Wpis z mikrobloga

Mirki, pytanie o motocykla zimowanie. Pierwszy raz mam nowy motocykl i chciałbym żeby zima trwała jak najkrócej. Zbieram wszystkie złote rady na temat zimowania
- czy odłączać akumulator, czy wyciągać?
- ile paliwa?
- jak często przetaczać/obracać koła?
- czy umyć łańcuch na zimę?
- jak często przepalać i jak długo?
- trzymać pod pokrowcem czy koc wystarczy?
- jak poradzić sobie z ewentualnym problemem gryzoni?

#motocykle #motoryzacja #pytaniedoeksperta
fotograf_warszawiak - Mirki, pytanie o motocykla zimowanie. Pierwszy raz mam nowy mot...

źródło: pixel

Pobierz
  • 32
- czy odłączać akumulator, czy wyciągać?
Jak stoi na zewnątrz to wyciągnąc i trzymac w domu
- ile paliwa?
Do pełna
- jak często przetaczać/obracać koła?
Wcale, ewentualnie postawic na stojakach
- czy umyć łańcuch na zimę?
Umyc nie musisz, ale naoliwiść wypada
- jak często przepalać i jak długo?
Wcale
- trzymać pod pokrowcem czy koc wystarczy?
Jak w środku to coś przewiewnego, jak na zewnątrz to pokrowiec
- jak poradzić
@fotograf_warszawiak: - jesli moto stoi w cieplym miejscu to nie trzeba wyciagac.
- pełny bak
- wogóle. motocykl na zimę postawić na stojaki i koła w powietrzu.
- nie myć. Umyć jak sezon się zacznie i przed samym wyjazdem umyć.
- nie odpalać wogóle.
- koc wystarczy. Można rurę wydechową szmatą zatkać jeśli jest zimny garaż. Niech wilgoć nie wchodzi.
- kupić wiatrówkę albo kota.
@fotograf_warszawiak:
- czy odłączać akumulator, czy wyciągać? - kupic automatyczna ladowarke i raz na jakis czas podlaczyc na doladowanie
- ile paliwa? - tyle ile zostalo po jezdzie, pelny bak wzial sie stad ze kiedys srodki nie wytrzymywaly korozji, dawno i nie prawda, obecnie moze byc jedynie problem ze skropleniem wody
- jak często przetaczać/obracać koła? - najlepiej stojaki, nie ma stojakow to raz na jakis czas
- czy umyć łańcuch
@fotograf_warszawiak:

czy odłączać akumulator, czy wyciągać?

Nie wyciągać, raz w miesiącu naładować prostownikiem bez wyciągania - zależnie od modelu wyciągnięcie aku może spowodować błędy komputera i konieczność resetu w serwisie.

ile paliwa?

Do pełna - co prawda jeśli masz dość ciepło w garażu to nie ma za dużego ryzyka skraplania się wody w baku, ale z drugiej strony zalanie do pełna niczemu nie szkodzi,

jak często przetaczać/obracać koła?

raz na miesiąc
@fotograf_warszawiak:

czy odłączać akumulator, czy wyciągać?

Naładować raz na dwa-trzy miesiące. Jeśli musisz go do tego wyciągnąć to już trzymaj w domu.

ile paliwa?

Pełny bak.

jak często przetaczać/obracać koła?

Napompuj wg. instrukcji i fajrant.

czy umyć łańcuch na zimę?

Warto.

jak często przepalać i jak długo?

Wogóle.

trzymać pod pokrowcem czy koc wystarczy?

Na zewnątrz pokrowiec. We wnętrzu tylko jeśli jesteś zbyt leniwy, żeby opłukać sprzęt na początku sezonu.

jak
@fotograf_warszawiak: jesli klasyczny akumulator a nie li-on to mozesz kupic te powerbank-boostery i to podlaczac raz na 1-2 tyg
ja mam aku li-on i jak zobaczylem ceny to szybciutko pobieglem do sklepu po dedykowana ladowarke do ducati ale mam prad w garazu wiec to inna sprawa, ogolnie to jakbys wyciagnal aku tez raczej krzywda by sie nie stala a raczej godziny / ustawienia by sie rozjechaly, ale dla 100% pewnosci zapytaj
@fotograf_warszawiak: zadałeś pytania, których w światku motocyklowym zadawać się nie powinno ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie ma sensu pytać o opinie, trzeba postarać się zebrać fakty, część rzeczy potraktować na logikę:
- łańcuch raczej należy zakonserwować żeby zabezpieczyć przed korozją. To raczej bez różnicy czy go umyjesz czy nie - ważne, żeby przed odstawieniem cały był naoliwiony
- Nawet odłączony akumulator traci prąd, a niskie temperatury przyśpieszają
@fotograf_warszawiak

- czy odłączać akumulator, czy wyciągać?


Wyciągnąć i przed użyciem naładować

- ile paliwa?


Do pełna

- jak często przetaczać/obracać koła?


Postawić na stojakach

- czy umyć łańcuch na zimę?


Ja zdejmuje i trzymam w smarze

- jak często przepalać i jak długo?


Po co?

- trzymać pod pokrowcem czy koc wystarczy?


Jeżeli trzymasz to w suchym pomieszczeniu to wystarczy pokrowiec żeby się nie kurzył

- jak poradzić sobie z ewentualnym
@xede: na szczęście w przypadku baterii LIION jest ona zabezpieczona przed głębokim rozładowaniem przez BMS, poniżej pewnego napięcia ogniw pobór zostaje odcięty. Zwykłe kwasowe nie mają żadnego zabezpieczenia. Zdarzało się, że po zimie wyciągałem akumulator który pokazywał 2V. Dało się to naładować, ale zdecydowanie nie trzymał już pojemności.
@fotograf_warszawiak: Zgodnie z najlepszą wiedzą z portalu fachowego wypok, udzielam odpowiedzi:
1. wyciągać i trzymac w domu w temperaturze otoczenia 23 stopnie, w suchym i zacienionym miejscu, nonstop podłączony do ładowarki.
2. Paliwa pod korek, niech się wylewa bokami.
3. Koła obracać codziennie wieczorem.
4. Umyć, zabezpieczyć, nasmarować i też przetaczać bo się popsuje inaczej.
5. Przepalać codziennie, osiągać temperaturę aż do włączenia się wiatraka chłodnicy, czekając akurat obracasz opony i