Wpis z mikrobloga

A wiecie, że pierwszym zdobywcą Oscara dla najlepszego aktora (w 1929 r.) był Niemiec? Co więcej, był on nie tylko pierwszym zdobywcą Oscara dla pierwszoplanowego aktora w ogóle, nie tylko pierwszym Niemcem, który go zdobył, lecz także ostatnim. Zapytacie, jak to się stało, że zaczęli od Niemca. Ano tak, że Emil Jannings, bo to o nim mowa, wyjechał w drugiej połowie lat 20. XX w. za ocean, zagrał w paru filmach, m.in. „Ostatnim rozkazie” Josefa von Sternberga i „Niepotrzebnym człowieku” Victora Fleminga, za które to filmy dostał rzeczonego Oscara (tak, w tamtym roku przyznawano tę nagrodę za więcej niż jeden występ). No i tak to się stało.

Era kina niemego już się jednak wówczas kończyła, a wraz z jego udźwiękowieniem odkryto w Ameryce, że pan Emil ma paskudny akcent, i tak jego kariera w Ameryce legła w gruzach. Wrócił więc do Niemiec, gdzie grywał dalej, m.in. w głośnym filmie z Marlene Dietrich – „Błękitnym aniele” (1930). A potem to już pan Emil zawiódł jako człowiek, a jako Niemiec – wprost przeciwnie, tak że teraz nie da się o nim pisać bez grymasu zniesmaczenia na twarzy. Niestety nasz niemiecki gwiazdor zaangażował się w granie w filmach nazistowskich. I grał w nich do samego końca. Ponoć, kiedy już alianci wbijali Übermenschom na chatę, pan Emil chodził wszędzie ze swoim Oscarem pod pachą w ramach alibi – że kiedyś w Ameryce zdarzało mu się być dobrym Niemcem. Nie bardzo mu to pomogło, bo w ramach denazyfikacji wykluczono go z aktorskiego obiegu. Nigdzie już nie zagrał.

Zmarł w Austrii 2 stycznia 1950 r. No właśnie, to miał być rocznicowy wpis, ale polska Wikipedia chyba mnie okłamała, podając 3 stycznia jako datę śmierci. W większości źródeł pojawia się jednak 2 stycznia.

Na zdjęciu Jannings (po prawej w środku) z ministrem propagandy i oświecenia publicznego – Josephem Goebbelsem, rok 1938.

---

Wspominałem już ostatnio o tym aktorze w kontekście „Fausta” Murnaua (1926) – tutaj.

#film #filmy #historia #ciekawostki #ciekawostkifilmowe #kino
podsloncemszatana - A wiecie, że pierwszym zdobywcą Oscara dla najlepszego aktora (w ...

źródło: Jannings i Gebels

Pobierz
  • 24
@pod_sloncem_szatana: piszesz akapit o sukcesie aktora nie pisząc nic o tym że to było nieme kino.
a drugi zaczynasz od "niestety era niemego kina sie skonczyla" jakby to było juz powiedziane wczesniej.

nie wiem, jak dla mnie treści wrzucane na główną mimo posiadania 20 plusów to muszą mieć jakiś logiczny ład poza tym że mówią o jakiejś atencyjnej ciekawostce, bo jak tak dalej pójdzie to będzie wszystko zasrane "ciekawostkami".

bez urazy
@huntforfur: A to przepraszam – nie przyszło mi do głowy, że na tagach „ciekawostkowych” obowiązują surowe reguły kompozycyjne. Postaram się w przyszłości nie „#!$%@?ć” Wykopu w takich miejscach, tylko dzielić się tymi niezbornymi impresjami na tagach dla zwyrodnialców. Teraz aż mi głupio, że tu nafajdałem.

Niemniej o moich powiązaniach z moderacją nic mi nie wiadomo, za to więc przepraszać nie będę.