Wpis z mikrobloga

Miraski, przechodzę z Tuya i modemu/routera multiwan Asus na Home Assistant + Omada (też 2 WAN).

Mam dylemat czy Home Assistant postawić na czymś dedykowanym a TP Link Omada z osobna na urządzeniach od nich (teraz jest to nowe all in one 3-1 z kontrolerem od razu) czy może zrobić miniPC/serwer i na nim równolegle mieć Home Assistant i też pracujący soft od Omada (?)

Realnie musiały by na nim być chyba 2 maszyny wirtualne (HA + Omada) - czy nie lepiej jednak osobne sprzęty w tym celu? :/ Raspberry Pi + sprzętowy kontroler Omada?

#siecikomputerowe #omada #informatyka #komputery #sieci #inteligentnydom #smarthome #homeassistant
Saeglopur - Miraski, przechodzę z Tuya i modemu/routera multiwan Asus na Home Assista...

źródło: Screenshot 2023-08-25 022017

Pobierz
  • 18
@Saeglopur:
Co prawda Ci nie doradzę. Ale jak już to zrobi ktoś inny i podejmiesz decyzję. To bardzo chętnie sprzedam Ci prawie wszystkie wymienione komponenty. Jeśli nie będziesz zdecydowany, to na oba warianty ;)

Raspberry Pi 3 Model B 1.2
Intel NUC TAROX Gen4 i5-4250U 16 GB DDR3 SSD mSata 120GB
Intel NUC TAROX Gen4 i5-4250U 16 GB DDR3 SSD mSata 240GB
Intel NUC TAROX Gen6 i5-6260U 16 GB DDR4 SSD
Richtig_Piwosz - @Saeglopur: 
Co prawda Ci nie doradzę. Ale jak już to zrobi ktoś inn...

źródło: Raspberry Pi 3 Model B 1.2

Pobierz
@Saeglopur:
Tylko, że ER7212PC tak, jak TP-Link pisze: "obsługuje maksymalnie 2 Przełączniki i 10 EAPów"
Pytanie czy Ci to wystarczy?

Ja mam kontroler Omada oraz HA na osobnych VM-kach na Proxmoxie.
Aktualnie na Fujitsu-Siemens Q920.
U mnie działają póki co 2 switche oraz 3 Apki, ok 60-70 urządzeń.
@Saeglopur jak chcesz nam ASRock x300 z 32gb ram i ryżem 5700g. W idle pobiera 8-11w i można na nim zrobić fajną maszynę do wirtualizacji. Jeszcze sobie plex postawisz. Ma miejsce na dwa dyski nvme i 2xsata. Jedyna wada - mogę sprzedać tylko firmie bo nie mam kasy fiskalnej...
ja polecam kupić jakąś stację, typu dell optix - poleasingówki można wyrwać naprawdę w dobrych cenach.
Ja sam właśnie się w taki zaopatrzyłem, postawiłem sobie tam HA + dodatkowo mam zasób sieciowy (zamiast NAS) do filmów i nie muszę teraz latać z dyskiem cały czas do kompa i pod tv
  • 0
Ja mam kontroler Omada oraz HA na osobnych VM-kach na Proxmoxie.

Aktualnie na Fujitsu-Siemens Q920.

U mnie działają póki co 2 switche oraz 3 Apki, ok 60-70 urządzeń.

@wlatca-oka: To masz setup o jakim myśle właśnie tylko czy nie ma tam jakiś incydentów raz na jakiś czas że wymaga to interwencji? To jest moja jedyna obawa względem HA (Raspberry) + sprzęt Omada

Tylko, że ER7212PC tak, jak TP-Link pisze: "obsługuje maksymalnie
  • 0
jak chcesz nam ASRock x300 z 32gb ram i ryżem 5700g. W idle pobiera 8-11w i można na nim zrobić fajną maszynę do wirtualizacji. Jeszcze sobie plex postawisz. Ma miejsce na dwa dyski nvme i 2xsata. Jedyna wada - mogę sprzedać tylko firmie bo nie mam kasy fiskalnej...


@Szala: Ile za taki setup, jeśli serwer to myślałem czy nie normalny PC po prostu wręcz zamiast kupować z Allegro te małe różne.
  • 0
@wlatca-oka: Bulwa dałeś mi do myślenia teraz z tymi max 10 EAPami w ER7212PC - przesada że to tak ograniczyli. A myślałem żeby kiedyś w domu dodawać więcej AP na zasadzie gniazdek w ścianie albo po prostu wiszących AP w niektórych pomieszczeniach (na pierwszym piętrze mury mają 70-100cm grubości).
10 to może być mało zwłaszcza jeśli na dworze i w innych budynkach miałbym powiedzmy 4 EAPy
@Saeglopur: kontroler Omada działa na VMce z Debianem. Używam od około roku tego konfigu i póki co nie zauważyłem problemów z kontrolerem.
W miedzyczasie robiłem kilka upgrade samej Omady i szło gładko.
Plus taki Vmki, że snapy backupy można sobie robić do woli.
Jak padnie to mam dziennie robioną kopie Vmki na NAS, więc jestem w stanie to wskrzesić na innym sprzęcie.
Ale jak, masz mała infrę w domu to kwestia
  • 0
@wlatca-oka: Wielkie dzięki kierowniku za konkrety! :)
NASa miałem 10 lat albo i lepiej Synology, teraz nie mam nic i chciałbym do tego też wrócić ale robiąc serwer taki domowy też mógłbym od razu NAS tylko pytanie czy na tym samym urządzeniu, osobna misja do przemyślenia. Kolejny argument za serwerem a nie Raspberry+kontroler Omada tak jak pisze @M1xowy:

Ja sam właśnie się w taki zaopatrzyłem, postawiłem sobie tam HA +
@Saeglopur:
łatwo teraz o energooszczędne PC-ty z fajnymi parametrami i jak wie się czego się chcę i jak to ustawić to daje lepsze efekty.
I też chyba będe migrował w strone NAS-a na tym samym hoście co Proxmox (kolejna vmka).
Bo aktualnie testuje OMV na nim jako VM-ka i jestem zadowolony z efektów.
Aktualnie posiadam 2 QNAPy (prod i backup) i myślę, że docelowo pozostanie OMV na Proxmoxie + 1 QNAP
@Saeglopur ja mam proxmox. wirtualka z HA, kontener z omada controler + kilka innych tematów. Ewentualnie możesz postawić linuxa i tam zainstalować HA plus dokera z omada tylko wtedy na Ciebie spada dbanie o sam system.
  • 0
@nawri: Wyżej Mirek też na Proxmox - ale to pytanie w takim razie, to jest soft na Linuxa czy całe kompletne środowisko? Czytam właśnie i faktycznie to jest już to :O Chętnie sie właśnie przetre przez takie rzeczy

A ZigBee masz na jakiej zasadzie? Bo jak patrzyłem w HA to tam od razu mówią że np przy wirtualizacji Hyper-V nie ma obsługi USB, w innych przypadkach nie ma Wifi i tak
@Saeglopur ja mam zigbee na donglu usb conbee2 ale można też zastosować bramki zigbee po lan, dobra opcja jeżeli serwer nie jest w centrum domu. Co do sposobu instalacji to jest ich przynajmniej 4 jednak sami dev od HA zalecają instalacje HAOS. system się sam aktualizuje, działają wszystkie dodatki w supervisor no i chyba tak jest bezpieczniej.