Wpis z mikrobloga

Mam pytanie. Znalazłem ciakawe mieszkanie na sprzedaż, dobra okolica, dobra cena, tylko że przez cholerne biuro nieruchomości. Czy ja jako kupujący, mogę nie korzystać z usług agenta nieruchomości? Nie widzi mi się płacenie 2% (już zapowiedziane, że kupujący płaci 2% wartości sprzedaży) skoro sam mogę sobie ogarnąć kwestie kredytowe, notarialne itp. Czy to już z automatu jest ustalone, że skoro sprzedający zatrudnia biuro nieruchomości to kupujący MUSI korzystać z usług agenta? Szukałem u wujka google jakiś informacji ale nic nie znalazłem na ten temat, więc jeżeli ktoś ma jakieś linki to może podesłać.
#kupnomieszkania #nieruchomosci #kredythipoteczny
  • 13
@Forgiveno: Myślałem o tym, żeby pogadać z właścicielami mieszkania i spróbować ogarnąć temat "prywatnie" . Wiem, że dużo biegania i załatwiania, ale nie powiem, te pieniądze z prowizji przydały by się na coś innego
@Damian7s: witaj
oto dlaczego zawód pośrednika to rak
teoretycznie Tobie pośrednik jest niepotrzebny, zatrudnia go sprzedający i to on powinien mu płacić
jednak te pijawki albo wyciągną od ciebie dolę albo będą działać w sumie na szkodę sprzedającego
przecież to jest tak kuriozalne że się w głowie nie mieści
@Damian7s: Pośrednicy zabezpieczają się przed takimi "rozkminami" tym że podpisują umowę z właścicielem na wyłączność czyli tylko oni na czas określony w umowie mogą być powiedzmy w uproszczeniu stroną sprzedającą, właściciel nie może Tobie zaoferować nieruchomości sam, musi to zrobić przez biuro pod rygorem wysokiej kary pieniężnej. Jedyne co możesz zrobić to dopytać się właściciela na jak długo ma podpisaną umowę z pośrednikiem i liczyć na to że niebawem się skończy
Nic nie podpisywałem, dopiero jutro ide na prezentacje mieszkania.

@Damian7s: To pewnie dowiesz się, że adres pod którym się umówiliście jest miejscem spotkania i jak podpiszesz umowę to pójdziecie do mieszkania a jak nie to każdy w swoją stronę.
W każdym razie napisz co wynikło.
@Smilex: taka klauzula jest niedozwolona. Nawet przy wyłączności wlaciciel może sprzedać sam. Ewentualnie w umowie mogą być jakieś kary umowne. @Damian7s a czy to mieszkanie jest twkze w innych biurach czy tylko w tym? Czy oferta i zdjęcia są profesjonalne, czy zrobione telefonem?