Wpis z mikrobloga

W głowie się nie mieści co potrafi ten Chat GPT. Wszedłem na stronę demo bez logowania, bo już nawet taka jest i padłem z wrażenia. Nawet pod Kohana Framework w PHP czy tam Knockout.js w HTML i JavaScript a nawet DELPHI czy Lazarus potrafi generować całkiem sensowne kody jak na moje wieloletnie doświadczenie z w/w technologiami. Wykosi programistów jak nic albo będą pracować za miskę ryżu. Jak to się stanie? A no tak że skoro produktywność programistów wzrośnie (a wzrośnie skoro wstawiając wygenerowane przez AI kody wystarczy tylko poprawić albo i nie a korzystanie z AI jest szybsze niż szukanie nie wiadomo gdzie w internecie) to konkurencyjne firmy będą mogły obniżać ceny albo być szybsze po tej samej cenie. A w ślad za nimi inne które dotychczas robiły drożej i dłużej bo nie muszę tłumaczyć co jest najczęściej kryterium wykonawcy. Ceny oprogramowania będą spadać. No chyba że powstaną nowe fantastyczne technologie z którymi GPT sobie nie poradzi bo nie był na nich nauczony. Albo w jakiś cudowny sposób wykreuje się potrzeby klientów. Inna opcja jest taka że padną bootcampy albo też będą o wiele tańsze niż są obecnie. Nadchodzą ciężkie czasy dla programista 15k.

#programista15k #programowanie #pracait #chatgpt
  • 47
  • Odpowiedz
@daro1:
no zajebiście, teraz napisz mi kod, który będzie pobierał telefony z ogłoszeń z olx po wprowadzenieu Auth 2 tak, żebyś zebrał mi codziennie wszystkie ogłoszenia np z działu elektroniki
  • Odpowiedz
@daro1: stary... To jeszcze nic...
Pamiętasz jak IT się skończyło i zapotrzebowanie na programistów wielokrotnie spadło jak pojawiły się języki wysokiego poziomu takie jak Algol czy Fortran?

Wcześniej żeby napisać program to trzeba było znać biegle architekturę komputera, jego ISA, zeszyt zapisany projektem programu, na końcu jeszcze kartę trzeba było zadziurkowac, a debugowanie to dopiero był miód.

A potem wymyślili taki Algol gdzie sobie można było pisać "prawie po angielsku" i
  • Odpowiedz
@hellfirehe: doskonale to pamiętam. A pamiętasz może jak zapotrzebowanie na programistów jeszcze mocniej spadło, kiedy wymyślili te wszystkie chmury, Dokery i kontenery? Dawniej to admin musiał sam dbać o wszystkie serwery, samemu na nich wszystko instalować, konfigurować, aktualizować, a teraz mamy Ansible, AWS, Auto-scale, Terraform - wszystko się samo robi i momentalnie wywalili na zbity pysk niemalże wszystkich adminów.

Tylko admini w Januszexach się ostali, które to Januszexy z jakiegoś powodu
  • Odpowiedz
@daro1: prawda jest taka ze jak to co generuje ChatGPT jest wystarczające do tego co robisz u siebie w pracy to rovisz jakiś bullshit. U mnie nie jest w stanie ogarnąć tego co robię, daje złe wyniki, nie jest w stanie ocenić czy coś jest możliwe do zrobienia czy nie.

