Wpis z mikrobloga

Cześć, znalazłem informację, że od 31 sierpnia zniesiono podatek PCC na zakup pierwszego domu z rynku wtórnego. (między innymi, ale zależy mi konkretnie na tym przypadku).

Ja + partnerka kupujemy dom za 210.000zł. Jest to moja i jej pierwsza nieruchomość. Nie jesteśmy również wpisani jako "posiadacze" jakiejkolwiek innej nieruchomości lub gruntu (działki / pola).

Według tego kalkulatora zakup za 210k to:
- PCC 4200zł
- Opłata notarialna: 1 980,30 zł
- Wpis prawa własności w księgę wieczystą: 200,00 zł

Czyli rozumiem, że podatek PCC u nas odpada, ale skąd notariusz(?) będzie wiedział, że my nie posiadamy żadnych praw własności? Ma wgląd do jakiś tajemnych ksiąg, czy trzeba jakiś kwitek załatwić zawczasu, zanim udamy się ze sprzedającymi do notariusza?

Dodatkowo, czy opłata notarialna jest stała i wszędzie będzie wynosić 1980,30zł? Wpis do księgi wieczystej także wynosi tyle samo?

#nieruchomosc #kredythipoteczny #kredyt2procent #pytanie #pytaniedoeksperta #dom #mieszkanie #notariusz #podatki #rachunkowosc
  • 7
Kalkulator z którego korzystasz jest jednak błędny. Tutaj masz poprawny https://hipotekabeztajemnic.pl/kalkulator-notarialny/


@marcpol: Super, bardzo dziękuję.

1.Rozumiem, ze kwota 1980,30zł jest maksymalna?
2. Co to jest "liczba stron wpisu? Gdzie mam się dowiedzieć ile tych stron będzie?

---

https://www.rp.pl/podatki/art38936001-kupujesz-pierwsze-mieszkanie-zaczekaj-nie-bedzie-podatku

Notariusz weźmie oświadczenie o zakupie pierwszego mieszkania


Jak notariusz ma zweryfikować, czy mieszkanie faktycznie jest dla kupującego pierwsze? – Trudno sobie wyobrazić, że przy każdej transakcji będzie sprawdzać księgi wieczyste z kilkudziesięciu lat.
@albertmilosz u mnie notariusz powiedział o co chodzi i zadał nam pytania w odpowiedzi na które oswiadczalisku że się łapiemy. Coś w stylu: czy posiadamy badz posiadalismy prawo własności, bla bla bla zgodnie z ustawą, gdzie odpowiedzieliśmy że nie posiadamy i nie posiadalismy. Następnie umieścił to w akcie notarialnym, który na koniec spotkania został przez nas podpisany.
Poinformował, że nie pobiera pcc, ale da znać skarbówce o transakcji bo to jego obowiązek.
1.Rozumiem, ze kwota 1980,30zł jest maksymalna?


@albertmilosz: Tak, to maksymalna kwota taksy przy cenie nieruchomości wynoszącej 210 000 zł.

2. Co to jest "liczba stron wpisu? Gdzie mam się dowiedzieć ile tych stron będzie?


@albertmilosz: Akt notarialny zostaje u notariusza. Wypisy otrzymują strony umowy, ale także odpowiednie instytucje jak sąd rejonowy, urząd skarbowy. Liczba stron zależy od indywidualnej transakcji, założyłbym około 15-30 stron na jeden wypis i do 6 wypisów.