Wpis z mikrobloga

Kiedy używać apostrofu przy odmianie nazwisk?
Warto pamiętać:

APOSTROFU używamy w odmianie nazwisk w trzech wypadkach: 1) kiedy nazwisko w M. lp. kończy się na tzw. NIEME -e, np.: Cruise – Cruise’a, Gere – Gere’a, Hollande – Hollande’a (dotyczy głównie nazwisk angielskich i francuskich); 2) kiedy nazwisko w M. lp. kończy się na NIEME -es, np.: Descartes – Descartes’a, Delibes – Delibes’a (dotyczy głównie nazwisk francuskich); 3) kiedy nazwisko w M. lp. kończy się na –ais wymawiane jako akcentowane [E], np. Rabelais – Rabelais’go (dotyczy głównie nazwisk francuskich). UWAGA! APOSTROF zapisujemy w odmianie tych trzech typów nazwisk we wszystkich przypadkach fleksyjnych, ale bez Msc. lp.! Prawie wszystkie INNE NAZWISKA odmieniamy BEZ APOSTROFU!


Źródło - klik
#jezykpolski #polszczyzna #jezykiobce #grammarnazi #ciekawostki
  • 2
Nie wspomniano w tej uwadze o bardzo szerokim zbiorze nazwisk (przede wszystkim amerykańskich, angielskich, francuskich), które kończą się na -y (wymawiane jako i). Te również powinny mieć apostrof w odmianie (poza miejscownikiem i narzędnikiem).

W innym miejscu na tej stronie już jest o tym mowa: https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/ciekawostki-jezykowe/odmieniamy-nazwiska-na-y-po-spolglosce,cltt,O