Wpis z mikrobloga

Hej, planuję w stawianym domu jednorodzinnym sieć ethernetową. Obmyślam właśnie jak i ile punktów rozprowadzić po pokojach żeby nie było overkillu ale też żeby nie żałować potem jak się okaże, ze czegoś nie przewidziałem. Pomieszczenia znajdujące się w domu to: 2x łazienka, 3 pokoje, kotłownia, wiatrołap, komunikacja, salono-kuchnia. Od razu mówię, że nie jestem jakimś smart freakiem i nie planuję zabawy w automatyzację w domu wszystkiego co się rusza. Ethernet ma być po to żeby rozprowadzać internet, TV/multimedia i monitoring IP.

Kabel jaki chcę prowadzić to jakiś 100% CU CAT6A bo z tego co widziałem to CAT7 występuje tylko z ekranowaniem a nie sądzę, że zapewnię ekranowanie sieci w każdym punkcie więc według tego co wyczytałem gdzieś w internecie - lepiej wybrać kabel UTP niż źle/wcale zaekranowany.

Myślałem żeby pomieszczenia uzbroić w ethernet w taki sposób.
- salon - przy kąciku TV/multimedia - 2x ethernet (pod TV i jeden zapas np. konsola)
- salon - przy siedziskach - 1x ethernet (pod pracę przy stole itp.)
- kuchnia - brak
- łazienki - brak
- pokój 1 (sypialnia) - 1x ethernet okazjonalnie pod laptopa
- pokój 2 (sypialnia/dziecięcy) - 1x ethernet pod kompa
- pokój 3 (pracownia) - 2x ethernet (pod kompa i np. drukarka sieciowa)
- kotłownia - 1x ethernet jbc. pod jakiś sterownik urządzenia grzewczego itp.
- komunikacja - 1x ethernet w centrum domu przy suficie pod router wifi

Na elewacji zewnętrznej będę chciał wyprowadzić trzy 1x ethernet pod kamery IP PoE.

Na przyszłość też będę chciał uwzględnić wyprowadzenie skrętek poza budynek:
- 2x ethernet pod domofon/otwieranie bramy/furtki z domu - czytałem gdzieś, że wtedy można mieć jeden kabel np. pod wideodomofon a drugim przesyłane było by sterowanie do bramy/furtki
- 1x ethernet do garażu

W przypadku tych okablowań na zewnątrz zastanawiam się jak zabezpieczyć te punkty bo nie były by one używane od razu i tak, żeby to nie był po prostu wystający kawał kabla z elewacji. Będą musiały przeczekać jeden sezon mokry jesień-zima i żeby wtedy nie skorodowały czy nie zdegradowały się jakoś.

Jeżeli chodzi o skrętki na zewnątrz budynku to tutaj wydaje mi się sprawa prosta, jakaś hermetyczna obudowa ścienna na elewacji przy poziomie gruntu a w niej hermetyczne gniazda ethernet, do których potem wpinam sobie już docelowy zewnętrzny kabel żelowy i puszczam gdzie trzeba. Coś takiego nawet bym zostawił docelowo, bo w skrzynce miał bym też gniazda 220V na ogród.

Jeżeli chodzi o przewody przewidziane pod monitoring IP to to już takiego dużego zapasu kabla nie będzie trzeba jak wyprowadzę je na elewacji dokładnie tam gdzie ma być kamerka ale jakiś zapas musi być na zarobienie kabla i fuckup i tutaj też chyba jedyną opcją będzie też montaż jakiejś puszki natynkowej, tak żeby schować kawałek kabla na zapas a przy montażu kamery w jej miejsce trafia już podstawka montażowa kamery. Myślałem też nad tym, aby mając takie 50-100cm kabla wystające z elewacji na jego końcu zarobić "łącznik beczka RJ45 hermetyczny" z jednej strony zaślepiony sylikonem, żeby był w całości hermetyczny i tak by to przeczekało.

Ostatecznie też kwestia umiejscowienia skrzynki rozdzielczej/zbiegu kabli w mieszkaniu. Pierwsze co mi do głowy przyszło to kotłownia, gdzieś przy suficie strzelić skrzynkę razem z resztą rupieci - będzie tam centrala rekuperacji, jednostka hydrauliczna/zbiornik CWU od pompy ciepła,rozdzielnia prądowa oraz rozdzielnia od ogrzewania podłogowego, trafi też tam inwerter od PV i spróbuję tam wcisnąć też pralkę xD. Kotłownia ma 4.7m2.

Myślałem też żeby skrzynkę sieciową (gdzie pewnie też trafi jakaś końcówka od dostawcy internetu) umieścić osobno w wiatrołapie we wnęce gdzie będzie szafa w zabudowie żeby już w kotłowni nie robić takiego tłoku czy, żeby nie było jakiś zakłóceń od jakiś innych tam urządzeń czy coś.

