Wpis z mikrobloga

Siemka, Mircy i Mirabelle

#chwalesie moim #homelab , póki co 'in spe'.
Dwóch Edziów i jedna pusta Edziowa buda, na Edziach #proxmox . Bawię się troszkę MariaDB. Switch jest, dojdą patchpanele przód i tył, jakaś listwa rackowa, żeby było profi ( ͡ ͜ʖ ͡)
Szafa lack-rack jako żywo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zbieram propozycje co by tu poćwiczyć, żeby móc pracować w produkcyjnym IT. Nie tylko na proxmox, nie jestem uwiązany. Oracle chętnie bym ugryzł, tylko nie mam mentora...

Pozdrawiam
hatecraft - Siemka, Mircy i Mirabelle

#chwalesie moim #homelab , póki co 'in spe'. 
...

źródło: 20230621_132402

Pobierz
  • 10
Zbieram propozycje co by tu poćwiczyć, żeby móc pracować w produkcyjnym IT. Nie tylko na proxmox, nie jestem uwiązany.


@hatecraft: W 90% procent firm (przynajmniej w USA) znajdziesz vmware esxi, nie proxmoxa niestety.
https://kb.vmware.com/s/article/2107518

Esxi możesz zainstalować z darmową bezterminową licencją (sam tak używałem przez kilka lat, zanim nie przeszedłem na proxmox)
https://www.volico.com/wiki/display/how2/How-To%3A+Install+a+Free+License+Key+for+ESXi
  • 0
@dominowiak: pracuję nad tym. Póki co poszło za dużo kasy. Sukcesywnie dokupuję SSD i sprzedaję talerzówki.
Małe SSD szybkości 6 są tanie, 12ki już droższe. Ciekawi mnie czy i jak widać bottlenecki na dyskach.
@hatecraft: do tych serwerów możesz ładować jakiekolwiek SSD, nie musza to być SKU dellowskie. Nie wiem, jaki tam masz kontroler, ale z tego co pamiętam wszystkie sprzętowe do tych modeli obsługiwały dyski SATA i SAS. Wsadź po prostu jakiegoś WD Red i tyle, będzie #!$%@?ła milion razy szybciej niż te 10k czy 15k SASowe, nawet jeśli to będzie SATA 6GBit. Nie wspominając już o gnerowanym hałasie i zużyciu prądu.
Co do SATA vs. SAS, te drugie potrafią być tańsze, wiadomo, serwerowe.


@hatecraft: tak, ale do tych serwerów nie musisz pchać dysków serwerowych. Byle SSD 1TB można kupić za grosze teraz. Ceną i wydajnością biją dyski mechaniczne (serwerowe) na głowę.
  • 1
@dominowiak: Dzięki za radę :) Nie wiedziałem, że SATA pasuje bez przejściówki do SAS. Otwierają się możliwości.
Inna sprawa, że SAS SSD już 2 kupiłem, nie trzymam się bez sensu talerzówek. Po prostu były w Edziu, którego kupiłem pierwszego. Teraz np. za free dostałem 2 talerzówki SAS 300GB. Darowanemu koniowi... ;)