Wpis z mikrobloga

Hej Panie @mickpl potrzebuję Twojej pomocy.
Już lobbowałeś jakiś czas temu u pana Budy , może znowu Ci się uda xD

Pan Buda namieszał z podatkiem PCC i od jutra notariusze mają parę ciekawych przypadków do interpretacji. Jednym z nich jest zwolnienie z PCC na zakupu pierwszego mieszkania, na które była podpisana wcześniej umowa warunkowa. Teoretycznie na chłopski rozum umowa warunkowa nie jest umową sprzedaży i nie powstaje przy niej obowiązek podatkowy. I gdy kupujący podpisze finalną umowę kupna po 31.08 to nie powinien płacić podatku PCC 2%. Tak w sumie wynika z ratio legis tej ustawy. Ale jak wczyta się dokładniej to niektórzy mają wątpliwości i krążą interpretacje, że jak ktoś podpisał umowę warunkową przed 31 sierpnia to podatek PCC będzie naliczony przy sprzedaży. Może jest na tagu jakiś notariusz który wie jak to jest interpretowane. Ewentualnie ktoś z ministerstwa - jak to w końcu będzie interpretowane.

#nieruchomosci #bezpiecznykredyt #pcc #notariusz #podatki
  • 13
  • 1
@haha123: Nie. U nas była przedwstępna, potem warunkowa i na koniec normalna sprzedaży. W Warszawie w niektórych dzielnicach miasto ma prawo pierwokupu. Wtedy trzeba brać przez warunkową i jeśli miasto nie zdecyduje się na kupno to dopiero wtedy można podpisać umowę przyrzeczoną. Ogólnie miasto prawie nigdy nie kupuje ale cały proces się wydłuża o 30 dni i koszty rosną o dodatkową umowę u notariusza. To tak w skrócie
@haha123: umowa dochodzi do skutku automatycznie po ziszczeniu się warunku, ale umowa sprzedaży nieruchomości nie może być warunkowa (znaczy skutek rozporządzający nie wystąpi).

@randomXdd sprawa wg mnie raczej prosta - umowa warunkowa nie jest umowa sprzedaży w tym sensie, że nie ma skutku rozporządzającej, a jedynie zobowiązujący. Skoro przy niej nie powstał uprzednio obowiązek PCC, to łapiecie się.

Pytanie dlaczego warunkowa, a nie przedwstępna?
@randomXdd: Nie ma czegoś takiego jak umowa warunkowa ze skutkiem rozporządzającym, tj. nazwać sobie możesz ją jak chcesz, ale jeśli spełnia ona cechy umowy przedwstępnej rozporządzającej w wyniku, której zostanie zawarta umowa przyrzeczona to według ustawy powinnaś zapłacić PCC w przypadku zawarcia takiej umowy przed 31 sierpnia br. Natomiast jestem pewien, że będzie albo nowelizacja ustawy, albo interpretacja ministerstwa (bez trybu), że jednak nie będziesz płaciła PCC.
@Antiax: jest umowa warunkowa, jak najbardziej. Nawet umowa przedwstępna może być warunkowa. Art 89 i Nast. kc.

@randomXdd wg mnie obowiązek PCC powstaje w chwili umowy sprzedaży o skutku rozporządzającym, a umowa warunkowa sprzedaży nieruchomości ma tylko charakter zobowiązujący. Oznacza to, że - wg mnie - zostaniesz zwolniony z PCC o ile się łapiesz.
@opewnieJerzy: Oczywiście, że jest, ale wtedy nie ma charakteru rozporzadzającego. W takim przypadku musiałaby być kolejna umowa. Jeśli jednak umowa sprzedaży będzie odwoływać się do umowy warunkowej (np. w zakresie ceny itd) to zgodnie z ustawą o PCC i tak powinno się PCC uiścić.
@randomXdd: Prawda jest taka, że żaden notariusz nie wie na dzień dzisiejszy jak we właściwy sposób stosować to zwolnienie, bo to kolejny, nieprzemyślany bubel prawny :D.
Zgodnie z instrukcją przesłaną notariuszom przez KRN - taka sprzedaż podlega zwolnieniu, jeżeli zostanie dokonana po dniu 30 sierpnia 2023r. w celu wykonania umowy zobowiązującej do przeniesienia własności zawartej pod warunkiem przed dniem 31 sierpnia 2023r.
@randomXdd jeśli umowa warunkowa jest zawarta przed wejściem w życie tych przepisów, a umowa przenosząca własność już po to ani ja ani inni notariusze nie będą pobierać podatku jeśli przysługuje Ci zwolnienie. Przede wszystkim wynika to z art. 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o PCC. Tak że ja bym na pewno nie pobrał podatku, a inni notariusze których znam też nie. Tak na marginesie to mamy swoją grupę