Wpis z mikrobloga

Trafiła się szansa kupić mieszkanie, które wynajmowałem do tej pory, cena 300k. Łapię się na kredyt 2%. Zdolność jest. Mam oszczędności, tak żeby wkład własny wyniósł ok 50%. I tutaj mam kilka pytań do ogarniętych w temacie.
1. Zastanawiam się czy jest sens całą gotówkę przeznaczyć na wkład, czy lepiej wziąć kredyt jak największy, a gotówkę trzymać na jakiejś lokacie w razie gdyby coś nieoczekiwanego wpadło.
2. Czy dobrze rozumiem, że w dowolnym momencie po 3 latach mogę spłacić w całości ten kredyt 2% bez dodatkowych kosztów i potem ewentualnie od razu sprzedać to mieszkanie? Szczerze to średnio mi ono pasuje - małe, kiepski układ okien tylko na zachód, ale u mnie w okolicy mieszkań praktycznie nie ma na sprzedaż, więc na jakiś czas musi wystarczyć, ale gdybym w przyszłości chciał zmienić pracę to musiałbym je sprzedać.
3. Czytam, że za moment mają znieść podatek PCC, czy zawierając teraz umowę przedwstępną można to jakoś ogarnąć by się na to załapać?
#kredyt #kredythipoteczny #bezpiecznykredyt #kredyt2procent #nieruchomosci
  • 8
  • Odpowiedz
@Tortex:
2. Tak, ale zapłacisz podatek od różnicy ceny zakupu i sprzedaży. Dopiero po 5 pełnych latach kalendarzowych nie trzeba płacić podatku przy sprzedaży.
3. Bez znaczenia co napiszesz w umowie przedwstępnej. Jeśli w chwili podpisywania umowy u notariusza podatek nie będzie obowiązywał to go nie zapłacisz.
  • Odpowiedz
@Tortex: Żaden ze mnie ekspert, ale co do:
1. Jeśli jesteś w stanie inwestować pieniądze z lepszym zyskiem niż 2% (realnie troche wiecej niż 2%, jeśli musisz zapłacić podatek belki. Wtedy 2%/0.81 ~ 2.47% -> taką stopę zwrotu z inwestycji musiałbyś osiągnąć, żeby wyjść na 0), to bardziej opłaca się je właśnie inwestować.
2. A to nie jest tak, że przez x lat nie możesz sprzedać mieszkania, czy w ogóle uzywać
  • Odpowiedz
@SynMichaua: @Tortex
2. W całości możesz go spłacić w każdej chwili. Nie tylko po 3 latach. Po 3 latach możesz go po prostu nadpłacać bezkarnie. Natomiast jeśli sprzedasz to mieszkanie przed upływem 5 lat i w całości ten hajs ze sprzedaży przeznaczysz na zakup innego mieszkania to nie musisz płacić od tego podatku.
1. Największy sens tego kredytu to zapakować się w niego po same bile i wszystko co masz w
  • Odpowiedz
2. W całości możesz go spłacić w każdej chwili. Nie tylko po 3 latach. Po 3 latach możesz go po prostu nadpłacać bezkarnie. Natomiast jeśli sprzedasz to mieszkanie przed upływem 5 lat i w całości ten hajs ze sprzedaży przeznaczysz na zakup innego mieszkania to nie musisz płacić od tego podatku.


@GOHAN: A tak, zapomniałem dopisać. Sam tak zrobiłem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tylko pamiętaj, że trzeba
  • Odpowiedz