Wpis z mikrobloga

To zaskakujące jak dużo ludzi trzyma jeszcze depozyty na zwykłych, nieoprocentowanych rachunkach. Wczoraj gadałem z ziomkami i tylko jeden sobie obligacje kupił, reszta tak kisi bez sensu. A wielkie oczy robili jak mówiłem, że 8% na lokacie to teraz nie jest wielki wyczyn. Albo COI 7%. Jedna znajoma co tak kisi ponad 300k wprost powiedziała, że głupoty gadam i lokaty to 0,1% XD Zaraz roześlę im linki, niech sobie pozakładajo

#nieruchomosci #lokaty #pieniadze #oszczedzanie #ekonomia #gospodarka
  • 48
  • Odpowiedz
  • 2
można też część wrzucić w dolary


@Balactatun: Kupiłem trochę po 3,9, praktycznie na samym dołku, ale po bile to bym się bał XD

Mirki często pytają mnie na priv gdzie teraz najlepiej trzymać kasę. No to zależy od potrzeb, ale jakoś tak trochę na lokatach, trochę w COI / TOS i trochę w dolanach.
  • Odpowiedz
  • 1
ludzie się interesują wszystkim tylko nie swoją kasą, czego ty wymagasz od Anetki z HR


@statystyczny_yt: Ale ja mam właśnie inteligentnych ziomków XD Po prostu się tym nie interesują, prasa skupia się na nagonce na nieruchy, a nikt nie zwraca uwagi, że wypadałoby się zainteresować swoim hajsem, żeby nie leżał odłogiem
  • Odpowiedz
@mickpl: Nie wiem czy Ty tak na serio, ale zarówno obligacje jak i lokaty oznaczają zamrożenie środków, i kary za przedterminowe zerwanie umowy. Jeśli ktoś ma grosze a nie pieniądze to i tak nic na obligacjach/lokatach nie zyska, a tylko odbiera sobie poduszkę w razie jakiegoś fakapu w życiu.

Jak masz mniej niż 50k to tylko krótkookresówki z % który nawet inflacji nie pokrywa XD. To już lepiej się zhedgować koszykiem
  • Odpowiedz
@mickpl kup już sobie te mieszkanie chłopie bo niedługo psycha Ci siądzie już totalnie xd ile można tak pierdo*** te farmazony xd
  • Odpowiedz
Mi wyszły lokaty 8,2 z toyota, było pod korek 10x 40k . Teraz wyszły i idę 50-50% tos i coi. 2x100 na toyota wibor 3m zostaje bo to sztos. a dla reszty środków nie mam pomysłu bo musza być płynne, wiec jakies konto oszczędnościowe by się przydało. Ale takich kont nie ma sensownych wiec kisze na nieoprocentowanym rachunku ( ͡° ʖ̯ ͡°) A beda mi potrzebne w ciagu
  • Odpowiedz
@mickpl: a tak jeśli brać na poważnie to co piszesz to czy przypadkiem nie lepiej przenosić swoje oszczędności do dolara czy euro? Przecież jak to wszystko pier**lnie jak wieszczysz w Polsce to nawet lokaty nie będą bezpiecznym miejscem dla oszczędności ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@kosmicznyglosnik Przecież lokatę zawsze można zerwać, żeby wyjąc hajs XD A poza tym, teraz sporo banków ma tez fajnie oprocentowane konta oszczędnościowe, z których można normalnie wypłacać hajs - choćby w ING czy w nest można wykręcić 7/8%
  • Odpowiedz
można też część wrzucić w dolary

Kupiłem trochę po 3,9


@mickpl: @Balactatun: i co robicie z tymi dolarami?

Bo jak masz złotówki to możesz włożyć na lokatę, kupić obligacje i masz z tego 7-8%.

A co z dolarami? Leżą na nieoprocentowanym koncie tak jak piszesz we wpisie o złotówkach.

Nie ma lokat na dolary większych niż jakieś 0,3%.

Obligacji USA nie możesz kupić jak nie masz obywatelstwa USA i ich
  • Odpowiedz
@mickpl: dzięki za info. Szukałem kilka miesięcy temu, to nie widziałem tej (może nie było).

Ale to nadal mniej niż w złotówkach (a kurs raczej tyle nie urośnie - a jeśli myślisz, że urośnie to do grania na kursie walut jest Forex - tak na wszelki wypadek o tym mówię, żebyśmy nie mylili zysku z dwóch różnych przyczyn).
  • Odpowiedz
@Warrior_97: Tak, i zazwyczaj kosztuje to całe naliczone odsetki jeśli nie dodatkowe opłaty. Dobry biznes ( ͡° ͜ʖ ͡°). A lokaty co % pokrywają chociażby inflację to jeszcze nie widziałem.

IMO pieniądze emerytalne czy długoterminowe można jeszcze w indeksowane obligacje wsadzić i je rollować z każdym okresem - spoko, ma to sens. Ale mrożenie bieżących oszczędności to strata czasu i zachodu, bo i zysk ujemny i opportunity
  • Odpowiedz
W citi na 1,3% jest


@mickpl: nie no, co ty gadasz? Nie ma.

Na 6 miesięcy 0,3%.
Na 12 miesięcy 0,4%.

Na 12 miesięcy żeby było 0,95% to trzeba mieć konto Citygold. A ono jest płatne 220 zł miesięczne. Lub trzeba mieć 400 tys. na koncie (nikt tam nie wrzuci tyle żeby leżało i nic nie robiło).

Na 12 miesięcy żeby było 1,3% to trzeba mieć jakieś Citygold Private Client. Czyli
mk321 - >W citi na 1,3% jest

@mickpl: nie no, co ty gadasz? Nie ma.

Na 6 miesięcy 0...

źródło: IMG_20230820_121654

Pobierz
  • Odpowiedz