temp powietrza, zostaję jeszcze kwestia opomiarowania samej pompy, czy ona się nie wyłączy przy takiej temp na wymienniku bo po co ma grać skoro tyle stopni jest na zewnątrz. Zapytanie jest do rozważenia teoretycznego, wiem że nie ma nic na za darmo i energii z nagrzewnicy też kosztuje.
#pompaciepla #ogrzewanie
  • 5
@cyqor: ciekawi mnie na ile prawdziwy jest ten COP 7.5
Moja pompa przy 2 stopniach ma COP 3.6. Przy 7 stopniach 4.7. więc tylko 30% różnicy.
Sprawności przy -7 nawet nie biorę na poważnie bo takich temperatur (średnich) nie ma.
Jakoś nie wierzę że to (przynajmniej w moim przypadku) by się opłaciło żeby podbić COP o 30%. Domyślam się że powyżej 7 stopni COP już prawie nie wzrasta.
@cyqor: dodatkowa kwestia. Czy taka nagrzewnica olejowa nie generuje wilgotnego powietrza? Bo dmuchać wilgotnym powietrzem w jednostkę zewnętrzną to strzał w kolano
@cyqor Bez sensu zupełnie. Ciepło z nagrzewnicy pompa musi przepompować. To dodatkowe ciepło które ponieważ i dodatkowy koszt tego pompowania. Nagrzewnica możesz sobie po gorącej stronie nagrzać.