Wpis z mikrobloga

Dokładnie 14 lat temu sonda LCROSS uderzyła w Księżyc. Czy był to wynik awarii albo źle obliczonej trajektorii? Nie, to był cel tamtej misji! W imię nauki dwie części sondy, jedna za drugą, celowo i z impetem uderzyły w powierzchnię Srebrnego Globu.

Kiedy pierwsza z części (rakieta Centaur) utworzyła nowy krater, to druga szybko analizowała wzbite tumany pyłu i wysyłała dane na Ziemię. Sześć minut później ona też spadła na Księżyc, a cały spektakl rejestrowała sonda LRO, teleskopy naziemne i obserwatoria satelitarne.

Efekt uderzenia nie był tak spektakularny, jak sobie naukowcy wyobrażali, ale zebrane dane pozwoliły po raz pierwszy w historii potwierdzić, że na południowym biegunie Księżyca występują ślady wody. Było jej około 1% we wzbitym przez sondę LCROSS pyle.

Dalsze badania pozwoliły odkryć, że wody jest więcej i da się ją znaleźć nie tylko w regolicie, ale także na powierzchni obu obszarów podbiegunowych i ma ona tam formę w miarę czystego lodu. To już jednak historia na zupełnie inny post.

Obserwuj tag #kosmogadka, by czytać więcej takich postów!

---
#kosmos #eksploracjakomosu #ksiezyc #badania #nauka #technologia #ciekawostki #zainteresowania #rakiety
elektryk91 - Dokładnie 14 lat temu sonda LCROSS uderzyła w Księżyc. Czy był to wynik ...

źródło: 387155769_706169828199914_487484870870545232_n

Pobierz
  • 6