Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Co myślicie o takim orientacyjnym miesięcznym budżecie? Dodam, że niektóre wydatki:
- nie będą realizowane (np. medyczne, gdy jestem zdrowy czy bufor - wejdą wtedy w #inwestycje #inwestowanie)
- nie są realizowane co miesiąc, a w skali kilku miesięcy lub lat (wycieczki, remonty)
- są do podziału (np. czynsz i rachunki)

Wszystkie wydatki: 40-80% dochodu (w zależności od wysokości)

15%: czynsz, rachunki, ubezpieczenia
15%: jedzenie, leki, suplementy
15%: kwestie medyczne, fizjoterapia, siłownia, spa
15%: zakupy i naprawy
10%: rozrywka
10%: podróże
10%: bufor bezpieczeństwa (gdyby na coś brakowało środków)
5%: prezenty i pomoc bliskim
5%: darowizny na cele charytatywne

#pytanie #budzet #finanse #oszczednosci #oszczedzanie #wydatki #pieniadze #zakupy #programista15k



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: heracinsky
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Co myślicie o takim orientacyjnym miesięcznym...

źródło: 62v71t

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@mirko_anonim w jakim celu tworzysz budżet? Jeśli chcesz przykładowo ograniczyć/bardziej kontrolować wydatki to takie generyczne kategorie w niczym Ci nie pomogą.
Środki na wycieczki, remonty planujesz wrzucać na fundusze celowe?
Zrobiłeś ten budżet bazując na swoich wydatkach z ostatnich miesięcy? Dla przykładu - gdzie wrzucisz dojazd taksówką do urzędu (podróże?, bufor?), gdzie obiad w restauracji (jedzenie?, rozrywka?)?

Możliwe, że jestem lekko skrzywiona przez własne doświadczenia - ale o ile spisywanie wydatków w
  • Odpowiedz
Możliwe, że jestem lekko skrzywiona przez własne doświadczenia - ale o ile spisywanie wydatków w czasach kiedy musiałam "liczyć każdą złotówkę" spisywało mi się dobrze, tak zaplanowany budżet był tylko źródłem stresu i pseudo rozrywki na koniec miesiąca żeby tabelka się zgadzała.


@xentropia: ja mam przeciwnie. Źródłem stresu jest brak planu.
  • Odpowiedz
Wszystkie wydatki: 40-80% dochodu


@mirko_anonim: Czyli jak to funkcjonuje? W styczniu wydasz 40% dochodu, a w lutym 80% dochodu, tak? Okej, to jest realistyczne. Natomiast wtedy te poszczególne procenty (bo to procenty wydatków, nie dochodu) przeliczasz na nowo w każdym miesiącu?
  • Odpowiedz
Xd co to jest. 10% lasy rozdasz bliskim i na cele charytatywne? Najpierw zapłać sobie (oszczędności) a potem resztę rozwal wedle uznania. Oszczędzajac 10% zarobkow do niczego nie dojdziesz. Może uda Ci się oszczędzić na wakacje.
  • Odpowiedz