Wpis z mikrobloga

Kalejdoskop #97: Narzędzia i wskazówki, które mogą Ci się przydać
Ten sam newsletter, ale za każdym razem inny :-)

Cześć!
Rozpoczynające się wakacje to dla wielu osób czas mniejszych lub większych zmian. Jeśli nawet masz standardową pracę, to tak czy inaczej niemal na pewno odczujesz, że coś się zmienia: znajomi jadą na urlop, mniej studentów na ulicach, a po upalnym dniu czasem przychodzi burza. Często w wakacje mamy więcej czasu i zdarza się, że ten czas poświęcamy na np. odpoczynek, remont, porządki, planowanie czy cokolwiek podobnego. W dzisiejszym Kalejdoskopie znajdziesz kilka propozycji, które powinny przydać Ci się w życiu, niezależnie od tego co i kiedy robisz :)
Przyjemnego czytania!

Przy okazji: ankieta do mojego badania o prokrastynacji wypełniona? Jeśli tak - dziękuję! Jeśli nie - nie zwlekaj! :)
Link do ankiety: https://forms.gle/7r922ToH7p92sC3S8

1. Kleszcze. Lepiej jest ich nie mieć, lecz niekiedy nie jesteśmy w stanie przypilnować wszystkiego i jeden z tych szkodników nas dopadnie. Nie powinniśmy wtedy panikować, ale reagować szybko i z odpowiednią wiedzą, ponieważ dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia powikłań - takich jak borelioza. W poniższych linkach znajdziesz 2 teksty - jeden ogólnie odnośnie kleszczy, a drugi skierowany w głównej mierze na boreliozę. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ w ostatnich latach kleszczy jest po prostu więcej, a z ich powodu nie warto odpuszczać kontaktu z przyrodą. Pamiętaj natomiast, aby zawsze po przebywaniu na terenach mocno zazielenionych sprawdzić się dokładnie, czy niczego nie złapaliśmy. Profilaktycznie natomiast warto korzystać z preparatów zawierających DEET. Ich sporadyczne stosowanie nie powinno za sobą nieść żadnych negatywnych konsekwencji.
- Wpisy na Facebooku (PL)
https://www.facebook.com/panizpszyry/posts/pfbid02jVVrrVzUd4Bg7NQu1qK1qfHHhWkXt7XZDXrVXi2nFc87ZqzYTYfpKFVkQGNFZY2Rl
oraz
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0wodAUy6vfMsfcWVnkvF8W91ggibSrTUXCHvu7Fg5PN3kg4M32zFHnbrUaLnFVaxol&id=100068095113051
#kleszcze #biologia #zdrowie

2. Głodówka. Niektórym kojarzy się tylko negatywnie, inni traktują ją neutralnie, lecz uznają na niewykonalną - a dla niektórych jest to normalna, naturalna część funkcjonowania. Jak to jest z głodówkami? Należałoby zacząć od definicji: głodówka to co do zasady sytuacja, kiedy organizm przetrawił już jedzenie, a my nie dostarczamy mu kolejnego. Zwykle będzie to po prostu co najmniej 6-8h bez jedzenia, lecz zauważalne efekty przyniosą co najmniej kilkunastogodzinne głodówki. Istnieje wiele korzyści wynikających z dłuższych głodówek i warto, o ile jesteś osobą zdrową, wypróbować dłuższy post - np. 2 lub 3 dniowy. W materiale omówione zostały ogólne założenia, zasady, korzyści i zagrożenia, a jako, że jest ich wiele - zachęcam do przesłuchania tego materiału w całości.
- Niezwykłe Korzyści Głodówek. Kompletny Przewodnik po Poszczeniu (Film/audio, PL)
https://www.youtube.com/watch?v=hL10zxzRopE
#glodowka #post #odzywianie

3. Detoks dopaminowy. Dawno temu nawet pisałem o nim artykuł - a po dziś, jest to temat aktualny, co więcej, nawet zyskujący na sile. Opiera się na następujących założeniach: otoczenie pełne jest rozpraszaczy i natychmiastowej gratyfikacji, dlatego silnie obniża się nasz bazowy poziom dopaminy (następuje desensytyzacja), przez co przestajemy odczuwać chęć do prostych zadań (np. czytania tekstu). W związku z tym należy pozbyć się na jakiś czas jak największej liczby rozpraszaczy, aby “zresetować” układ nagrody i odzyskać możliwość wykonywania prostych zadań.
To podejście ma swoich zwolenników i przeciwników, a najprawdopodobniej najlepszym rozwiązaniem jest stała, metodyczna redukcja rozpraszaczy i wzmacniaczy. Autor materiału opisał detoks dopaminowy i przedstawił swój konkretny protokół działania, który być może posłuży akurat Tobie. Całość opiera się o założenie przywrócenia kontroli i intencji w “spożywaniu rozpraszaczy”, a niekoniecznie o całkowitą eliminację.
- How to Stop Wasting your Life │ Full Dopamine Detox Protocol (Film/audio, ENG)
https://www.youtube.com/watch?v=gh2m0dj_lFk
Mój artykuł o detoksie dopaminowym: https://sebastianchudziak.pl/post-dopaminowy/
#dopamina #motywacja #prokrastynacja

