Wpis z mikrobloga

@Jarek_P: jak dobrze rozumiem to on to gniazdo chciał hotem wylutować.

Chciałem na pierwszą próbę wylutować gniazdo zasilania. No i kurna wylutowałem ( ͡º ͜ʖ͡º)


@PEPE_Le_Sfont: urwa nie można wszystkiego na pałę grzać hotem, jeszcze czasem nie wpadnij na pomysł tak wylutowywać elektrolita, bo dopiero sobie krzywdę zrobisz.

To gniazdo jest lutowane na fali albo ręcznie. Trzeba je od spodu grzać i to raczej kolbą
on to gniazdo chciał hotem wylutować.


@wypokowy_expert: ja bym to wylutowywał właśnie hotem. Tylko grzejąc od spodu, dyszą tak ustawioną by nadmuch nie rozgrzewał nic więcej, zwłaszcza boku samego gniazdka, które jest tutaj na krawędzi płytki i przez to jest na to narażone. Kolba do takiego rozlutowania musiałaby być solidna, z szerokim grotem i słuszną mocą (co raczej wyklucza tego WEPa), a rozlutownica... cóż. Mam taką za pincet i do takiego
@wypokowy_expert:

czasem nie wpadnij na pomysł tak wylutowywać elektrolita, bo dopiero sobie krzywdę zrobisz.


Aż takich genialnych "pomysłów" to nie mam. Na początek przeczytałem i obejrzałem kilkanaście poradników nim się wziąłem do samodzielnej nauki. Grzałem od spodu płyty, po nóżkach, ale dałem za dużą temperaturę i jak widać gorąco przeszło na drugą stronę pcb i razem z lutami stopił się plastik z gniazda. Kondensatory próbowałem ruszyć grotówką z plecionką ale mimo
Kondensatory próbowałem ruszyć grotówką z plecionką ale mimo usunięcia cyny w nóżek ani drgnęły więc dałem im spokój.


@PEPE_Le_Sfont: plecionką cyny z metalizowanych otworów (standard od 2 warstwowych pcb) cyny nie wyciągniesz. Można próbować odsysaczem, ale najłatwiej roztopić oba punkty i wyciągnąć kondensator póki cyna płynna.

@Jarek_P a te gniazdo to hotem można sobie pomóc, ale raczej główne grzanie grotem.