Wpis z mikrobloga

#bimber #wino #winodomowejroboty #fermentacja #kichiochpyta

Cześć eksperci od domowej fermentacji. Robię wino z ciemnych winogron w dwóch bańkach 5L.
W obu są identyczne proporcje owoców, wody, cukru i drożdży.
Pytanie do eksperta, czy tak to ma wyglądać? W jednej bańce wszystko jest ok (owoce są mniej więcej do 3/4 bańki) ale w drugiej sok podchodzi już pod korek. Obie rurki fermentacyjne pykają prawie identycznie.

W komentarzu druga bańka
Roofy - #bimber #wino #winodomowejroboty #fermentacja #kichiochpyta

Cześć eksperci o...

źródło: 393225245_338796268642218_5539890426857552351_n

Pobierz
  • 6
  • 0
@Roofy: owoce podciągnęło pod korek przez noc - w momencie korkowania poziomy w obu bańkach były identyczne (poniżej 3/4 bańki).

Czy mi ta jedna bańka nie wystrzeli? ( _)
@Roofy jest szansą, że zrobi wieloryba, bo zatka rurkę i wystrzeli. Nie pytaj, skąd wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ja robiłem tak, że rozgniecione owoce trzymałem dwa tygodnie we wiadrze do wstępnej fermentacji (w pokrywce otwór na rurkę), potem zlewałem moszcz i prasowałem resztki z owoców i dopiero potem do balona.
  • 0
@Dzyndzyb @gawronfly - odkorkowałem i trochę docisnąłem tą pulpę - poziom się obniżył ale po godzinie znowu podeszło pod korek. Ponowiłem proces 3 razy i wsadziłem butle do wanny. Po 2 godzinkach do nich wróciłem i rzeczywiście zrobił się wielorybek :/ nie za bardzo ma teraz opcję przelania do wiadra więc chyba tak zostawię (na noc w wannie) a w ciągu dnia co jakiś czas będę dopychał owoce na dół. Najwyżej po