Wpis z mikrobloga

#prawo #samochody #programista15k

Panowie, na JDG, ryczałt, samochód w środkach trwałych, kolizja nie z mojej winy.
Kosztorys ASO na ok. 20 tys brutto, naprawa bezkosztowa w ASO.

Dobrze to rozumiem, że cała kwota ubezpieczenia jest przychodem, mimo, iż fizycznie tych pieniędzy nie dostane na konto?
Czyli z racji tego, że ktoś we mnie przyfanzolił musze jeszcze zapłacić z tego tytułu podatek od FV naprawy mojego samochodu, który jest w środkach trwałych? Takie jest stanowisko mojej księgowej.

Z drugiej strony, znalazłem taki artykuł:
https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/1472-rop1-423-242-294-06-mk-wyplata-odszkodowania-z-184555783
  • 24
to skoro dokładnie tak, to jaka jest różnica w sytuacji opisanej w tym artykule a moją sytuacją? xd przepisy się zmieniły od tego czasu?


@MroczekBall3D: Stanowisko w piśmie, które podlinkowałeś dotyczy podatku dochodowego.
miałem wypłacane AC, tylko że gotówka, nie płaciłem od tego żadnego podatku :)

księgowa, tyle że nie dostałem żadnej faktury z tego co pamiętam tylko przelew na konto


@amath: Tylko, że naprawa z AC mogła być regulowana zgodnie z regulacjami ubezpieczyciela i leasingodawcy. To nie jest to samo co naprawa z OC i rozliczenie netto.
@tomcionek15: @MroczekBall3D Podlinkowane przez Ciebie pismo jest z 2006 roku. W tym kraju w miesiąc mogą wywrócić przepisy do górny nogami. Tak - postanowienie o wypłacie odszkodowania stanowi dla Ciebie przychód i musisz zapłacić do niego PIT. Wypłata odszkodowania z OC sprawcy powinno być w zakresie VAT, w jakim >korzystający< rozlicza podatki (kiedyś było właściciel, teraz SN wydał wyrok o tym, że ma być to korzystający). Jeżeli masz auto w użytku
@OptiFinance: Czyli mam auto za pół milion, wjeżdza mi ktoś w tył. Robią mi w warsztacie, dostaje fakture na 100tys netto odliczam sobie VAT i ubezpieczyciel mi reszte pokrywa, ale zostaje do zapłacenia PIT na 8,5tys bedac na ryczałcie.
Czy w takim razie mogę domagać się od sprawcy pokrycia tych 8,5tys zł? Pewnie musze w sądzie o to walczyć. Czy znasz takie przypadki? Ryczalt w ostatnich 2 latach bije rekordy popularności.
@zibizz1: dokladnie, dlatego pytam bo mi sie nie usmiecha placic 2k za to, ze ktos we mnie wjechal xD

edit: ale nawet wynik tego odszkodowania to chyba Twój przychod, wiec od tego i rowniez zaplacisz podatek :P
Jak uważasz, podsunąłem Ci nawet adekwatnego linka. Kij w moje w wykształcenie i fakt że prowadzę biuro rachunkowe i siedzę w branży ubezpieczeniowej kilka lat. Radzę jednak nie ufać bezgranicznie księgowym, pamiętaj że na DG to na Tobie spoczywa odpowiedzialność.


@OptiFinance: Ja tam bym nie do końca wierzył w to co pisze ten koleżka.
Pewnie księgowa i tak mu to rozliczyła a gość tylko ogarnia temat cashowy.
Zresztą jeśli pracujesz w
Odszkodowanie stanowi przychód w DG


@OptiFinance: Czyli przy szkodzie calkowitej na 500k musze zaplacic od tego dochodowy? Piekny kraj, bo odliczyc od podatku moglem przeciez tylko 150k :) Ten sam absurd przy sprzedazy.