Wpis z mikrobloga

Jak oceniacie przyszlosc IT? Ostatnie 1,5 roku studiow poswiecilem na nauke embedded, bardzo dobrze sie w tym czuje i uwazam, ze odnalazlem swoja pasje. Niestety faktem jest, ze rynek szczegolnie juniorow znajduje sie w zlym miejscu a dodatkowo na wykopie naczytalem sie wpisow o AI, wypaleniu i tym, ze praca programisty czesto wiaze sie z duzym stresem. Z tego powodu czuje dosc mocny lek dotyczacy obrania tej sciezki i zastanawiam sie, czy nie zmienic branzy poki jeszcze nie jest za pozno. Na studiach zajmuje sie stricte elektronika, generalnie tez mi sie to podoba i posiadam jakies podstawy, wiec jest to druga najblizsza mi opcja. Zabezpieczyloby mnie to w taki sposob, ze gdyby w ciagu powiedzmy 20 lat, AI faktycznie moglo juz zastapic czesc programistow, elektronik, jednak czesto wykonuje rowniez manualna prace.

#programowanie #pracait #programista15k
  • 29
  • Odpowiedz
Jako programista embedded powiem Ci tak - właśnie przegrałeś życie. Embedded z definicji jest przykute do sprzętu, a projektowanie sprzętu jest znacznie bardziej skomplikowane niż wykupienie AWS czy innego Azure. Dlatego jest mniej ofert pracy i mniejsze zarobki.


@groman43: A co nie jest przegraniem życia? Frontend i Java gdzie jest 1000 osób na jedno stanowisko?
  • Odpowiedz
@groman43: trochę zbyt śmiałe stwierdzenie, że sterty/dynamicznej alokacji nie używa się przy RTOSach.

Co do embedded, to w Polsce rynek IT ma charakter kontraktowy dla produktów zagranicznych, niewiele jest firm polskich rozwijających swoją elektronikę, a embeddowców ciężko outsource'owac. Ostatnio embedded żyje telekomunikacją i automotive, ale to są rynki, które mogą się błyskawicznie skurczyć (np. Nokia zanotowała spadek dochodów z technologii 5g). Są oferty powiązane z embedded Linuxem i takie oferty pracy
  • Odpowiedz
@Pokojowy_Borsuk: Pokaż mi hard RTOS, który korzysta ze sterty.

A co do Nokii, to aż zapłodniłeś mnie do tego tego. O samym nokijskim 5G też mógłbym wiele opowiadać. W dużym jednak skrócie, spadek dochodów z 5G wynika z tego, że Nokia była praktycznie od samego początku do tyłu z tą technologią. Skończyło się na tym, że musieli wstawiać układy FPGA do swoich stacji bazowych, co znacznie podwyższało koszty.
(A tak
  • Odpowiedz
@groman43: Trochę czepiam się słówek, ale określiłeś, że nie korzysta się ze sterty dla każdego RTC i szczególnie dla HRTC. Piję do często powtarzanego mitu, że w dowolnym systemie embedded nie wolno używać dynamicznej alokacji. Nie zarzucam Ci tego, ale wpis jest edukacyjny, więc nie chciałem cementować takiego podejścia.
  • Odpowiedz