Wpis z mikrobloga

@szcz33pan: przy granicy masz okuninke z jeziorem, w okolicach Łukowa odrestaurowany dworek, gdzie urodził się Henryk Sienkiewicz, Wola Gułowska sanktuarium i w samej okolicy gościu ma myśliwca na podwórku xD, ewentualnie rezerwat Jata. W Radzyniu jest pałac do obejrzenia.
@szcz33pan: Podlasie to region, który nie był zamożny w historii naszego kraju. W związku z powyższym nie ma tu nadmiaru ładnych starówek, zamków, pałaców czy kościołów. Ludzie spędzający czas wolny cenią sobie raczej lekko "dzikie" nadbużańskie widoki.
Z rzeczy wartych wycieczki poleciłbym zamek w Liwie (na pograniczu z Mazowszem) i rzut okiem na jedyny w Polsce obraz El Greco w muzeum diecezjalnym w Siedlcach. Poza tym jest bardzo duża liczba starych
Drohiczyn zdecydowanie - niestety gdy byłem to nie mogłem zwiedzić wnętrza - ale piękny fronton pamiętam do dziś:
Kościół Rzymskokatolicki pw. Wszystkich Świętych- https://benedyktynki-drohiczyn.pl/
Oczywiście Białowieża i także ciekawe obiekty architektury. Kiedyś była stadnina w Janowie Podlaskim (i przeprawy promowe w Mielniku albo Niemirowie - ale musisz dzwonić i pytać czy działają - warto choć raz popłynąć takim promem).
@szcz33pan: @aarahon @Marcin3005 To tak na szybko lista ciekawych atrakcji w okolicach Podlasia:

Białowieża (zdecydowanie odradzam picie żubra)

Rezerwat z żubrami i nie tylko. Na jego terenie można też obejrzeć żubronie (i tylko tam na świecie) - czyli krzyżówkę samca żubra i krowy polskiej czerwonej. O ile pamiętam to badania w których powołano te niezdolne do dalszego rozrodu stworzenia miało na celu wskrzeszenia do życia wymarłego gatunku - tura.

Ścieżki turystyczne
@szcz33pan z ciekawszych miejsc pod Siedlcami to polecam Liw, bardzo ciekawy dworek który jeszcze niedawno był na sprzedaż (nie wiem jak teraz):
https://maps.app.goo.gl/5p6v1uft3AUArVbq8
, kilka grodzisk jak np Podnieśno i Grodzisk

i bardziej na północ tzw most Napoleona, który po moim śledztwie okazał się ani mostem ani tym bardziej Napoleona(jednak dalej ciekawy ponieważ zabytkowy i z czasów Napoleona)
https://maps.app.goo.gl/cfg352DZpE3tfkE77
  • 0
Polecam zaguby


@rafau16: Dzięki za tę listę! Wczoraj już kilka miejscówek widzieliśmy. Narzeczona zamówiła w knajpce (akurat w Sokołowie Podlaskim z lokalnymi potrawami) właśnie Zaguby.

Mi najbardziej podobał się Drohiczyn i trochę żałowałem, że byliśmy tam pod koniec dnia i nie byliśmy przygotowani na ewentualny spływ kajakami.

Swoją drogą bardzo zastanawiała mnie ta linia brzegu nad Bugiem i to jak to tam jest zorganizowane. Tam rzeka nigdy nie wylewa?
Na niektórych
@szcz33pan akurat Sokołów Podlaski jest nieszczególnym miastem jeśli chodzi o walory turystyczne. Jedynym ciekawym obiektem, który tam jest są pozostałości po dawnej cukrowni. Niestety bodaj w okolicach lat 2010 sporo budynków, które się tam znajdowały zostało wyburzonych a jakoś przed 2020 to co zostało zrewitalizowano i powstał tam park przemysłowy. W samym Sokołowie jakieś 4 lata temu jadłem najlepszego kebsa w życiu. Był w budynku stacji paliw obok torów.

Co do tego
@Barham Nie wiem. Może chciały być kojarzone z jakimś konkretnym regionem na wschodzie - czym Podlasie niewątpliwie jest. Zabieg wyłącznie marketingowy. Tak jak dla reszty Polski Sosnowiec leży na Śląsku (bo bezpośrednio graniczy z Katowicami, stolicą Śląska) a dla mieszkańców Sosnowca jest to Zagłębie i mają o to spory ból dupy xD