Wpis z mikrobloga

Czy faktycznie niskie i proste podatki stymulują rozwój państwa czy jest to zwykły populizm?

Przeanalizujmy przykład Bułgarii, w której niskie podatki wprowadzono 15 lat temu. To chyba wystarczający okres czasu do wyciągnięcia jakichś sensownych wniosków.

Przypominam, że w Bułgarii obowiązują:
- PIT 10% (liniowy)
- CIT 10% (liniowy)
- VAT 20% (stawka podstawowa)

Są to najniższe i najprostsze podatki w całej UE. Również wydatki socjalne w tym kraju są poniżej średniej unijnej.

Jak wygląda gospodarka Bułgarii po kilkunastu latach od wprowadzenia tego rozwiązania?

1/ PKB per capita na poziomie 59% średniej unijnej - jest to oczywiście najniższy wynik pośród wszystkich państw (Polska ma 79% średniej unijnej)
2/ poziom ubóstwa na poziomie 4,5% (w Polsce 0,8%)
3/ najwyższe nierówności społeczne w całej UE (w 2017 roku współczynnik Giniego był na poziomie 40,2 przy 29,2 w Polsce)
4/ bezrobocie dość niskie (3,7% według danych Eurostatu), ale i tak wyższe niż w Polsce (2,8% i to po wchłonięciu dwóch milionów Ukraińców)
5/ inflacja na poziomie 10,3% (9 najwyższy wskaźnik w UE, chociaż jest oczywiście niższa w Polsce).
6/ średnie wynagrodzenie to 3.600 złotych netto i oczywiście jest najniższe w Europie (w Polsce 5.200 złotych netto)

Innymi słowy - przeciętny Bułgar nie tylko nie posiada własnego domu i dwóch samochodów, ale w dodatku jest biedniejszy od przeciętnego Słowaka czy Rumuna. xD

#konfederacja #neuropa #ekonomia #podatki #mentzen #bekazprawakow
falden - Czy faktycznie niskie i proste podatki stymulują rozwój państwa czy jest to ...

źródło: Gini-koval

Pobierz
  • 45
  • Odpowiedz
dlaczego porównujesz nas i Bułgarów, skoro my w UE jesteśmy dłużej? Porównaj poziom Bułgarii w chwili wprowadzania zmian podatkowych i teraz.
  • Odpowiedz
@falden: dobra typie a teraz wykaz matematycznie że na te dane które przywołałeś ma istotny wpływ właśnie ta zmiana podatków. Wykaż też ekonomisto że na te dane nie mają istotnego wpływu inne czynniki nie przywołane i nie są ze sobą skorelowane istotnie.
  • Odpowiedz
  • 5
@Bad_Wolf: @Flypho: @Mezomorfix: @Vini_puh:

To jak wytłumaczycie fakt, że w Bułgarii żyje się w zasadzie gorzej niż na Słowacji czy w Rumunii? Przecież gdyby hasło Mentzena miało pokrycie w rzeczywistości to wyprzedzenie tych krajów pod względem gospodarczym nie powinno być większym problemem.

Przypominam, że mówimy tu o 15 latach a Słowacja i Rumunia to nie są jakieś wielkie potęgi gospodarcze i nie miały wcale dużo większego potencjału niż
  • Odpowiedz
@falden: mieszkałem w Bułgarii, tutaj jest więcej korporacji niż w Polsce a Sofia rozwija się mocno, na prowincji nie ma infrastruktury i duży procent ludności to cyganie więc ciężko tam cokolwiek rozwijać.
  • Odpowiedz
@falden: tak jak Polska, wszyscy uciekają do miasta a na prowincji umieralnia tyle że rozbudowana za dotacje unijne.
Rozwój to albo degradacja państwa trwa wiele lat.
  • Odpowiedz
@falden: żeby wytłumaczyć dlaczego w Bułgarii żyje się gorzej niż na Słowacji to naprawdę wielu ludzi musiało by przez długi czas budować modele rożnego rodzaju aby sprawdzać istnienie zależności.
  • Odpowiedz
@falden: ale rozumiesz, ze powinienes porownac obecna bulgarie do tej z przed 15 lat, a nie do Polski? Jak ich zycie sie zmienilo na przestrzeni tych 15 lat? Jak wzroslo/zmalalo ubustwo. A tak poleciales typowym tvp, w niemczech paliwo jest drozsze niz w polsce, niemcy nam zazdroszcza.
  • Odpowiedz
@falden: To jest wykop. Tutaj panuje propaganda niskich podatków jako sposobu budowania potęgi gospodarczej kraju, bo "najpierw trzeba być bogatym państwem, żeby dawać socjal"
  • Odpowiedz
@KoxKoxu21: wynika z tego obrazka, ze majac niskie czy wysokie podatki nie ma roznicy i bulgaria sie rozwijala. Zatem co stoi na przeszkodzie czy bedziemy miec niskie podatkic, skoro taki sam rozowj jest jak z wysokimi?
  • Odpowiedz