Wpis z mikrobloga

Byłem na miejscu, zarowno pieszo jak i przejechalem tamtędy samochodem, wrzucam swoje trzy grosze

Po pierwsze, do wypadku przyczyniła się nadmierna prędkość. Bez dwóch zdań, ktokolwiek kto z taką prędkością jeździ po mieście musi liczyć się z najgorszymi konsekwencjami. Miasto to nie tor wyścigowy, w mieście moze wydarzyć się wiele niespodziewanych rzeczy jak wtargniecie na ulicę pieszego czy rowerzysty, na które trzeba być przygotowanym i mieć miejsce na odpowiednią reakcje.
Juz parę lat temu bedac na imprezie słyszałem przechwalki wielickiej bogatej młodzieży co do czasu w jakim wracają z Krakowa do Wieliczki. Urządzali sobie swego rodzaju zawody, kto szybciej przejedzie trasę od ATW do zjazdu z DK94 na centrum Wieliczki. Myślę że w tym przypadku moglabyc to próba popisu takim czasem przed kolegami i pokazania im jak szybko można przejechać przez most w remoncie.

Kwestia remontu i pieszego - myślę że remontu nie da się nie zauważyć i kierowca był na niego przygotowany. Czy da się przejechać przez ten most z prędkością 100+? Moim zdaniem jest to realne, ominięcie fragmentu mostu wyłączonego z ruchu to kwestia zmiany jednego pasa w lewo na prostej, acz wyboistej drodze. Jest do pokonania niewielka szykana z szerokim na dwa pasy (do jazdy na wprost I lewoskretu) wejściem. Naprawdę nie jest to niemożliwe w sportowym samochodzie, wczoraj szanse oceniałem na 50/50, po przejechaniu tego odcinka myślę że miał na to 95%, zależnie od umiejętności i stanu trzeźwości. Tym samochodem szarżował po mieście już od conajmniej 3 lat, do tej pory bez wypadku, więc jakieś umiejętności musiał już posiadać.
Wiem ze wiele osób słysząc "remont mostu" wyobraża sobie scenę jak w need for speedzie z rozerwanym całkowicie mostem i możliwością wpadnięcia do wody jednak w tym przypadku tak nie jest - nawierzchnia jest zdjęta z 2 z 4 pasów ruchu na moście.
Myślę że awaryjne hamowanie i utrata kontroli spowodowane były zauważeniem pieszego wchodzącego na jedyna linie przejazdu która mógł obrać żeby przejść z taką prędkością przez tą szykane - najpierw blisko słupków z prawej, a potem przycinając do lewej przy krawężniku na końcu środkowej wysepki. Pieszy wszedl dokładnie w apeks tej linii. Gdyby jechał z racjonalną prędkością, nie doszłoby do wypadku.

Nikogo nie bronie, nie oceniam czy stało się dobrze czy nie. Staram się być obiektywny. Pozdro i uważajcie na drogach.

#krakow #wypadek #bezpiecznieszybkajazda
Koronanona - Byłem na miejscu, zarowno pieszo jak i przejechalem tamtędy samochodem, ...

źródło: Screenshot_20230715_162759

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
  • 98
ja widzę, że uderzył tylnym kołem w elementy zabezpieczające włączony pas, prawe tylne koło wystaje poza linię jazdy, zdjęta noga z gazu i dupa zaczyna odjeżdżać jeszcze zanim było widać pieszego. było za szybko a pieszy miał cholerne szczęście. jak szybko to teraz nie ważne, Kraków to nie tor wyścigowy a winę za zdarzenie ponosi kierowca.
  • Odpowiedz
najpierw blisko słupków z prawej


@Koronanona: On te słupki skosił! Po wyjściu z łuku przed skrzyżowaniem debil zobaczył wyłączone pasy i zanim zdążył zareagować już zaczynał wjeżdżać słupki. Następnie zrobił to co robi normalny kierowca omijając niespodziewaną przeszkodę: skręt w lewo a następnie w prawo aby wyprostować tor jazdy. To że minął pieszego to czysty przypadek. Następnie ciężko ocenić. Czy znowu kontrował po poprzedniej zbyt mocnej kontrze czy znowu się przestraszy
  • Odpowiedz
  • 3
ja widzę, że uderzył tylnym kołem w elementy zabezpieczające włączony pas, prawe tylne koło wystaje poza linię jazdy, zdjęta noga z gazu i dupa zaczyna odjeżdżać jeszcze zanim było widać pieszego.