4. Tauryna to aminokwas, który znajduje się w organizmach ludzi i wielu różnych zwierząt (od małp po robaki) i według badań naukowych, ma ona wpływ na wiele funkcji organizmu. Pełni różne role w procesach fizjologicznych, w tym jest istotna dla pracy układu nerwowego. Jedno z ostatnich badań dowiodło, że suplementacja dużych dawek tauryny u zwierząt wywołuje korzystne zmiany - włącznie ze zwiększeniem długości życia. Poprawę zanotowano m.in. w zdrowiu kości, ogólnym metabolizmie oraz pracy układu odpornościowego. Czy to wszystko oznacza, że powinniśmy codziennie suplementować duże dawki tauryny? Póki co nie można tak bezpośrednio stwierdzić, ponieważ trwają badania i brakuje danych np. odnośnie długoterminowego przyjmowania dużych jej dawek. Niemniej jednak, warto w swojej diecie posiadać produkty, które ją dostarczają - a są to przede wszystkim mięso, podroby, ryby, skorupiaki czy produkty mleczne.
- Suplementacja tauryny daje długowieczność myszom i zdrowie małpom. Ale czy też ludziom? (Artykuł, PL)
https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1583559%2Csuplementacja-tauryny-daje-dlugowiecznosc-myszom-i-zdrowie-malpom-ale-czy
Dodatkowe informacje: https://examine.com/supplements/taurine/
#suplementy #badania #nauka

5. Strona poświęcona szeroko rozumianej efektywności, a ściślej rzecz ujmując: optymalizacji uczenia się, produktywności, psychologii, błędom poznawczym, logice... - dostępne w subskrypcji e-mail lub w archiwum na stronie www: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

6. Oglądasz czasem filmy na YouTube, prawda? Miniaturki filmów mające wywołać emocje, tak samo jak clickbaitowe tytuły potrafią wprowadzić w błąd, a nawet i zdenerwować. Ja zablokowałem całkowicie miniaturki/grafiki na YT, stronę główną mam pustą, a wchodzę wyłącznie w kanały, w których filmy wybieram po samym tytule. Jeśli nie chcesz postępować tak skrajnie jak ja, polecam poniższy dodatek do przeglądarki. Zamienia on miniaturkę na realny kadr z filmu a tytuł na zwykły opis zawartości. Minus dodatku jest taki, że tworzą go użytkownicy, których jeszcze nie jest zbyt wiele. Jednak to tym bardziej jest powód, aby zacząć z niego korzystać i wspomóc budować medium oparte o merytorykę, a nie granie na emocjach.
- DeArrow (Dodatek do przeglądarki, ENG)
https://dearrow.ajay.app/
#youtube #clickbait #narzedzia

7. Menedżer schowka + kilka przydatnych narzędzi. Innymi słowy: aplikacja do zarządzania tym, co kopiujesz i wklejasz, a poza tym ma mnóstwo innych funkcji. Należą do nich m.in.:
-- Przechowywanie historii kopiowanych rzeczy w rozbudowanym trybie;
-- Translator;
-- Tworzenie zrzutów ekranu i nagrywanie video;
-- Analiza tekstu, zamiana małych liter na WIELKIE, sortowanie, losowanie i wiele innych;
-- Narzędzia do edycji grafiki;
Dodatkowo - program jest darmowy.
- ClipClip (Program/aplikacja, Windows, ENG)
https://clipclip.com/
#programy #narzedzia #przydatne