Wiadomo że jak mu powiem że ma wygenerować jakiś szkielet CI pod gitlaba to wygeneruje, ale to równie dobrze można to
  • Odpowiedz
  • 1
@jusstt: Nie mówię że GPT coś takiego wypluje. Ale już to jak wysłać prosty request do API przy użyciu curl czy tam Guzzle HTTP z prostym Bearer authorization to pewnie podpowie. I nawet to sprawdzałem, bo wypluło na przykład jak parsować Digest String i nawet z prostą obsługą tokenów Bearer też powinno sobie poradzić. Do czego zmierzam. Realizacja tej funkcjonalności byłaby bankowo szybsza niż szukanie tego po stacku co i tak
  • Odpowiedz
  • 0
@LazyInitializationException: Ale wiele rozwiązań szuka się po Stack Overflow czy nawet githubie. Zamiast szukać czegoś na SO to szybciej wygeneruje coś podobnego AI. Z .htaccess też widzę sobie radzi jak ktoś nie wie jak przekierować z http na https czy www na nie-www i tego typu podobne rzeczy. Po co szukać godzinami jak w mgnieniu oka coś wypluje.
  • Odpowiedz
@hellfirehe: @haha123 no jeszcze mieli wylecieć wszyscy nadmiarowi jak powstało Azure, AWS i to 3 od Google, bo przecież będzie centralizacja, przerzucenie funkcji obliczeniowych, strony statyczne, serverless, lowcode i w ogóle... No i teraz jedyniw co to wymaga się tego w połowie ogłoszeń, gdzie po tamtych stawkach to teraz juniorzy mamroczą
  • Odpowiedz
  • 2
@LazyInitializationException ja w miarę z powodzeniem wykorzystuje to do miękkich rzeczy jak dokumentacja czy pisanie podstawowych funkcji których potrzebuje - napisałbym sam, ale czasem mi się nie chce i wolę zasoby przekierować na coś bardziej twórczego. Chatgpt mi pozwala na zwiększenie mojej produktywności, ale w żadnym wypadku nie da się zastąpić programisty czy admina tym narzędziem bo i tak muszę zrobić review tego i tak, szczególnie że często zdarza się podać jakieś
  • Odpowiedz
@daro1:
Nie jest to takie proste, świetnie wykrywają automaty i banują, z resztą jak ręcznie będziesz odkrywać to już po 10 odkryciach dostajesz pierwsze checkboxy, potem idą captche a po 100 odkryciach wyczerpujesz limit. Nie wszystkie działy tak mają, chyba najbardziej pilnują nieruchomości
  • Odpowiedz
  • 0
@hellfirehe: Ale my tutaj nie mówimy o wchodzeniu nowych języków programowania i technologii a przez to nowych potrzeb przez ich kreowanie tylko o przyspieszeniu czasu pracy nad obecnymi rozwiązaniami, w obecnych technologiach przez AI, wypluwające gotowce. To nie może być bez wpływu na rynek. Ile się średnio szuka po stacku rozwiązań często występujących problemów a ile przez AI? Przecież to zostanie wyplute w kilka sekund a nie w kilka minut. W
  • Odpowiedz
@daro1: i w głowie ci się nie mieści że model językowy potrafi przywołać tekst na którym został wyćwiczony? Zaoszczędzisz czas na szukaniu w dokumentacji albo na stacji overflow ale nijak ci to nie poda prawidłowego rozwiązania dla trudnego problemu. I ostatecznie stracisz godzinę na próbie dogadania się z nim i na eliminacji błędów a ostatecznie i tak nie poda prawidłowego rozwiązania
  • Odpowiedz
@daro1: No nie wiem, ostatnio wrzuciłem thread dumpa i spytałem cwela, dlaczego mi się aplikacja nie zamyka. No oczywiście napisał odpowiedź na 10 linijek zamiast dwóch, dając informacje, że może jakiś wątek jest przyblokowany i stwierdził, że to wątek od connection poola do bazy danych. Pytam grzecznie, jak to wywnioskowałem, a ten do mnie, że podobna nazwa wątków. Super narzędzie #!$%@?, jak zarówno thread pool i thread miały standardowe nazwy, a
  • Odpowiedz
  • 0
@LazyInitializationException: Ile jest tych trudnych problemów? Zależy jeszcze kto i czym się zajmuje. Napisałem już kilka portali w stylu właśnie olx, choć nie tak rozbudowanych i nawet sam interfejs np. górne menu, boczne menu to można brać z oficjalnej dokumentacji bootstrapa i to wystarczy, o ile klient nie ma jakichś specjalnych wymagań. I tak większość to chyba klepie CRUD-y a nie jakieś zaawansowane funkcjonalności. Bardzo dużą część kodu można naklepać w
  • Odpowiedz
@daro1: ale to nawet nie musi być trudny problem żeby się ChatGPT #!$%@?ł. Jakiś czas temu miałem krótka funkcje, z 20 linijek która transformuje dane z jednego typu na drugi. I wkleiłem to do chat gpt z poleceniem że typ zwracany z X ma zmienić na Y. Oczywiście się na tym #!$%@?ł i pozmyślał typy, które nawet nie są wykorzystywane w ramach tej funkcji a nawet jakbym wkleił ten kod to
  • Odpowiedz
Z .htaccess też widzę sobie radzi jak ktoś nie wie jak przekierować z http na https czy www na nie-www i tego typu podobne rzeczy. Po co szukać godzinami jak w mgnieniu oka coś wypluje.


@daro1: jak tobie takie proste rzeczy zajmuja godziny to rzeczywiscie ciebie zastapi
  • Odpowiedz
  • 0
@Oskariat: Pewnie że proste. Jak dobrze znasz .htaccess i dobrze wiesz jak wszystko skonfigurować. Inaczej nie byłoby tylu zapytań na stacku gdzie często te rozwiązania nie działają, chociaż piszą że jest inaczej.
  • Odpowiedz
@daro1: To idź do mojej roboty. Mamy gotowego CMS, dostaję gotowe skrypty, zakodowany wygląd i muszę tylko połączyć to wszystko do kupy. Niby proste, bo przecież wszystko mam już gotowe, a jak przychodzi co do czego to zawsze jest jakieś ale. Kilkadziesiąt godzin dodatkowo na własne poprawki tego wszystkiego i kilkadziesiąt na poprawki po testach, a na koniec okaże się, że na produkcji i tak coś się wysypie. ( ͡°
  • Odpowiedz