Wpis z mikrobloga

#koty #weterynaria

Pytał ktoś o badania toksykologiczne i wprowadziłem w błąd - próbki z lecznicy z której mam info z pierwszej ręki pojechały do labu dziś, więc dziś nie będzie wyników. Kiedy będą? Podobno bliżej końca tygodnia. Podejrzewam że inne kliniki też pozlecały analizę i jej wynik nie będzie wielką tajemnicą.

Co do samej choroby, to lekarze serio nie wiedzą, tak samo jak nie wiedzą jak to jest zaraźliwe, czy zaraża psy, czy przenosi to człowiek, oraz czy są inne koty które chorują lekko i nie trafiają do weta, albo które są w ogóle bezobjawowe (takie pytania widziałem).

A jeszcze dobra (chyba) okoliczność - nie wiem jak u @wojtek_bez_portek ale w klinice u mojej różowej te wszystkie koty (chyba z 8 łącznie) przyjechały bodajże w niedzielę, wszystkie zdechły wczoraj, ale ani wczoraj, ani dziś nie dojechał żaden następny. Może to przypadek, a może nie, bo to największa lecznica w mieście wojewódzkim, czynna 24/7, przemiał pacjentów jest ogromny.
  • 17
  • Odpowiedz
@cult_of_luna: pytanie czy to było 8 kotow od różnych właścicieli czy od jednego? gdzieś widziałam 8 kotów w toruniu jednej babce zmarło jakieś wyniki na toksoplazmozę były dodatnie, a tez te koty wczesniej były zaliczane pod tą nową chorobę
  • Odpowiedz
@swinka_morska: @cult_of_luna: @blablalbla: Jest nowy komunikat z Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej w Gdańsku

https://www.gdansk.wiw.gov.pl/komunikat/2439

Z uzyskanych dotychczas informacji wynika, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni do zakładów leczniczych w Gdańsku i powiecie gdańskim trafiło 28 takich kotów z czego 25 nie przeżyło.


Z jednej strony 25 (a prawdopodobnie będzie ich 28) martwych kotów w Gdańsku, ale z drugiej strony nie stwierdzono (albo jeszcze nie zgłoszono) innych przypadków poza Gdańskiem
  • Odpowiedz
  • 2
@swinka_morska: nope, jedynie takie że w lecznicy nadal nie ma nowych przypadków (ani wczoraj, ani dziś). Zaczyna wyglądać jak jednorazowa akcja. Tak jak pisałem, pierwsze wyniki z labu będą pod koniec tygodnia - jutro/pt pewnie, akurat jedziemy na urlop, więc pewnie ktoś inny je wrzuci wcześniej niż ja ;)
  • Odpowiedz
  • 0
ale z drugiej strony nie stwierdzono (albo jeszcze nie zgłoszono) innych przypadków poza Gdańskiem


@Hirunkan: oczywiście że stwierdzono i zgłoszono poza Gdańskiem, przecież tu na wykopie konkretny przypadek właścicielka kota opisywała z Bydgoszczy
  • Odpowiedz
oczywiście że stwierdzono i zgłoszono poza Gdańskiem


@cult_of_luna: Cytowałem tylko wojewódzki inspektorat weterynaryjny w Gdańsku na temat sytuacji Gdańska i okolic. Bydgoszcz nie znajduje się w woj. pomorskim.
  • Odpowiedz
propos wyklucznia HAPI - nie spieszcie się z tym doktorzy
z badań w 2006-7 wynikało że tworzenie przeciwciał u kotów przeciwko HPAI było wyjątkowo znikome
acz oczywiście póki nie wiemy co to jest to caly czas nie wiemy
  • Odpowiedz