Wpis z mikrobloga

#biedanonim
Co oznacza ten słynny zwrot do mlodych dorosłych (18-35 lat) per młody? Czy to nie jest, aby jakaś kryptoobelga? Ta hierarchia wzięła się z wojska za czasów PRLu, kiedy to w pewien sposób gnębiono tych młodych, lub nowych w wojsku, bo moim zdaniem kultura osobista wymaga by zwracać się przez Pan do nieznajomego, lub osoby, z którą nie prześlimy na Ty, albo pracodawcy zwracaja się (Pan [tu nazwisko] tej osoby), a nie młody, bo w biznesie nie ma wieku, wszyscy w pewien sposób są równi i jest szacunek do drugiego człowieka i jakoś lepiej brzmi np w sytuacji, kiedy jest pracodawca i młody pracownik w przedziale wiekowym 18-35 lat to profesjonalniej brzmi "Panie Kowalski" niż "młody", a wiadomo w bliższej relacji, to chyba lepiej zwrócić się po imieniu do kogoś, niż per młody. Czy przesadzam, że dostrzegam w tym ukrytą obelgę?

#psychologia #pytanie #kulturaosobista



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: digitallord
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim
· Tag #biedanonim to wpisy z niską potrzebą anonimowości.

  • 6
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: nie przesadzasz, tak, jest to forma prześmiewcza stosowana w środowisku pracowników najniższego szczebla, czesto w miejscach zachaczających o patologię.
W ten sposób ludzie chca pokazac swoja wyższość nad innymi, najcczęściej mniej doświadczonymi, chociaz stanowiskowo są na jednym lub zbliżonym poziomie.
[TU POWINIEN BYĆ MEM BIURO-PRODUKCJA]
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @Elev Czyli co takie osoby mogą naprawdę myśleć o tej drugiej osobie, którą tak określają? Że mają go za debila? To co taki ma zrobić magika strzelić? Bo nikt się specjalistą nie rodzi każdy zaczynał od najniższego szczebla, a szacunek rzekomo się każdemu człowiekowi należy imo profesjonalniej brzmi "Pan Kowalsk", lub "Panie", albo "chłopie" niż "młody", bo młody, to może być np 12 latek, ale nawet wtedy
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: @userrrr
Może nie zaraz za debila, ale na pewno uważają, że jest najniżej w hierarhii.
Niestety, często zakład pracy to nie salony gdzie zasady szacunku i wychowania są na najwyższym poziomie. Dodatkowo, zwrot "młody" stosuje raczej grupa betonu umysłowego.
Co zrobić? Opcje są różne:

Ignorować, robić swoje (ale będziesz młodym do nastepnego nowego pracownika)

Grać w ich grę i mówić na wszystkich stary/dziadku (albo szybo odpuszcza albo tak bedziecie pracowac)
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @Elev No nie wiem z tym, to się często spotykałem najczęściej w branży budowlanej i najczęściej tak określano nowego i w dodatku młodego pracownika, tak jakby nie szło normalnie zwrócić się po imieniu... A zaś w magazynie, to ten szacunek do drugiego czlowieka już był pod względem zwracania się do kogoś, tylko ludzie z budowy mają z tym problem jakby nie mogli poszanować młodszego kolegi, jeszcze jakby
  • Odpowiedz