Wpis z mikrobloga

Bystre chłopaki z tagów dały mi w tym wpisie sporą porcję wiedzy, za ile można kupić działke i budować dom. Weźcie notesy bo idzie samo gęste:
- za 40 tys można wykończyć mieszkanie 70m2 (jedno wielkie xD)
- koszt działki budowlanej z przyłączami (!) oraz wybudowanie na niej domu z wykończeniem może się zmieścić w 340 000zł (chyba 40m2 w Międzybłociu Dolnym Kolonia Osiedle Wybudowanie, 20 km od najbliższego sklepu, przeprawa pontonami)
- ktoś parę lat temu kupił 3 działki za 300zł (!) za sztuke (już nawet nie wnikam czy pole, budowlane czy ROD)
- działkę można kupić za 30 tys (i jako przykład gość wkleja link do działki ROD)
- po co drzwi w mieszkaniu? (dosłownie gość tak napisał)

#nieruchomosci #finanse #mieszkanie #budownictwo #budowadomu #kredythipoteczny
  • 80
@WielkiPowrut88 działkę ROD dzierzawisz od zarządcy ROD. Zazwyczaj jest to działka bardzo zapuszczoną, moz enie być altanki dostępu do wody, prądu, może być bez obrodzenia. Ale również możesz kupić działkę ROD, od osoby prywatnej, przekazywana jest dzierżawa na nowego właściciela.
@robert_blaszczykowski bo pewnie odpowiadali Ci ludzie, którzy kupili działkę 15 lat temu, materiały 5 lat temu i nagle można za te 300k postawić dom.
Dzisiaj koszt samej działki (takie minimum 1000m2) to między 200k - 1mln (jak chcesz mieć dom w Warszawie w odległości 20/30 min od centrum - Las/bliski Wawer). Pod Warszawą, czy w innych większych miastach w Polsce nie jest lepiej.
Wykończenie domu/mieszkania to też temat rzeka. Możesz kupić wszystko
@robert_blaszczykowski: o działkach i kosztach budowy domu się nie wypowiem, ale sam wyremontowałem i wymieniłem meble/wyposażenie mieszkania 48 m2 (łazienki jeszcze nie ruszałem) za jakieś 25-30k. I #!$%@?łem połowę drzwi xD Materiały brałem takie jak mi się podobały, nie patrzyłem czy drogie czy tanie, moim zdaniem całość wygląda ok i nie zalatuje flipem. Robiłem wszystko sam.
@robert_blaszczykowski:

odnośnie "300 zł za działkę". Przecież chłop dokładnie napisał za co te 300 zł, więc może przeczytaj. xD

Moi rodzice wzięli 3 działki rod jakoś 5-6 lat temu. Koszt 300zł od sztuki.


co to znaczy?

za 40 tys można wykończyć mieszkanie 70m2


W tej cenie ma być kupiony najnowszy TV 65 cali z konsolą, wypoczynkiem i głośnikami w cenie telewizora, czy minimum do wejścia?

Rozróżnijmy trzy przypadki:
1. ktoś chce
@robert_blaszczykowski: ale myśl pozytywnie. Dom stawiasz sam nielegalnie. Z desek może wyjdzie. Stawiasz to gdzieś na zadupiu podkarpacia. Na polu. Da się? Prąd baterie paluszki, woda studnia za piątkę kij że kilka razy w roku lustro wody .., ogrzewanie drewno z lasu. Okna z rozbiórki. Łazienka to pikuś kupujesz farbę do betonu i malujesz deski. Kran widziałem na allegro po 20pln.
Z tym budżetem wystarczy nawet na wysypanie podjazdu słomą, żeby
@Kolarzino:
Podajesz przykład bardzo skrajny i sam piszesz, że to wbrew logice. Zgadzam się, że bez piekarnika (?), drzwi, z meblami i sprzętem z olx oraz własną robocizną uda się zmieścić w 40k (ja bym zszedł o wiele niżej). Ale większość ludzi jednak nie ma takiego podejścia i używanie takich argumentów, żeby tylko uzasadnić tezę... no można ale w ogólnych dyskusjach lepiej zostawić to po prostu dla siebie. Zauważ, że drugiej
@robert_blaszczykowski:

Jako deweloper i osoba która wykończyła xx mieszkań, powiem, ze na dzień dzisiejszy cena materiału na wykończenie mieszkania 3 pokojowego w normalnym/dobrym standardzie około 70m2 to 40-55k, także dużej pomyłki tutaj nie ma.

Mieszkanie 35m2 dwa pokoje wyniosło okolice 25-35k ze względu na kuchnie na wymiar własnej roboty z Leroya oraz szafę z allegro kupioną pod wymiar ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ściany w łazience z płyt
@controll: potwierdzam. Sam w zeszłym roku wyłączałem własne mieszkanie (żadnych podwykonawców). Materiały plus meble wyszły mi jakieś 70k a mieszkanie 62m ( ͡° ʖ̯ ͡°)
cena materiału na wykończenie mieszkania 3 pokojowego w normalnym/dobrym standardzie około 70m2 to 40-55k


@Noc-Kruka: czyli też liczysz bez jakiejkolwiek robocizny. Sorki ale mało kto jest w stanie porządnie zrobić sobie łazienkę ze względu na brak sprzętu i umiejętności. Sam zrobiłem resztę ale nie mów mi, że samodzielne wykańczanie łazienki jest standardem

co masz na myśli pod pojęciem 'wykonczenie'? Pralka w łazience jest? Jakaś szafa w przedpokoju? Lodówka? Meble w kuchni?
@robert_blaszczykowski: Wszystko jest gotowe pod wynajem, 66m2 na pewno wyszło mniej niż 60k za sam materiał.
Wszystko brane w liroyu na zniżce 10% hurtowe zakupy, jedynie płyty z żywicy do łazienek zamiast kafli produkujemy sami. Ceny z zeszłego lata
@Noc-Kruka:
Nie wiem co to za płyty z żywicy i jaki jest ich koszt. I cały czas nie bierzesz pod uwagę żadnej robocizny

Mieszkania robione pod wynajem są zazwyczaj o wiele tańsze, wiadomo.

Sorki ale nie chce mi się wierzyć za bardzo w te ceny. Podobnie z tym domem, 360 000 za stan deweloperski to bardzo mało i tylko na wykopie słyszę o takich cenach no ale nikt już tu niczego
@robert_blaszczykowski: Mieszkania 35m2 dwa pokoje wychodziły okolice 30k i takich mieszkań robiliśmy xx sztuk, na pewno żadne nie przekroczyło 30k, a jeszcze w każdym dorabiany był pokój. Ceny materiału w zeszłym roku były tańsze o plus minus 5-15% patrząc na dzisiejsze ceny w leroyu.

Panele AC5 wychodziły 32zl po zniżce teraz pare zł drożej
Płyty z żywicy plus podłoga z żywicy w łazience 3500zł
Cała kuchnia gotowa z leroya, piekarnik, zmywarka,