Wpis z mikrobloga

cześć wykopki. Słuchajcie, jest dziwna akcja u mnie. Robię generalkę w bloku z lat 60, pozbyłem się podłogi tj klepki, starej wylewki i dykty która była pod nią. Grunt stracił przez to dobrych kilka cm. Fachowiec który u mnie robi twierdzi, że (z jakiegoś tam powodu, już nie pamiętam jakiego) nie da rady położyć styropianu podłogowego i chce całą tę przestrzeń zalać wylewką betonową. Wyszło mu z wyliczeń 100 worków.

36 metrów kwadratowych
100 worków betonu
2,5 tony wylewki

ogólnie gość nieźle u mnie robi wszystko ale trochę mnie przeraża ten pomysł. Co o tym myślicie?

#remontujzwykopem
  • 27
@FOTEL: nie da rady położyć styropianu, bo wyszłoby za wysoko i potem byś musiał ciąć wszystkie drzwi. Wychodzi z tego 3cm wylewki. Dosyć cienko jak na standardową wylewkę. Czy to samopoziomująca będzie?
@Smarek37: o, siema Smarek

samopoziomująca na sam koniec, na ostatnie milimetry bo jest 4krotnie droższa. Ale to powiedz mi, taka operacja to coś normalnego? Bo mnie trochę przeraża ta wizja 100 worków i 2,5 tony w mieszkaniu. To tak jakby kręciło się tam 30 ludzi albo miał zaparkowane ze 3 samochody. Tam nie zacznie coś pękać? Nie znam na budowlance.
@FOTEL: siema. Luzik, to jest ciężar równomiernie rozłożony po całości i nie robi problemu. Wylewka to normalna sprawa i nie ma się czym martwić. Bardziej bym się bał, że tak cienka spęka. No chyba, że na sztywno będzie lana na strop bez warstwy izolacyjnej typu folia itp
@Smarek37: no wlasnie będzie na folii bo po pierwsze, są jakieś dziwne otwory w podłodze a po drugie jak inny sąsiad robił wylewkę to trochę ściekło do sąsiada na dole
@Smarek37: nie mam takich fot i nie ma mnie tam na miejscu a już jutro mam tyrać te wory Dx

no nic, mam nadzieję, że jest jak mówisz, bo wizja 3 aut w mieszkaniu jednak działa na wyobraźnię i podpowiada złe obrazki.

z drugiej strony - stara wylewka pewnie też lekka nie była a np usunęliśmy ścianę pomiędzy pokojem a kuchnią więc może w ogólnym rozrachunku i tak będzie mniej obciążone
@Smarek37: w sumie stara wylewka miala mniej wiecej 4cm... i pamiętam jakie ciężkie były te fragmenty podłogi do wywalenia. Teraz dam to samo i się martwię, że się zawali. Tak właśnie wygląda triumf emocji nad rozumiem.

dzięki Smarek
@FOTEL: trochę dużo, mi na ~40m wylewki do wyrównania podłogi (miejscami 8cm spadku, miejscami 0,5cm) poszło nieco ponad 1.5 tony, nic na ten moment się nie zapadło, fakt, że w cieńsze miejsca dawałem inną zaprawę - umożliwiającą cieńszą warstwę, ale było to lepsze niż wizja dorzucania kolejnych kilogramów, żeby na całej powierzchni podnosić poziom z racji dwóch narożników. Fakt, że w dwóch miejscach spękało, ale tu raczej podejrzewam brak doświadczenia, bo
@Smarek37: styrobeton odpada chyba ze względów ekonomicznych

Za wylewkę cienką o grubości od 4 do 10 mm, zapłacisz około 614 zł za metr kwadratowy


a ja dalej nie jestem pewien z pomysłem z tym betonem. W necie jest napisane, że "dopuszczalne obciążenie użytkowe (stropu żelbetu) to 1,5 kN/m2. To jest 152,957 kg/m2". Pomnożone przez 36 = 5400 kg. Wylewka z wodą będzie ważyć 3780 kg.

na całą resztę czyli glazurę, panele,
@FOTEL: wg mnie obawy niezrozumiałe. Jak się boisz tego ciężaru, to daj dwie warstwy osb zamiast wylewki. Pierwszą przyklej na pianoklej a drugą przykręć do tej przyjkejonej.
@Smarek37: dzień dobry, panie Smarek. Fachowiec poobmierzał podłogę i wyszło mu, że worów potrzeba będzie jeszcze więcej. Wychodzi, że wylewka ważyłaby 4 500 kg plus woda na zaprawę. Na 36 metrów kwadratowych. Przypomnę, ze budynek jest z lat 60, to jeszcze nie są czasy wielkiej płyty. Dalej uważasz, że to dobry pomysł? (pytanie mogło zabrzmieć pasywno-agresywnie ale tak nie jest, po prostu jestem ciekaw opinii bo znowu się cykam. W sumie
@FOTEL: a jesteś w stanie powiedzieć jaki rodzaj stropu tam jest?
Zawołam gościa od takich obciążeń @dyzenteria niech coś się wypowie. Wg mnie była tam wylewka, więc nowa nie stanowi problemu bo ciężar i tak rozkłada się po całości.
@Smarek37: wiesz co ja myślę? że chyba bez konsultacji budowlanej to się nie obejdzie. Kto się zajmuje takimi rzeczami? Nie jestem wtajemniczony w te tytuły