Wpis z mikrobloga

Murasy co urządzają albo niedawno urządzały. Jak ogarnęliście kwestię telewizora, żeby poza Netfliksami i YouTubami można było też czasem odpalić jakieś najbardziej podstawowe kanały TV, bez jakichś archaicznych dziadowskich kablówek z 100 niepotrzebnych kanałów? Jak to wygląda w praktyce i jakie TV polecacie od siebie?

#urzadzajzwykopem #remontujzwykopem #remont #nieruchomosci #dom #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #wnetrza #polskiedomy #pytanie
  • 20
Jak ogarnęliście kwestię telewizora, żeby poza Netfliksami i YouTubami można było też czasem odpalić jakieś najbardziej podstawowe kanały TV,


@Kazach_z_Almaty: antena YAGI na dachu/balkonie/strychu (jeśli dach kryty czymś innym, niż blacha) i masz DVB-T2 z TV naziemnej, zwykle wszystkie popularne polskie kanały.
kwestię telewizora, żeby poza Netfliksami i YouTubami można było też czasem odpalić jakieś najbardziej podstawowe kanały TV, bez jakichś archaicznych dziadowskich kablówek z 100 niepotrzebnych kanałów? Jak to wygląda w praktyce i jakie TV polecacie od siebie?


@Kazach_z_Almaty: ja mam projektora od 10 lat, a do niego podłaczony komputer. Jak mi sie mecze zacinały, to kupilem dekoder do telewizji naziemnej i antenę i mi odbierały wszystkie kanały, teraz, w nowym mieszkaniu
@Kazach_z_Almaty: wszystko obecnie da się oglądać on-line. Ja mam canal+ on-line, netflix, hbo max, disney+, amazon prime. Wszystko mi działa na firesticku, którego kupowałem bodajże za 150pln.
Obecnie nie posiadam odbiorników RTV w domu, więc abonamentu na poczcie płacić nie muszę.
Obecnie nie posiadam odbiorników RTV w domu, więc abonamentu na poczcie płacić nie muszę.


@lipszczak: nawet jak posiadasz to nie musisz płacić. W ustawie jest napisane:

Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Zatem, jeżeli masz sam odbiornik ale nie masz anteny to ten odbiornik nie pozwala na natychmiastowy odbiór programu.
@ksiak:

Zastanawiałem się nad tym miesiące temu, nawet tutaj na Wykopie pytałem. Podobnież właśnie standardowy telewizor jest odbiornikiem umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu. Jak to w końcu jest. Czy mając TV(z tunerem) nie podłączonym do anteny na którym oglądam Netflixa i gram na konsoli muszę go rejestrować?

@Kazach_z_Almaty
Masz opcję z televio. Co miesiąc nowe konto za 1zł.

Jeśli masz nowe mieszkanie to w gniazdku RTV masz już sygnał TV naziemnej -
jak w takim razie jest z aplikacjami na których mogę oglądac kanały naziemne jak właśnie televio na TV nie podłączonym do anteny?


@niedasieukryc: jak zwykle chodzi o detale. Ja Ci na to nie odpowiem, w sumie to Televio powinno opłacać za Ciebie abonament i tyle.
@niedasieukryc: o ile na dachu masz antenę. Ja mam telewizor, ale anteny nie mam. Zresztą kanałów zaprogramowanych też nie mam. Do tego od niedawna wszedł nowy standard DVB-T2 i mój telewizor go nie wspiera, bez dekodera przestał on być odbiornikiem telewizyjnym...
@lipszczak:

Mówię o sytuacji z nowym telewizorem z DVBT2 podłączonym do internetu/konsoli, z aplikacją do oglądania podstawowych kanałów(w tym publicznej) przez internet, gniazdku RTV za TV gdzie jest sygnał naziemnej ale TV nie jest podłączony kablem antenowym. Co w takim przypadku?

W nowym budownictwie nie mam wpływu na to czy sygnał RTV jest w mieszkaniu czy nie. Deweloper ma obowiązek doprowadzić sygnał TV naziemnej i Satelitarnej z Astry i HotBirda.
Zastanawiałem się nad tym miesiące temu, nawet tutaj na Wykopie pytałem. Podobnież właśnie standardowy telewizor jest odbiornikiem umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu. Jak to w końcu jest. Czy mając TV(z tunerem) nie podłączonym do anteny na którym oglądam Netflixa i gram na konsoli muszę go rejestrować?


@niedasieukryc: nie musisz, standardowy telewizor nie ma wbudowanej anteny, bez anteny nic nie odbierzesz, więc przestaje on być odbiornikiem RTV.
Do tego dochodzi kwestia tunera, jeśli
Takie sprawy powinny być jednoznaczne. Stwierdzenie "natychmiastowy" można różnie interpretować. Podłączenie kabla antenowego od gniazdka do TV - szybka czynność.


@niedasieukryc: spoko o ile masz gniazdko antenowe (σ ͜ʖσ)
@niedasieukryc: gniazdko za TV możesz sobie odłączyć, wystarczy wyciągnąć gniazdko i odczepić kabel i już nie masz doprowadzonego sygnału do gniazdka.
Tak czy siak, odbiornik TV to taki sprzęt, który włączysz i nic nie musisz robić, żeby oglądać telewizję. Jeśli nie masz podpiętej anteny, to telewizor sam z siebie nie ściągnie sygnału z nadajników. Więc TV bez anteny nie jest odbiornikiem w myśl przepisów.

Odnośnie standardu to ktoś tutaj pisał (być
@lipszczak

No ok, a TV z aplikacja do oglądania TV przez internet?

W takim można natychmiast wlaczyc TV. Inny przykład. mieszkasz 50m od silnego nadajnika, TV przy oknie prawdopodobnie odbierze slaby sygnał beż anteny.

Tak czy inaczej niespójne to jest. Ciekawy jestem czy jest jakaś interpretacja prawnikow tego przepisu.