#budujzwykopem #remontujzwykopem #siecikomputerowe #internet #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
  • 15
@Catmmando: do każdego pomieszczenia minimum jeden kabel internetowy który doprowadzi internet. Tym samym kablem możesz też zasilanie podrzucić dzięki PoE. Za TV wystarczy Ci jeden kabel sieciowy bo jak potrzebujesz więcej to sobie dorzucisz switch zasilany po PoE. To samo tyczy się innych miejsc jak kotłownia.
Dwa kable cat 6a pociągnij tylko pomiędzy punktami gdzie będziesz chciał dużej przepustowości. Czyli np miejsce na serwer plus biuro, tv plus miejsce na serwer.
@Catmmando: cat 6 spokojnie wystarczy, całość i tak będzie chodzić jak najsłabszy element, np. switch. Przy kamerkach z PoE nie przekrocz 40-50mb, później może ciężko chodzić z IR.
Nie wiem jakie masz możliwości, ale weź pod uwagę światłowody w pracowni i przy TV, chociaż mam wrażenie że najbliższe lata to głównie urządzenia bezprzewodowe będą dominować.
komunikacja - 1x ethernet w centrum domu przy suficie pod router wifi


@Catmmando: nie router tylko accespoit. Do TV to raczej dał bym 3. Druga konsola, czy tuner iptv.
Aha i nie słuchaj tego, co proponuje switche w każdym pomieszczeniu. Jeden większy żre mniej prądu niż 5 małych i zapewnia lepsze transfery ważne jeśli się w domu NAS uruchomi.
@Catmmando: ogólnie w każdym pomieszczeniu warto dać ci najmniej kabel później możesz to wykorzystać do mediów, monitoringu, pod różne sterownia. Najlepiej by było pociągnąć kabel w peszlu lub rurce osłonowej aby za 5-25 lat wsunąć nowy super kabel bez prucia ewentualne dołożyć. Co do centrali to na pewno warto przyszłościowo dać jakiś peszel z dworu i z dachu aby jak ci podłączą światłowód to nim wejdziesz pod centralkę, jak będziesz miał
  • 0
W przypadku tych okablowań na zewnątrz zastanawiam się jak zabezpieczyć te punkty bo nie były by one używane od razu i tak, żeby to nie był po prostu wystający kawał kabla z elewacji. Będą musiały przeczekać jeden sezon mokry jesień-zima i żeby wtedy nie skorodowały czy nie zdegradowały się jakoś.


@Catmmando: jbc to tutaj znalazłem już chyba najpewniejsze rozwiązanie, przepust z rodzielni/serwerowni poza obrys budynku i w przyszłości będę mógł sobie
  • 1
nie router tylko accespoit. Do TV to raczej dał bym 3. Druga konsola, czy tuner iptv.Aha i nie słuchaj tego, co proponuje switche w każdym pomieszczeniu.


@wypokowy_expert: "Switch w każdym pomieszczeniu" co to to nie, każdy switch to kolejne zajęte gniazdko i jakiś sprzęt z zasilaczem co ma się walać po szafkach, i tak, oczywiście maiłem a myśli access pointa

Co do centrali to na pewno warto przyszłościowo dać jakiś peszel
@Catmmando: Wszystko git majonez ale proponuje zrobić to trochę inaczej i z pewnością będzie to dla Ciebie lepsze i otwarte na przyszłość :

- Wszystkie kable w suchej zabudowie wprowadź min. w peszlu i to takim w którym kable będą miały mnóstwo luzu - tak żeby wszystkie kable sieciowe zapełniały go w min. 30% przekroju. Ideałem byłoby wykorzystanie elastycznego coś jak alupex - ale to wychodzi trochę drogo. To otworzy Ci
@Catmmando:
1. Większość gniazdek Ethernet (wszystkie?) i tak ma 2 wtyki, więc jak już gdzieś planujesz jakiś punkt to puszczaj tam dwa przewody. Kładzenie tylko jednego to nawet przy sieci w domu a nie mieszkaniu IMHO niewielka oszczędność.
2. Do salonu pod TV na wysokości szafki puść 4 przewody. TV, konsola (a kiedyś może dwie?), jakiś amplituner puszczający muzykę z Internetu czy domowego NASa albo nawet dekoder od TV satelitarnej (np.
@Catmmando: Przypomniały mi się jeszcze 3 kwestie:

1. Garaż (1-2 przewody na wszelki wypadek)
2. Projektor (jeśli planujesz w salonie - 1xHDMI i 1xEthernet z wyjściem gdzieś blisko miejsca gdzie planujesz zawiesić projektor)
3. Kino domowe (jeśli planujesz jakiś zestaw 5.1/7.1 zaplanuj gdzie mają stać kolumny i też puść w te miejsca przewody głośnikowe, często do tych z przodu od biedy można schować kabel w listwie, do tych z tyłu czasami