Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie #ekonomia

Spadki cen nieruchomości w 2024 byłyby zdrowe po tak gwałtownym wzroście, ale patrząc na to szerzej.

Na początku 2023 mieliśmy spadki cen mieszkań - ale kryzys w IT, spadek PKB, wysokie stopy. Obecnie sytuacja wraca do normy, a na 2024 planowany jest wzrost PKB 1,9-3,8 proc. w 2024 r., oraz 2,4-4,7 proc. w 2025 r. W IT prognozowanie są podwyżki na poziomie 20% w 2024 i powrót popytu na deweloperów. Stopy też będą powolnie spadać.

Kolejna sprawa rok temu w takiej #warszawa było wystawionych 2x więcej mieszkań na sprzedaż nic obecnie. ROI na wynajmie pięknie urosło od tego czasu, a jest to bezobsługowy zysk dla landlorda - po co to sprzedawać. Taki Janusz 2 lata temu wynajmował mieszkanie za 2k i jeszcze musiał odliczyć od tego podatek, teraz kasuje 4k i jest raczej zadowolony.

Spodziewałbym się korekty na dużych mieszkaniach i domach, a na małych mieszkaniach stabilizacji cen.

Zapraszam do dyskusji.
  • 14
@bizancjo: Przegląd Wynagrodzeń i Trendów 2024 firmy Michael Page. Mam nadzieję, że nie zabolał Cię za mocno tyłek skoro to jedyna rzecz z mojego wywodu na którą zwróciłeś uwagę (IT here ( ͡° ͜ʖ ͡°))
@perfumowyswir: No ja też IT, dlatego na to zwróciłem uwagę. Jeśli tak będzie w 2024 to tym lepiej dla nas ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale w mojej firmie i tak podwyżki dawali w tym roku + nowe zatrudnienia. A co do spadków cen to na dwoje babka wróżyła... jakby nie było BK2% to by były...
@perfumowyswir: przed chwilą w radiu słyszałem ciekawy komunikat KNF o tym, że nie ponosi odpowiedzialności za brak wypełniania obowiązku o informacji dla akcjonariuszy realizowanej przez różne spółki. Ciekawie to koreluje, bo również parę dni wcześniej ostrzegali (też w radiu) o ryzyku i zagrożeniach wynikających wchodzenia w inwestycje w podmiotów oferujących szybki i duży zysk.
Może nie do końca powiązane z wątkiem, ale prawdopodobnie w przyszłym roku cześć społeczeństwa bawiąca się w
@jatojaaniety: w tym roku wg raportów też było 20% wzrostu. Ty tego nie widzisz, Robert na magazynie też nie widzi od lat (jedynie minimalna mu rośnie) bywa. Siedź dalej cicho na dupie, może miły szef ci da.

Jak to zwykle bywa zero merytoryki w głównym temacie rozmowy.