Wpis z mikrobloga

Czy oplaca sie jeszcze uczyć programowania, czy ten rynek już jest tak przesycony jak grafika i marketing?

Ile czasu mogłaby zająć naka np. C++, lub innego jezyka (jesli uwazacie ze lepiej cos innego) zakładając ze uczylbym sie okolo 2h dziennie?

#programowanie #it #informatyka #pracait
  • 23
  • Odpowiedz
@essos: zapewne warto, pewnie roboty będzie tylko więcej, Wykopki ci poweidzą, że branża się skończyła, że seniorzy robią kwity na wózki widłowe.
Ciężko wejść do branży, jak już wejdziesz to jest tylko z górki.
  • Odpowiedz
  • 0
@Volantie: Angielski komunukatywny. Dawno temu jak bylem mlodszy to cos tam probowalem z css i html bo lubilem to, ale to bylo w czasach gdy moglem uzywac komutera ze 2h na 2-3 dni i ciezko mi bylo złapać jakiś rytm i ogarnąc co "w co rece w loyzc" tym bardzije ze nie bylo takich przystepnych materialow "krok po kroku" jak teraz. I w koncu postanowilem sie skupic na grafice, bo do
  • Odpowiedz
  • 0
Zależy dlaczego chcesz się uczyć programowania i czym konkretnie chcesz się zajmować.


@groman43: A czego moglbym sie w stosunkowo krotkim czasie nauczyć?
Myslalem np. o czyms zwiazanym z tworzeniem aplikacji, bo umialbym zrobić graficzny interfejs, wiec moze bylaby to dodatkowa zaleta. Lub np. cos pod Sztuczną inteligencje, bo wydaje sie ze to przyszłosc?
  • Odpowiedz
@essos: Pierwsza, najważniejsza rzecz - pakowanie się w coś, co ma niski próg wejścia nie ma sensu. Co chwila to tutaj powtarzam, ale nikt nie chcę mnie słuchać. Bo jeśli czego można się nauczyć w stosunkowo krótkim czasie, to znaczy że każdy głupi może to robić. A potem płacz, że 300 osób chętnych na jedno stanowisko juniora (lub inne użalanie się nad sobą, bo zostało się zamienionym na losowego, tańszego Hindusa).
  • Odpowiedz
@essos: Zamiast nauki programowania, lepiej moim zdaniem (jeżeli to ma być nauka od zera) zacząć uczyć się wydawania odpowiednich poleceń AI. Teraz się taka osoba nazywa promter :) Za 5 lat, proste programy będzie pisało AI na podstawie odpowiednio napisanych sformułowań określających jak ten program ma działać, co robić i jak wyglądać. Juniorów nie będzie już nikt zatrudniał.
Oczywiście jest sporo osób, które twierdzą że tak nie będzie, ale ja sam
  • Odpowiedz
@essos: Małolaty, weźcie się za kładzenie płytek, tynkowanie, mechanikę samochodową i inne tego typu zawody to beż stresu będziecie kosić hajs a nie robić w korpomolochach, gdzie będziecie tylko wierszem w excelu.
  • Odpowiedz
@essos:

Czy oplaca sie jeszcze uczyć programowania

Tak

czy ten rynek już jest tak przesycony jak grafika i marketing?

Programowanie i generalnie IT jest trochę trudniejsze niż grafika gdzie co drugi człowiek umie dobrze rysować, a co 10 mógłby być artystą. Marketingiem może zajmować się każdy.

Ile czasu mogłaby zająć naka np. C++

Przeciętnie zdolny człowiek siedząc po kilka godzin dziennie, zrobi to w 6 miesięcy do roku

Teraz nie jest
  • Odpowiedz
  • 0
Przeciętnie zdolny człowiek siedząc po kilka godzin dziennie, zrobi to w 6 miesięcy do roku


@Rura69: Ja pierdziele, to w ciul załuje ze to wiecznie odkladalem. Kiedys czesto czytalem gdzies na forach, ze trzeba kilka lat sie uczyc, albo przynajmniej ze 2, ale takiego intensywnego napierzania. A do tego "programowanie to stan umyslu". I jakby trzeba caly czas jakos sie temu poswiecac.

Najgorsze jest to ze ja nigdy nie bylem leniem
  • Odpowiedz
@essos: Większość ludzi rezygnuje w ciągu tygodnia/miesiąca takiego siedzenia kilka godzin. Jak zdołasz przesiedzieć nad typ pół roku-rok i się poduczyć wystarczająco żeby znaleźć pracę, to znaczy że się nadajesz i prędzej czy później znajdziesz w tym pracę.

Co do tego pierdzielenia o spowolnieniu, to tym razem to akurat prawda, ale inne branże tak samo przeżywają spowolnienie.
Kryzys w branży jest już chyba od 2015 roku (według forumowiczów), a do tej
  • Odpowiedz
  • 0
Czy tworzenie interfejsów graficznych to jakaś super potrzebna umiejętność na rynku pracy. Nie wiem, mi nikt nigdy nie zapłacił za apkę z GUI. A zawodowo zajmuję się programowaniem przez ponad 10 lat. A tak poza tym, to wracamy do punktu pierwszego. Czy robić coś takiego to każdy głupi nie potrafi?


@groman43: Znaczy w tym calym ux/ui designie tez cos tam trzeba potrafić, bo trzeba to robic tak zeby bylo intuicyjne, dobrze
  • Odpowiedz
@essos: No tak, tylko zwykle że UX/UI designerzy to jedna rzecz, a programiści to druga. Tego pierwszego nigdy nie tykałem, więc nie będę komentować jak wygląda sytacja w tym przypadku.

Przez ostatie kilka lat zajmuje się programowaniem systemów związanych z sieciami komórkowymi. Oznacza to, że muszę znać się nie tylko na samym programowaniu, ale również na sieciach. Plus embedded dostaje gratis, bo wszystko co robię to urządzenia wbudowane. To jest właśnie
  • Odpowiedz
@essos: > zakładając ze uczylbym sie okolo 2h dziennie?

Zależy od Twoich zdolności. Są ludzie, których nie da się nauczyć. A są też i tacy, którzy w pierwszej klasie liceum programują lepiej niż przeciętny absolwent politechniki po 4 latach studiów i lepiej niż przeciętny programista w banku.
  • Odpowiedz
@essos generalnie duzo ludzi uderza w testowanie oprogramowania, bo tam tak naprawde miesiac dwa mocnej nauki i w sumie mozna szukac pracy, z tym ze poziom wejsca w to jest najmnjejszy mnostwo ludzi w to wchodzi.
A prawda jest taka, ze jak jest projekt to czesto jak fundusze sie nie spinają i trzeba przyoszczedzi to testerow sie zdejmuje (programisci tez pisza testy jesli jest na to budzet ( ͡º ͜ʖ
  • Odpowiedz
@essos: Warto się uczyć programowania dla samego siebie. To jest umiejętność przyszłości tak jak kiedyś liczyła się umiejętność czytania, pisania i liczenia. Umiejętność programowania zastępuje umiejętność liczenia.
  • Odpowiedz
@essos: 2h dziennie to mało. Jeśli lubisz to robić to oczywiście działaj (jako hobby). Ale nie licz że komercyjnie coś osiągniesz. (mowa o cpp, bo jest trudny do wymasterowania)
  • Odpowiedz