Wpis z mikrobloga

W końcu udało mi się dorwać do preview szumnie zapowiadanego i prezentowanego Power Bi’owego Copilota (tego budującego raporty na podstawie promptów na czacie).
Swoje testy rozpocząłem od załadowania prostego datasets treningowego z danymi sprzedażowymi i zestawem podstawowych miar.
Parafrazując większość promp czatu i output wyglądał tak:

Ja: Stwórz raport pozwalający analizować dane sprzedażowe w perspektywie Year-to-Date i grup klientów.

*stronę raportu z mapą, 2 KPI, losowymi chartami z sumą sprzedaży + 1 slicer dla roku*

Chat: gotowe!

Ok, wygląda na to, ze Copilot nie jest w stanie stworzyć sobie nowych miarek i perspektywy YTD, korzysta tylko z tego co zostało przygotowane wcześniej i odwołuje się do nazw miarek. Jedziemy dalej.

Ja: dobra, weź zmień wszystkie fonty na Arial
Chat: nie umiem
Ja: to zmień layout na ciemniejszy
Chat: *autistic screaming* prompt error
Ja: Zmień Theme na dark
Chat: nie umiem
Ja: To może weź mi tego pie chart zmień na Matrix table
Chat: Oto twoja nowa strona z losowymi wizualizacjami, nazwałem stronę „Matrix Table” – tak jak chciałeś!
Ja: to może dodasz do aktualnej strony slicer z hierarchią produktów?
Chat: Chciałeś nową stronę z kolejnymi losowymi wizualizacjami i slicerem z nazwą produktu? O to i ona!
Ja: no dobra... to zrób już tę nową stronę, ale tym razem z tabelką z detalami sprzedaży
Chat: Dla ciebie wszystko! Oto nowa strona o nazwie „tabelka z detalami sprzedaży” z fajnym zestawem wizualizacji (jeszcze bardziej losowych- tak jak lubisz).

Po kilku h zabawy i kombinowania na różne sposoby nie udało mi się go zmusić do zedytowania czegokolwiek co wypluł, a wyplute elementy w najlepszym wypadku zawierały konfigurację, która miała cos wspólnego z kontekstem zapytania, a zwykle były to całkowicie losowe elementy.
Film marketingowy z prezentacją tego narzędzia to jakiś scam i raczej przygotowana animacja, bo nie ma nic wspólnego z dostępnym produktem.

Moje odczucia można podsumować tak: na ten moment oczekiwane cudowne dziecko Microsoftu urodziło się z downem, fasem i brakiem kończy.

#powerbi #bussinesinteligence #analizadanych #microsoft #programista15k #programista25k
  • 5
@Sad_poyato: Też mocno sceptycznie podchodziłem do copliota i dokładnie tak wyobrażałem sobie jego ewentualne zastosowanie, aby móc promptami wprowadzać jakieś globalne zmiany w wizualizacjach, typu zmiana rozmiaru czcionki, font, kolory i inne ustawienia, które chcielibyśmy jednocześnie zmieniać we wszystkich lub wybranych wizualizacjach. Dopóki to nie będzie działać na takim poziomie, to jakoś nie widzę większego wpływu na podniesienie komfortu naszej pracy.
@przecietnyczlowiek: Nie wiem jak to ma być docelowo ale w tym Momence jest potrzebny fabric aby dostać się do preview.

@JamesJoyce W ramach Power Bi Copilot będzie dostępny w kilku narzędziach, Jest Copilot do budowania dataflow, copilot piszący daxy, copilot do Smart Narrative i Q&A oraz ten o którym wspomniałem - Copilot do budowania raportów i wizualizacji, a zapowiedz i prezentację do której się odnoszę znajdziesz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=wr__6tM5U6I

@Kracha Dokładnie -