Wpis z mikrobloga

Mam dziwny problem z komputerem robiącym za mały serwer baz danych.
Łapał zupełne freezy, nie działało połączenie przez RDP (komputer widział, ale nie łączył).
Po podłączeniu monitora do komputera w ogóle nie reagował, jakby karta graficzna nie podawała sygnału.
Każdorazowo restart Windowsa powodował, że wszystko działało przez kilkanaście godzin poprawnie, jakby nigdy problemu nie było.

Pierwsza myśl - przelecieć dyski SSD HDTunem (Serwer SQL oraz system na nim stoją), jednak mam je w RAID1, więc nie do końca ufałem, mimo wszystko testy wyszły pozytywnie, więc stwierdziłem, że winne są pamięci RAM. Włożone było akurat tylko 8GB, więc kupiłem nowe kości 4x8GB. Po pierwszej nocy, gdy serwer nadal działał stwierdziłem, że widocznie pamiątki były uszkodzone i wymiana pomogła, ale nic bardziej mylnego, stało się to samo, ale dopiero po dłuższym czasie - mniej więcej w południe jeszcze następnego dnia.

Któregoś razu udało mi się trafić na moment, że zadziałał pulpit zdalny i akurat dostrzegłem zużycie RAM-u na poziomie 31,9GB (99%), jednak żaden proces w Menedżerze Urządzeń nie zużywał pamięci ponad normę, ręczne wyłączenie praktycznie każdej możliwej usługi systemowej w services.msc czy zabijanie procesów nie poskutkowało obniżeniem zużycia pamięci RAM. Przeleciałem system ADWClenarem, CCCleanerem, mam na stałe licencję na BitDefendera, więc malware/wirusy odpadają.

Pomyślałem więc, że być może winowajcami są dyski, kupiłem w ciemno dwa nowe 1TB IronWolf (dedykowane pod NAS) i je podmieniłem, reinstal windowsa, najnowsze sterowniki, aktualizacja sql server do wersji 2022 r.

Serwer działa od niedzieli rano, obecnie od około 48h i właśnie patrzę, że zużycie pamięci RAM jest na poziomie 28GB, więc do 32 już niewiele brakuje... Wczoraj przez cały dzień zużycie wahało się w granicach 22-24GB. Po starcie systemu w niedzielę rano zużywał około 12GB i systematycznie sobie rosło.
Czy ktoś z Was ma jakiś pomysł, co może powodować rosnące zużycie pamięci RAM proporcjonalnie do długości uptime systemu?

Aha, wszystkie temperatury są bardzo zadowalające i nawet w największe upały nie przekraczały ~45 stopni.

#komputery #sieci #bazydanych #komputer #it #informatyka #pytanie #ssd #hdd #ram #pamieciram #windows #problem
  • 8
  • Odpowiedz
@Smartek: na szybko znalazlem ze nawet mniej
Limitations of SQL Server Express:

1GB maximum memory used by the database engine
10GB maximum database size
1MB maximum buffer cache
CPU the lesser of one (1) socket or four (4) cores (number of SQL user connections NOT limited)
  • Odpowiedz
  • 0
@MrAndy: No właśnie w monitorze zasobów jest dokładnie taka sama sytuacja jak w procesach menadżera zadań, suma zużycia pamięci wszystkich procesów to ułamek wartości tego całkowitego wskazania zużycia.
  • Odpowiedz
Któregoś razu udało mi się trafić na moment, że zadziałał pulpit zdalny i akurat dostrzegłem zużycie RAM-u na poziomie 31,9GB (99%),


@Smartek: bład oprogramowania. To się nazywa "wyciek pamięci" i jakiś proces/program po prostu źle pamięcią obraca (zajmuje i zwraca), przez co po jego ubiciu/zakończeniu - zostają zamrożone fragmenty pamięci, nie są zajęte przez żaden proces - a są zajęte.
Współczesny system operacyjny powinien sobie z tym radzić ... ale ty
  • Odpowiedz
@Smartek: Jak masz wycieki pamięci, co słusznie sugeruje @hrumque, a instalowałeś system na nowo, to przyjrzałbym się mocno programom które instalujesz na tym serwwerze. Najlepiej na początku zainstalował tylko te, które są niezbędne do działania przez te kilkadziesiąt godzin (antywirus bym zaliczył do programów zbędnych w tym teście). Potem sukcesywnie je instalował
  • Odpowiedz