@mojito:

On te słupki skosił! Po wyjściu z łuku przed skrzyżowaniem debil zobaczył wyłączone pasy i zanim zdążył zareagować już zaczynał wjeżdżać słupki. Następnie zrobił to co robi normalny kierowca omijając niespodziewaną przeszkodę: skręt w lewo a następnie w prawo
Koronanona - >ja widzę, że uderzył tylnym kołem w elementy zabezpieczające włączony p...

źródło: Screenshot_20230715-144259_YouTube

Pobierz
  • Odpowiedz
kwestia zmiany jednego pasa w lewo na prostej, acz wyboistej drodze


@Koronanona: Co to jest mała hopka przy prędkości 150 km/h przekonał się parę lat temu Zientarski. Wybój 10 cm i przez 20 metrów koła są oderwane od jezdni uniemożliwiając sterowanie samochodem. Przy tej prędkości pojazd pokonuje 42 metry w ciągu sekundy.
  • Odpowiedz
@Koronanona: mogłoby tak być jak piszesz, gdyby nie to że na nagraniu widać wyraźnie, że kontrole nad autem stracił jeszcze zanim pieszy zszedł z wysepki. Przy tej prędkości wątpię że w ogóle go zauważył. Zagapili się, za późno zauważył pachołki, zareagował nerwowo , plus nierówna nawierzchnia (bardzo nierówna) i auto stało się nie do opanowania. Wystarczyło nie zapierdzielac jak debil.
  • Odpowiedz
Linia przejazdu przez ten remont przy tej prędkości musi przebiegać jak najbliżej słupków na początku ich wysokości żeby otworzyć sobie szykane.

@Koronanona: Więc robimy założenia:
1) Kierujący musi znać bardzo dobrze trasę
2) Kierujący zakłada że na trasie nie ma nikogo, żadnego samochodu, rowerzysty, pieszego, innych uczestników ruchu bo wiedząc że potrzebuje idealnego toru ruchu nic nie może mu przeszkadzać
3) Kierujący dalej chce kontynuować swój rajd celując w zwężenie na
  • Odpowiedz
  • 1
zaczął stracił przyczepność przed ujrzeniem pieszego - podobno oponki sliki na mokrym zrobiły robote


@przyjacielsen: nie spadła w krakowie tej nocy ani kropla deszczu. Jak uważasz że tam było mokro to masz kiepska ocenę całej sytuacji.
  • Odpowiedz
  • 2
mogłoby tak być jak piszesz, gdyby nie to że na nagraniu widać wyraźnie, że kontrole nad autem stracił jeszcze zanim pieszy zszedł z wysepki.


@markus666: oglądasz inne nagranie niż ja, pieszy jest juz na ulicy zanim auto pojawia się w kadrze. Zresztą, z perspektywy kierowcy jadącego ATW jest możliwe zauważyć pieszego na wysepce jeszcze po drugiej stronie słupa.

Przy tej prędkości wątpię że w ogóle go zauważył


@markus666: widać że
Koronanona - >mogłoby tak być jak piszesz, gdyby nie to że na nagraniu widać wyraźnie...

źródło: Screenshot_20230715-144259_YouTube

Pobierz
  • Odpowiedz
@Koronanona co to w ogóle za wywód? Na 95% szans że się da przy prędkości 100 km? Skąd te wyliczenia? Skąd znasz jego prędkość? Nie wiesz ani jaka była widoczność ani w jakim był stanie ani jaką miał przyczepność podczas deszczu. Nie wiadomo czy w ogóle widział ten remont do ostatniej chwili i czy pieszego również zdążył zauważyć. Nic nie wiadomo poza tym, że nie dostosował prędkości do warunków i na tym
  • Odpowiedz