8. Spróbuj przedefiniować swoje cele tak, aby dawały stały, długoterminowy efekt. Zacznijmy od przykładu: możesz postawić sobie za cel "posprzątać pokój". To jest cel, który jest objawowy, a nie przyczynowy. Lepiej byłoby postawić sobie za cel "stać się osobą, która dba o porządek i nie doprowadza do bałaganu". To cel przyczynowy i jego realizacja sprawi, że już nigdy nie będzie trzeba realizować tego pierwszego celu (a przynajmniej zostanie on znacząco zredukowany). Oczywiście cel “stać się osobą…” jest o wiele trudniejszy do zrealizowania, ale może da się go rozłożyć na mniejsze czynniki. Być może zadziała tutaj “wyrobić w sobie nawyk codziennego 15 minut sprzątania” oraz “zawsze sprzątam po sobie od razu i nie zostawiam bałaganu”.
Na podstawie tego przykładu możesz poszukać swoich celów, które nie spełniają założeń długoterminowego, stałego efektu. Prześledź swoją listę zadań i zainwestuj nieco czasu, a ta zmiana zdecydowanie odpłaci Ci się w przyszłości.
- Lifehack/wskazówka, bez linku
#cele #produktywnosc #lifehack

9. Jeśli nie możesz się za coś zabrać i dopada Cię prokrastynacja z powodu przytłoczenia dużym zadaniem, skorzystaj z zasady "tylko jednego, małego kroku". Chodzi o to, aby zrobić daną rzecz tylko w jednym, malutkim kroku, np. zamiast całego treningu zrobić tylko jedną pompkę, a zamiast czytania przez 30 minut jedynie przeczytać 1 zdanie lub 1 akapit. Lepiej jest zrobić krok za mały, niż za duży. Działanie tej zasady opiera się o przełamanie się do rozpoczęcia. I bardzo ważne jest, aby pozwolić sobie na przerwanie działania tylko po tym jednym małym kroku. Często dzięki zrobieniu małego kroku realnie zechcesz działać dalej, jednak jeśli tak nie będzie, po prostu przerwij. Istnieje duża szansa, że następnym razem zrobisz więcej. Ważne, aby nauczyć swój mózg, że rozpoczęcie danej czynności nie wiąże się zawsze z długotrwałą, wymagającą pracą. Pamiętaj także, że trochę to nadal więcej niż nic.
- Lifehack/wskazówka, bez linku
#prokrastynacja #produktywnosc #dzialanie

10. Masz ciągle otwarte wiele kart w swojej przeglądarce? To pogarsza Twoją produktywność, zmniejsza wydajność przeglądarki i prowadzi do (często podświadomego) odczucia przytłoczenia, a nawet prokrastynacji. Warto te karty przenieść do zakładek, czyli czegoś w postaci folderu z listą stron, które ponownie możemy w każdej chwili odwiedzić. W popularnych przeglądarkach (Firefox, Chrome) wystarczy użyć skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+D. W mobilnych przeglądarkach może nie być takiej możliwości - wtedy możesz otwarte strony “zaimportować” do nowego okna przeglądarki na PC-cie, dzięki synchronizacji (nowe okno -> karty z innych urządzeń -> prawym -> otwórz wszystkie w kartach -> skrót Ctrl+Shift+D).
W skrócie: warto regularnie przenosić otwarte karty do zakładek, aby utrzymać porządek i poprawić produktywność.
- Lifehack/wskazówka, bez linku
#internet #przegladarka #lifehack

Złota Myśl Na Dziś: Im więcej masz oszczędności, tym więcej masz możliwości

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop :)

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/
https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw
Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7

Pozdrawiam,
Sebastian

---

Poprzednie numery (archiwum) i zapis e-mail: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
W skrócie: newsletter/agregator - streszczenia artykułów/filmów/audio, polecenia stron internetowych, podcastów, kanałów YT i innych, aplikacje, ciekawostki, life-hacki. Tematyka związana ze zdrowiem, jakością życia, odżywianiem, produktywnością, psychologią, medycyną, nauką, technologią. Czasami mogą się powtórzyć treści z wykopu, lecz w zmienionej formie.
Tutaj można obserwować: #kalejdoskop
Lista do wołania: https://www.wykop.pl/wpis/65057929/newsletter-kalejdoskop-lista-do-wolania-jesli-chce/
Dodatkowe tagi: #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #wiedza #nauka #produktywnosc #lifehack #zdrowie #jakosczycia

---

Wołam plusujących poniższych treści:
https://wykop.pl/wpis/65057929/newsletter-kalejdoskop-lista-do-wolania-jesli-chce/

Lista wygenerowana za pomocą Mirkowołacz

SVCXZ - Kalejdoskop #97: Narzędzia i wskazówki, które mogą Ci się przydać
Ten sam new...

źródło: Kalejdoskop-banner

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz